Iz Ministarstva su, reagujući na poziv Udruženja Roditelji da razmotri mogućnost finansiranja gradnje novih vrtića i škola, novcem kojim će raspolagati nakon prodaje imovine stečene kriminalom, podsjedtili da ukoliko nadležni sud donese odluku da imovina bude trajno oduzeta, ona postaje državna svojina.
- U tom slučaju, sredstva dobijena njenom eventualnom prodajom, nakon namirenja troškova procjene vrijednosti, skladištenja, čuvanja i prodaje oduzete imovine, uplaćuju se u budžet i koriste za finansiranje projekata iz oblasti jačanja kapaciteta sudskih, tužilačkih i organa nadležnih za unutrašnje poslove - kaže se u saopštenju ministarstva finansija.
Oni su naveli da Zakon o staranju o privremeno i trajno oduzetoj imovini propisuje jasnu upotrebu sredstava, „te određivanje njihove namjene nije stvar odluke pojedinačnog ministarstva ili Vlade“.
Iz Ministarstva su kazali da su u prethodnom periodu, uprkos kriznim vremenima i potrebi racionalizacije javne potrošnje, značajna budžetska sredstva investirana u objekte predškolskog obrazovanja.
- Od 2010. do danas, u rekonstrukciju i izgradnju vrtića uloženo je tri miliona EUR. U istom periodu, u objekte osnovnog srednjeg i visokog obrazovanja investirano je 16,8 miliona - navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva finansija poručili su da će i u narednom periodu nastaviti sa ulaganjima u obrazovne objekte i naporima da se stvore pretpostavke da se investicije u društvenu infrastrukturu dodatno intenziviraju.
- Pri tome ćemo nastojati da postignemo balans između realnih mogućnosti i potrebe izgradnje novih kapaciteta i modernizacije postojećih, što je, svakako, naš zajednički cilj kako bi najmlađim stanovnicima obezbijedili što bolje uslove za boravak i učenje - kaže se u saopštenju.