Vlada je, na danas održanoj 68. sjednici kojom je predsjedavao potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku mr Aleksa Bečić, donijela Program rada Vlade za 2025. godinu i usvojila Izvještaj o realizaciji Srednjoročnog programa rada Vlade 2024–2027. za 2024. godinu. Program rada Vlade predstavlja instrument za sprovodjenje ciljeva iz Srednjoročnog programa rada Vlade 2024 - 2027. Polazne osnove za pripremu Programa rada Vlade su srednjoročni program rada Vlade i mjere ekonomske politike za tekuću godinu, kao i obaveze koje proizilaze iz zakona i strateških dokumenata i procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji. Svi prioriteti i ciljevi definisani Srednjoročnim programom rada Vlade 2022-2024, detaljnije se razrađuju kroz godišnje programe rada, u kojima su definisane konkretne aktivnosti, u strateškom i normativnom okviru, koje doprinose ostvarenju zacrtanih ciljeva. Uspješnost u realizaciji obaveza predviđenih godišnjih programom se ogleda kako u njihovoj pojedinačnoj realizaciji, tako i u doprinosu dostizanju planiranih vrijednosti indikatora učinka. Programom rada Vlade za 2025. planirano je ukupno 414 aktivnosti, od čega 238 u tematskom i 176 u normativnom dijelu.
Usvojen je Izvještaj o realizaciji obaveza iz Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2024–2027. za 2024. godinu, kao i Program pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2025–2026. godine.
Vlada je usvojila Akcioni plan za ispunjenje preporuka iz Izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori za 2024. godinu. Izvještaj Evropske komisije (EK) o Crnoj Gori za 2024. godinu objavljen je u oktobru 2024. i predstavlja važan mehanizam praćenja rezultata Crne Gore na planu pristupanja Evropskoj uniji. Takođe, ovaj dokument daje jasne smjernice i preporuke za dalje ubrzanje procesa evropske integracije, a naročito imajući u vidu odlučnost Vlade da sve obaveze iz pregovaračkog procesa završi do kraja 2026. godine, kao i Barometar 26, platformu o zajedničkim obavezama za okončanje pregovora sa Evropskom unijom (EU). Ministarstvo evropskih poslova je pažljivo analiziralo Izvještaj i pristupilo primjeni jednog planskog dokumenta kroz koji su adresirane sve preporuke EK na planu reforme javne uprave i 31 poglavlja pravne tekovine EU, sa izuzetkom poglavlja 23 i 24 za koja će biti pripremljeni posebni akcioni planovi. Kroz Izvještaj je konstatovano da su reforme u oblasti vladavine prava krunisane dobijanjem Izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila (IBAR), uspješno postavljena Reformska agenda, identifikovan napredak u poglavljima 7 – Pravo intelektualne svojine, 10 – Informatičko društvo i mediji i 20 – Preduzetništvo i industrijska politka, koja su privremeno zatvorena na Međuvladinoj konferenciji koja je održana 16. decembra 2024, u Briselu. Ovaj uspjeh je odraz posvećenosti Vlade i administracije svim reformama iz EU agende, a Akcioni plan će upravo poslužiti za mapiranje svih narednih koraka na planu ispunjenja obaveza iz preostalih pregovaračkih poglavlja. Objektivno postavljene ocjene u Izvještaju EK jasno pokazuju u kojim oblastima je potrebno uložiti dodatne napore, pa Ministarstvo evropskih poslova u tom smislu tretira sve preporuke kao vrijedne smjernice koje će državi pomoći da ubrza ispunjenje preostalih obaveza i osnaži reformski proces. Cilj je da se kroz dokument prati realizacija preporuka i na taj način održi dinamika i puna posvećenost svih aktera, sa krajnjim ciljem da Crna Gora postane 28 članica Evropske unije. Pored toga, ovaj dokument predstavlja dodatni mehanizam kroz koji će se vršiti monitoring procesa evropske integracije i biće javno dostupan kako bi građanke i građani, civilni sektor i sve zainteresovane strane mogle pratiti dinamiku procesa. Akcioni plan pripremljen je u tabelarnom obliku za svih šest klastera, odnosno prati strukturu Izvještaja EK, a izvještavanje će biti takođe u formatu tabelarnog prikaza, na kvartalnom nivou.
