Abiznis

Vlada utvrdila Predlog zakona o Kreditno-garantnom fondu

Početni kapital za osnivanje fonda obezbijeđuje Vlada u iznosu od 10,6 miliona eura

Vlada utvrdila Predlog zakona o Kreditno-garantnom fondu Foto: Vlada Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

Vlada je na današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, utvrdila Predlog zakona o Kreditno-garantnom fondu Crne Gore.

"Donošenjem ovog zakona stvaraju se pravne pretpostavke za osnivanje i početak rada Kreditno-garantnog Fonda Crne Gore, nezavisne i samostalne institucije koja treba da unaprijedi pristup finansiranju prvenstveno preduzetnicima, mikro, malim i srednjim preduzećima, ženama vlasnicama preduzeća, kao i fizičkim licima koja obavljaju privrednu djelatnost na osnovu upisa u registar organa uprave nadležnog za određenu djelatnost, kao što su poljoprivredni proizvođači iz registra poljoprivrednih gazdinstava koje vodi ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede, koji su prepoznati kao grupa koja ima najviše prepreka u pristupu finansiranju od strane kreditnih institucija", piše u saopštenju.

Početni kapital za osnivanje Kreditno-garantnog fonda obezbijeđuje Vlada u iznosu od 10,6 miliona eura. Glavni cilj je, kako su kazali, da se kroz aktivnosti Fonda podstakne i ubrza privredni razvoj države, poveća lokalna privredna aktivnost putem davanja podrške finansiranju onim privrednim subjektima koji u postojećim uslovima imaju ograničen ili otežan pristup kreditiranju.

"Takođe, kroz ovaj mehanizam aktiviraće se onaj segment tržišta koji ima kvalitetne projekte i programe, ali zbog nedostatka dovoljnog kolaterala za klasično finansiranje, izostanka kreditne istorije ili nekog drugog razloga koji nije u direktnoj vezi sa samim predmetom finansiranja, nije u prilici da obezbijedi eksterno finansiranje svoje aktivnosti", rekli su iz Vlade.

Ističu da je u osnivanju Kreditno‐garantnog fonda posebnu ulogu imala Evropska banka za obnovu i razvoj, koja je pružila tehničku podršku Vladi za osnivanje takve institucije.

"Dodatno, podrška EBRD-ja omogućava brže pokretanje garantnog fonda u Crnoj Gori, istovremeno osiguravajući da isti bude efikasan i efektivan uz snažno upravljanje i nadzor. Ovo će obezbijediti dugoročnu platformu za druge međunarodne finansijske institucije, uključujući EBRD, za saradnju sa Fondom i potencijalno obijezbediti više resursa za ekonomski oporavak i razvoj. Ovi ciljevi su u skladu sa strategijom EBRD -ja i postojećim angažovanjem u Crnoj Gori, sa fokusom na povećanju konkurentnosti i otpornosti ekonomije. Osnivanje Fonda kao nezavisne i neprofitne institucije povećava sposobnost i potencijal Fonda za prikupljanje dodatnog kapitala u vidu grantova u saradnji sa međunarodnim finansijskim institucijama i partnerima", piše u saopštenju.

Na sjednici su utvrđeni i predlozi zakona o potvrđivanju sprorazuma između vlada Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata o ekonomskoj saradnji, kao i o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretinina, koji su potpisani 28. marta u Abu Dabiju.

Vlada je donijela Plan pripreme ljetnje turističke sezone 2025. godine.

"Planom su obuhvaćene aktivnosti koje će institucije i opštine koje su direktno i indirektno uključene u pripremu sezone realizovati do početka ljetnje turističke sezone i u toku trajanja iste, kao i aktivnosti koje se realizuju u kontinuitetu sa ciljem stvaranja uslova za kvalitetniju pripremu i odvijanje turističke sezone. Aktivnosti su, kako se navodi u materijalu, usmjerene na radove kojima se unapređuje saobraćajna i komunalna infrastruktura, poboljšava turističko ugostiteljska ponuda otvaranjem novih hotelskih i drugih vidova smještajnih kapaciteta, stvaranju uslova za unaprađenje kvaliteta usluga u sektoru turizma i drugim sektorima povezanih sa turizmom i realizaciji aktivnosti u pravcu diversifikacije turističkih proizvoda", piše u saopštenju.

Posebna pažnja posvećena je promociji Crne Gore na "značajnim emitivnim tržištima, sa kojih se očekuje turistička tražnja".

"U cilju smanjenja sezonalnosti kako bi Crna Gora postala cjelogodišnja turistička destinacija planira se organizacija niza događaja i manifestacija, posebno u pred i post sezoni. Takođe, planirane su aktivnosti na smanjenju sive ekonomije, podsticanju zapošljavanja domaće radne snage i mladih, poboljšanju avio dostupnosti Crne Gore uvođenjem novih avio linija i povećanjem broja niskobudžetnih avio kompanija koje saobraćaju iz Evropskih gradova ka Crnoj Gori, kao i povećavem broja redovnih letova", kažu iz Vlade.

Portal Analitika