Konferencija se održava u organizaciji Ministarstva za nauku, inovacije i visoko obrazovanje Republike Danske, zemlje koja u prvoj polovini ove godine predsjedava EU, i Komesarijata za istraživanje i inovacije Evropske komisije.
Sastanku su, osim ministara nauka zemalja Evrope, prisustvovali i Mojra Gejgan Kvin, komesarka za istraživanje i inovacije Evropske unije, direktor Direktorata za istraživanje i inovacije EK, kao i brojni drugi predstavnici EK i Evropskog parlamenta.
Na konferenciji se govorilo o Horizontu 2020, predstojećem velikom okvirnom programu Evropske unije za istraživanje i inovacije, gdje su istaknuti njegovi izuzetni finansijski okviri, ali i brojne druge prednosti koje ovaj program nudi u odnosu na predhodni, FP7.
Horizont 2020 biće aktuelan u periodu od 2014. do 2020. godine i njegov budžet iznosi čak 80 milijardi eura, koje će EU u narednom periodu investirati u nauku. Ministarska konferencija sazvana je upravo zbog prezentovanja ovog programa, ali je to, s druge strane, dobra prilika za predstavnike Evropske komisije da čuju mišljenja i sugestije ministara zemalja kandidata i članica EU.
Ministarka Vlahović je podržala simplifikaciju procedure i otvorenost projekta za nove učesnike, što je novina ovog programa, velika prednost za Crnu Goru i njenu naučnu zajednicu. Ona je ujedno ukazala na potrebu veće podrške manjim projektima i finansiranja primijenjenih projekata i istraživanja. Ona je iskazala veliku zahvalnost Evropskoj komisiji, ali i zadovoljstvo što su prioriteti novog programa Horizont 2020 - zdravlje, energija, održivi razvoj, društvene promjene i održivi transport, u saglasju sa prioritetima koje je Crna Gora postavila u oblasti naučnih istraživanja.
Na marginama konferencije, ministarka Vlahović se sastala sa danskim kolegom, Ostergardom, i inicirala sklapanje bilateralnog sporazuma, te planirani dalji koraci na ostvarenju ove saradnje. Ona se susrela i sa italijanskim ministrom Franćeskom Profumom i poljskom ministarkom Barbarom Kudrickom, radi razgovara o pojedinim elementima sporazuma, kao i vremenskom okviru u kojem se može očekivati njegovo potpisivanje.
- Za Crnu Goru učešće na ovoj konferenciji bilo je od izuzetne važnosti, jer će upravo kroz program Horizont 2020, u narednom periodu naši naučnici i institucije imati priliku da pristupe izuzetno značajnim fondovima, koje EU ima na raspolaganju do 2020. godine. Učešćem na konferenciji, stvorila se i kvalitetnija slika o tome koji su pravci u ovom trenutku neophodni za pripreme Crne Gore za pregovore u okviru Poglavlja 25, koje se tiče nauke i istraživanja, ali i prilika da se upotpuni utisak o važnosti resora nauke i inovacija za Evropu i njenu budućnost, što najbolje pokazuje planirani budžzet novog okvirnog programa za istraživanje i inovacije – zaključuje se u saopštenju resornog ministarstva.