Utvrđen je Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o Centralnoevropskom programu razmjene za univerzitetske studije. Sporazum ima za cilj postizanje regionalne akademske razmjene i dugoročne akademske saradnje kroz kvalitetne univerzitetske mreže i priznavanje perioda studiranja u inostranstvu, kao i kvalifikacijje visokog obrazovanja između univerziteta, te podsticanje razvoja Centralnoevropske dimenzije univerzitetskog nastavnog plana i programa. Sporazum se sastoji od 13 članova u kojima se definiše način saradnje između ugovornih strana u oblasti visokog obrazovanja i sa njim poveznog istraživanja, a naročito međuuniverzitetska saradnja i mobilnost i njihova promocija u skladu sa ovim sporazumom. Njime su, takođe, definisana pitanja stipendija, odnosno grantova koji pokrivaju troškove života, labaratorijskih pregleda, smještaja i osnovnog zdravstvenog osiguranja za korisnike ovih stipendija. Definisani su, nadalje, uslovi pod kojima lice može da stekne ovu stipendije, kao i lica koja mogu da budu njeni korisnici. Predviđeno je osnivanje Zajedničkog komiteta u cilju obezbjeđivanja primjene ovog sporazuma i odobravanja izvještaja o procjeni, kao i donošenja odluka o postupku izbora CEEPUS IV mreža. Sporazumom se osniva Centralna CEEPUS kancelarija u Beču koja ima pravnu sposobnost koja je potrebna za obavljanje njenih funkcija. Sporazumom se uređuju pitanja nadležnosti i rukovodioca ove kancelarije. Studijski boravci se odobravaju za redovne semestarske aktivnosti, koji mogu trajati od 3 do 10 mjeseci i za kraće studijske boravke u cilju izrade teze/disertacija ili realizacije zajedničkog projekta, u trajanju od 1 do 3 mjeseca. U okviru formiranih CEEPUS mreža, partnerski univerziteti mogu raditi na razvoju zajedničkih aktivnosti kao što su zajednički razvojni projekti, razvoj zajedničkih studijskih programa i organizovati ljetnje škole i ekskurzije. Crna Gora u programu CEEPUS učestvuje sa 165 mjeseci razmjene. Utvrđen je i način rješavanja sporova između ugovornih strana, kao i otvorenost za pristupanje državama koje nisu ugovorne strane CEEPUS III sporazuma na osnovu jednoglasne odluke Zajedničkog komiteta. Definisano je da ovaj sporazum stupa na snagu 1. maja 2025. godine, nakon što države potpisnice deponuju svoj instrument odobrenja.
