Premijer Zdravko Krivokapić, predsjednik Skupštine Aleksa Bečić i potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, osudili su napad na ekipu TV Vijesti koja je izvještavala sa protesta na Cetinju, ali ne i na novinarku Tamaru Nikčević u Risnu.
Vlast selektivnim osudama napada na novinare javnosti šalju najgoru moguću poruku, smatra urednik Antene M Darko Šuković.
“Kada predsjednici Vlade i Skupštine zauzmu tako selektivna stanovišta, to bi moralo da zabrine jer je jasno da postoje novinari koji mogu da računaju na institucionalnu zaštitu i novinari koji treba da se sami snalaze. Nema gore poruke”, ističe Šuković za Gradski portal.
U ravni sa tom porukom je, dodaje, i fenomen da se slično ophode i predstavnici međunarodne zajednice.
“Ako bi neko krivo pogledao novinara iz nekoliko probranih medija koji imaju njihovu naklonost, zapadni ambasadori odmah reaguju i samo što ne pokrenu istragu. Još se ni vijest nije ohladila, oni su na licu mjesta, stižu njihovi telegrami podrške, upozorenja. Kad se iste stvari, ili gore dese novinarima koji nijesu u uskom krugu njihovih ljubimaca ćute, kao Zdravko Krivokapić i Aleksa Bečić. To je katastrofa”, rekao je Šuković.
Ni Bečić ni Krivokapić, dodaje, nijesu toliko “politički neinteligentni” da ne razumiju kako će svako primijetiti njihovu neprincipijelnost u odnosu prema medijima i novinarima koji dolaze sa ove ili one strane podijeljene medijske scene.
“Principi važe za sve ili ne važe”
“Problem je u tome što je mržnja prema dijelu medijske scene kod njih dvojice jača od svijesti da moraju biti racionalni i principijelni, makar imajući u vidu funkcije koje obavljaju. To je u najkraćem objašnjenje zaista sramotne situacije u kojoj se predsjednik Vlade oglašava povodom ometanja ekipe jedne televizije da radi svoj posao, što je uvijek, ne samo kurtoazne forme radi, nego zaista iskreno i principijelno za osudu. Istovremeno ćuti zbog direktnih prijetnji jednoj novinarki, u ovom slučaju istaknutoj, ali i da je najnepoznatije pero u Crnoj Gori napadnuto, ista je stvar”, ističe Šuković.
Principi važe za sve ili ne važe uopšte, naglašava Šuković i dodaje da premijer ćuti povodom napada na novinarku Tamaru Nikčević, dok je povodom iste situacije prije desetak dana u Petrovcu “naopačke okrenuta cijela Crna Gora, a vinovnik koji je prijetio novinarki Milki Tadić Mijović dobio je 30 dana pritvora.
“Da vas podsjetim, Anteni M je prijećeno otmicom glavnog urednika i njegovim mučenjem, bacanjem bombe, našem kolumnisti Draganu Bursaću ubistvom i, koliko mi je poznato, kada je konačno otkriveno lice koje je izigravalo tako opasnog momka, nije mu određen ni pritvor. Ili me pamćenje loše služi”, kazao je Šuković.
Predsjednik Vlade, naglašava, nije progovorio na tu temu, a predsjednik parlamenta je izgovorio nešto toliko nemušto da niko nije mogao da prepozna da se to što je kazao odnosi i na navedeni slučaj.
“Ne želim da skrećem vodu na svoju vodenicu, već pokušavam da dam širu sliku koliko su ti ljudi neprincipijelni, koliko su njihova usta puna poziva za prevazilaženje podjela, a koliko su podjele rascijepile, metaforično rečeno, njihov mozak na dvije polovine”, zaključio je Šuković.
Đuranović: Sramno ćutanje i predstavnika NVO sektora
Prijetnje i salve uvreda, koje je Tamara Nikčević pretepjela na ulici u Risnu, ali još više izostanak reakcije državnog vrha, potvrđuju, kaže za Gradski portal urednik Pobjede Draško Đuranović, da nova vlast ima novinare koje smatra svojim.
Oni mogu da pišu i rade kako hoće i treba da budu zaštićeni, navodi Đuranović, dok sa druge strane novinare čiji im politički profil ne odgovara, vlast smatra manje vrijednim.
“Sramno ćutanje, koje su juče mogli svi da uoče, pokazuje da nova vlast ima svoje medije i novinare. To, nažalost, pokazuje i ponašanje institucija jer već skoro godinu država, u finansijskom i svakom drugom pogledu, pomaže provladine i podobne medije za razliku od onih koji kritički razmišljaju”, naglašava Đuranović.
U crnogorskom društvu opterećenom političkim tenzijama takvo ponašanje vlasti, ističe, može da prouzrokuje mnogo teže posljedice.
“Zanimljivo je ćutanje i nevladinih organizacija na napad na Tamaru Nikčević, budući da one u inače mnogo manjim incidentima reaguju. Nije prvi put, ali je i u tom slučaju izostala osuda i reakcija međunarodnih organizacija”, rekao je Đuranović.
Podsjeća da je Nikčević, tokom 2020. godine, prošla golgotu orkestriranih napada i da, nažalost, nije jedina.
“Kao što su novinarke Javnog servisa Tanja Šuković i Snežana Rakonjac, koje su se usudile da naprave dokumentarni film, prošle šikanu, tako i Tamara Nikčević prolazi linč. Taj linč je ne samo otćutan od vlasti, nego je na neki način i podstican upravo takvim nereagovanjem, ali i određenim postupcima koji su, u suštini, proizvod politike koja je anticrnogorska”, zaključio je Đuranović.