Pritom, većina prvi put naspram sebe nema samo opozicione političare i njihov bunt, već i sve veći broj građana na vanstranačkim protestima koje vode studenti. Na oba ‘terena’, većina je suočena sa jasnim zahtjevima, koje – kako djeluje – za sada nema namjeru da ispuni.
Optužbe ovih dana baš i nemaju efekta
Čini se kako sinoćnji i današnji pokušaji vlasti, da kao teme nametnu poruke Marte Kos i optužbe na račun ‘antievropske opozicije’, baš i nijesu imali naročit rezultat.
Jer, dešava se to u momentu kada je javnost i dalje pod snažnim utiskom novog protestnog skupa u organizaciji studentske grupe “Kamo śutra”.
Otud, ni gotovo prijeteća poruka Andrije Mandića o tome kako “niko neće moći da ucjenjuje parlament” nije imala znakovitiji odjek, niti je naišla na reakcije oponenata kakve bi bile uobičajene.
Nezadovoljstvo raste
Dok želi stvoriti privid o tome kako je sve redovno, vlast je, zapravo, suočena sa najizazovnijim momentom od formiranja većine.
Jer, sve je više ljudi koji na ulici zahtijevaju ostavke njenih članova. I pritom, što treba naročito naglasiti, riječ je o građanskom buntu, koji je pokrenut i koji raste bez bilo kakvog uticaja političkih kabineta i srodnih centara.
Sa druge strane, ni političari – oni iz opozicije – nijesu ovih dana naročito kooperativan partner suparničkom taboru. Rad Skupštine na plenumu, sudeći po onome što je juče izjavio lider Demokratske partije socijalista Danijel Živković, neće biti moguć ni u danima koji su pred nama.
Teško je ovakve ‘požare’ gasiti nepopularnim mjerama
U takvoj situaciji, Mandić na raspolaganju ima najnepopularniju od svih mjera – a to je faktička ‘zabrana’ opoziciji da prisustvuje sjednicama. No, koliko bi taj potez bio politički mudar, naročito u danima kada su hiljade građana sasvim drugim povodom na ulici – nije teško zaključiti.
Uostalom, oštro, žargonski rečeno ‘đonom’, već je kretao dio vlasti nedavno – i to prema organizatorima i učesnicima protesta. Utisak je kako je njihovo targetiranje učesnika, iznošenje niza optužbi bez bilo kakvih dokaza i više nego očigledan bijes rezultirao kontraefektom. Upravo su i te serije saopštenja bile ‘zaslužne’ za rast protesta i velike podrške studentima.
Jer, ko je prošle večeri bio na bulevarima Svetog Petra Cetinjskog i Stanka Dragojevića, teško je da nije zapazio oko sebe ljude koji su politički suprotstavljeni. No, ovog su puta ujedinjeni povodom istog cilja i stoje zajedno iza onih koji će za sebe istaći kako nijesu bitni oni kao pojedinci već kolektiv.
Vučić baš ne ‘rešava’ ni u svom dvorištu
Nije mnogo efekta dalo ni targetiranje pojedinaca putem vlasti bliskih medija – u maniru Vučićeve propagande.
A sam Vučić ovih dana ima muka ‘preko glave’ – isuviše da bi ‘rešavao’ po Crnoj Gori i pomagao njegovim partnerima iz ovdašnje vlasti.
Ako je nekome i promaklo - ono što se dešava kod nas, u susjedstvu je neuporedivo drastičnije. Opšte nezadovoljstvo polako počinje da podsjeća na doba borbe koalicije “Zajedno” protiv Slobodana Miloševića.
“Samo vi tandarajte”
“Odgovornost je na stolu”, odgovoriće premijer Milojko Spajić 15 dana po cetinjskom masakru, a u obzorje novog, još masovnijeg protesta.
No, i njemu je, čini se, ostalo sve manje prostora za floskule poput tih.
Nije, uz to, riječ samo o zahtjevima da dva člana njegove Vlade podnesu ostavke. Naprotiv. Gotovo iz sedmice u sedmicu, sve je više afera koje se odnose na vladajuću strukturu.
A o odgovornosti donosilaca odluka, možda najbolje govori primjer ministra odbrane Dragana Krapovića. On je na izuzetno ozbiljne optužbe televizije E o zloupotrebama službenih resursa u private svrhe odgovorio – “samo vi tandarajte”.
Teško je da je Krapović time dao potvrdu Spajićevim riječima da je odgovornost na stolu – šta god one značile.
“Primjer i inspiracija”
“Crna Gora može biti primjer i inspiracija za cijeli region”, poručiće juče evropska komesarka za proširenje Marta Kos.
Na to će joj Spajić odgovoriti da će Crna Gora ove godine zatvoriti 24 poglavlja. No, takva obećanja treba uvijek uzeti sa ozbiljnom rezervom – znamo, uostalom, kako je sve bilo u godini koju smo ispratili.
Negodovanje dijela javnosti, koji smatra kako je Kos u datom momentu prilično neoprezno procijenila situaciju u Crnoj Gori, vlast će iskoristiti da bi odmah iznijela optužbe o ‘antievropskom’ djelovanju i protivljenju članstvu u EU.
Ali, nijesu te optužbe nikoga naročito uznemirile. Jer, osim što je jako upitno da li su pojedini ključni subjekti iz ove većine uopšte proevropski nastrojeni, na ‘dnevnom redu’ u Crnoj Gori ovih su dana uglavnom druge teme. One putem kojih sve više građana zahtijeva istinu o zločinu na Cetinju i odgovornost.
Spajićeva ideja da sa studentima ‘razgovara o zahtjevima’ u startu je odbačena. Umjesto sa njima, premijer je proveo vrijeme u “Morači”, gdje ga je gledalište dočekalo uz negodovanje i zvižduke.
Taktika “samo vi tandarajte” ovog puta, ipak, problem čini samo složenijim.