Vlada je usvojila Informaciju o participaciji troškova smještaja i ishrane studenata Medicinskog fakulteta – Studijski program za primijenjenu fizioterapiju u Igalu. Na inicijativu Univerziteta Crne Gore (UCG), prepoznajući problem studenata Medicinskog fakulteta – Studijski program za primijenjenu fizioterapiju u Igalu, suočeni sa nedostatkom adekvatnog smještaja i ishrane, pokrenuta je procedura za rješavanje ovog problema. Naime, cijena smještaja i ishrane za studente u ovom regionu iznosi 400 do 500 eura mjesečno, što predstavlja značajan trošak za studente, posebno zbog trenutnih ekonomsko-socijalnih uslova. Kako bi se pomoglo studentima i omogućili im povoljniji uslovi za nastavak studiranja, Ministarstvo će biti uključeno u participaciju troškova smještaja i ishrane, u cilju smanjenja finansijskog opterećenja na studente u mjesečnom iznosu od 100 eura po studentu, počev od 1. marta do 1. jula 2025. godine, tako da je za ovu namjenu odobreno ukupno 47.000 eura iz budžetskih sredstava.Takođe, Univerzitet Crne Gore će iz sopstvenih sredstava izdvojiti isti iznos od 100 eura po studentu na mjesečnom nivou, odnosno 47.000 eura ukupno. Važno je istaći da se participacija odnosi na studente koji studiraju van mjesta prebivališta, tj. nijesu iz Herceg Novog, što je prema evidenciji Medicinskog fakulteta 116 studenata. Dodatno, radi se o studentima koji bi, da su upisani na drugim univerzitetskim jedinicama, u sredinama u kojima postoje domovi učenika i studenata ostvarili pravo na smještaj u istim, čime bi se značajno olakšali njihovi troškovi života. Takođe, treba napomenuti da je podrška u vidu participacije ključna za omogućavanje ravnopravnog pristupa obrazovanju i podsticanju akademske izvrsnosti. Uzimajući u obzir važnost podrške obrazovanju i potrebnu pomoć studentima koji nastoje postići uspjeh u svojim akademskim ciljevima, ocijenjeno je da ova inicijativa predstavljala značajan korak prema obezbjeđivanju boljih uslova za studente na ovom studijskom programu.
Usvojena je Informacija za davanje saglasnosti za odluke o pokretanju postupka za popunu radnih mjesta, javnim oglašavanjem, za 96 lica koja su završila JU Višu stručnu školu "Policijska akademija" u Danilovgradu, u zvanju pripravnik/ca. Tim povodom, Vlada je dala saglasnost za donošenje navedene odluke. Budući da je XVI generacija polaznika JU Više stručne škole "Policijska akademija" u Danilovgradu, završila školovanje dana 02.11.2024. godine, ocijenjeno je da je u interesu je države da polaznici ove generacije što prije započnu sa radom, odnosno osposobljavanjem za samostalno vršenje poslova. Država Crna Gora ima direktan interes da odmah po završetku školovanja omogući zapošljavanje polaznicima JU Više stručne škole "Policijska akademija". Njihovo uključivanje u rad u što kraćem roku nakon završetka školovanja, ne samo da opravdava uložena finansijska sredstva, veé i osigurava kontinuitet kadrovske popune u Upravi policije, čime se direktno jača operativna sposobnost službe i unapreduje bezbjednost gradana. Stoga je nužno, u što kraćem roku donijeti odluku o pokretanju postupka za popunu radnih mjesta, javnim oglašavanjem, za 91 lice (polaznici XVI generacije) i 5 lica (polaznici XV generacije) koja su završila JU Višu stručnu školu “Policijska akademija" u Danilovgradu, u zvanju pripravnik/ca.
Vlada je donijela Akcioni plan za ispunjavanje završnih mjerila u pregovaračkom poglavlju 8 – Konkurencija. Implementacija ovog Akcionog plana unaprijediće pravni i institucionalni okvir Crne Gore u oblastima zaštite konkurencije, kontrole koncentracija i državne pomoći, usklađujući nacionalne politike sa pravnom tekovinom EU. Dokument definiše konkretne aktivnosti koje moraju biti završene do kraja 2026, omogućavajući Crnoj Gori da u potpunosti ispuni zahtjeve EU u oblasti politike konkurencije i zatvori ovo pregovaračko poglavlje. Ove reforme će dodatno ojačati tržišnu konkurenciju, poboljšati poslovno okruženje i osigurati jednake uslove za sve učesnike na tržištu, čime će se podstaći održivi ekonomski rast i privlačenje investicija. Akcioni plan tretira završna mjerila i određene individualne kriterijume zadate Zajedničkom pozicijom EU za poglavlje 8 kroz set od 36 konkretnih aktivnosti. Potpunim ispunjavanjem obaveza definisanih ovim dokumentom, Crna Gora će napraviti ključan korak ka zatvaranju pregovora i integraciji u jedinstveno tržište Evropske unije.