U julu je zemlja pokrenula poslednju fazu projekta zasijavanja oblaka što ima za cilj stimulisanje padavina vještačkim putem. Projekat obuhvata 62 opštine na sjeveru i severoistoku, sa ciljem borbe protiv posljedica suše, prenosi CNN.
Radi se o tehnologiji koja je prvi put otkrivena 1940. Od tada se „cloud seeding“ koristi u oko 50 zemalja, uključujući Sjedinjene Države i Kinu. Meksiko već više od sedam decenija eksperimentiše sa promjenama vremena.
Međutim, neki naučnici su vrlo oprezni u pogledu efekta takozvanog zasijavanja oblaka i upozoravaju da to nije rešenje za sušu.
„Ima kontroverznu istoriju jer je vrlo teško dokazati ono što radite iz naučne perspektive“, rekao je za CNN Roelef Bruintjes, ekspert za modifikovanje vremena u Nacionalnom centru za istraživanje atmosfere u SAD-u.
Kako funkcioniše proces stvaranja „vještačke kiše“
Da bi ova tehnologija funkcionisala, prvo vam je potreban oblak. Avioni ili dronovi ubrizgavaju čestice u oblake koje privlače kapljice vode da se formiraju oko njih, povećavajući mogućnost padavina ili snijega.
„Cijela ideja nije ‘stvaranje oblaka’ – jer ne možemo napraviti oblak, ne možemo ga otjerati“, objasnio je Bruintjes. Međutim, kako navodi, „pokušava se spustiti veći procenat vode koja se obrađuje u oblaku na površinu“.
Meksički projekt uključuje raspršivanje čestica srebrnog jodida u oblake iz aviona. Vlada se nada da će podsticanje padavina pomoći poljoprivrednicima da se bolje nose sa sušom koja je zahvatila velike djelove zemlje.
Sredinom jula više od 40 odsto Meksika bilo je u umjerenoj do ekstremnoj suši, prema nacionalnoj meteorološkoj službi. Zemlju je takođe zahvatio jak toplotni talas koji je u poslednja četiri mjeseca ubio najmanje 249 ljudi.
Ovo ekstremno vrijeme samo će se pogoršati – naučnici su jasni da će vrućine i suša postati sve češći i intenzivniji kako se klimatska kriza bude ubrzavala.
U Meksiku tvrde da je trenutni projekat zasijavanja oblaka, koji se sprovodi od decembra 2020., imao pozitivan učinak. U 2021. godini, letovi za zasijavanje oblaka stvorili su 40 odsto više kiše, saopštile su vlasti – što je brojka koju je izračunata mjerenjem razlike između meteoroloških prognoza i stvarne količine izmerenih padavina.
“Svi su naši projekti bili uspješni”, rekao je potparol Startup Renaissance, kompanije za stimulaciju kiše koja je radila na projektu meksičke vlade od 2020. godine.
Međutim, mnogi naučnici i dalje ostaju skeptični.