Predsjednik Parlamentarne Skupštine NATO Karl Lamers ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika da su vrata NATO saveza otvorena za Crnu Goru, i da je naša država na dobrom putu da ispuni sve uslove za članstvo.
Lamers, koji je i uticajni poslanik vladajuće Hrišćansko-demokratske Unije u Bundestagu, najavio je podršku Njemačke na Savjetu za opšte poslove 26. juna kada se bude odlučivalo o otvaranju pregovora sa Crnom Gorom.
- Mislim da će otvaranje pregovora sa EU biti početak dobrog puta za vašu zemlju: jednog prema NATO-u, drugog prema EU. Onaj put ka EU će duže trajati, zato smatram da će prvi pozitivan korak biti članstvo Crne Gore u NATO, kazao je Lamers za Portal Analitika.
Lamers, koji je potpredsjednik Odbora za odbranu Bundestaga, demantovao je da je tokom sastanka sa liderima opozicije u Berlinu održanog sredinom maja ove godine, optužio određene centre u crnogorskoj vlasti za ''neiskren i folirantski'' pristup reformama a kako je to bilo navedeno u saopštenju koje su medijima dostavile opozicione stranke.
- Ne znam šta su mediji ovdje prenijeli. To nije bila moja poruka! Uvijek kažem isto – i Vladi i opoziciji. Vaša zemlja mora uraditi sve ono što jednako očekuju i EU i NATO. A to je - borite se protiv korupcije, borite se protiv organizovanog kriminala, ustanovite pravi pravosudni sistem. I ništa drugo nijesam rekao ljudima koji su me posjetili u Berlinu! Zato nema razloga da se to drugačije interpretira. Uvijek kažem isto i smatram da je to u redu, rekao je Lamers.
Razgovor sa Lamersom je vođen u Budvi u hotelu Splendid gdje je uticajni njemački političar kao panelista učestvovao u radu drugog 2BS Foruma.
ANALITIKA: Da li kao predsjednik Parlamentarne skupštine NATO smatrate da je Crna Gora ispunila sve uslove za članstvo u NATO?
LAMERS: Želim da kažem da sam kao predsjednik parlamentarne skupštine NATO-a iznio zvanične pred zvaničnicima država i Vlada koje jasno daju ohrabrenje vašoj državi za dalji proces integracija. Takođe, založio se jasnom izjavom kojom podržavam i ohrabrujem nastojanja da za Crnu Goru budu otvorena vrata NATO.

Ponoviću ono što sam već rekao: Crna Gora je danas bliže evroatlantskoj zajednici nego ikada ranije; ona je i aktivan učesnik MAP-a i ''jak'' kandidat da postane 29. članica Atlantskog saveza.
ANALITIKA: Vi ste i potpredsjednik Odbora za odbranu njemačkog Bundestaga koji se, shodno Lisabonskom sporazumu, aktivno bavi procesima proširenja Evropske unije. U kojoj mjeri su procesi pristupanja EU i NATO paralelni, imajući u vidu standarde koje je neophodno ispuniti za članstvo u obije organizacije?
LAMERS: Naravno da su to procesi koji se paralelni. Crna Gora je na početku novog koraka integracija u Evropsku uniju, koji će početi krajem juna otvaranjem pristupnih pregovora. Mislim da će to biti veoma bitan korak za Crnu Goru, koji će početi Poglavljima 23. i 24. koji podrazumijevaju borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala i uspostavljanje pune vladavine prava. Razgovarao sam sa premijerom i rekao mu da se mi u Bundestagu u potpunosti slažemo sa time.
Mislim da će otvaranje pregovora sa EU biti početak dobrog puta za vašu zemlju – jednog prema NATO-u, a drugog prema EU. Onaj put ka EU će duže trajati, da biste postali njen punopravan član. Zato mislim da će prvi pozitivan korak biti članstvo Crne Gore u NATO.
ANALITIKA: Kada smo već kod priče o članstvu Crne Gore u NATO, u crnogorskoj javnosti se mnogo govorilo i o detaljima saopštenja koje je izdato nakon vašeg sastanka sa liderima opozicije u Berlinu gdje ste vi navodno optužili određene djelove crnogorski vlasti za ''folirantski i neiskren'' pristup reformama u procesu pristupanja NATO.
LAMERS : Ne znam šta su mediji ovdje prenijeli. To nije bila moja poruka!
ANALITIKA: Prenijeli su da ste kazali da će doći ''vrlo neugodno vrijeme za one koji su prema nama vodili politiku foliranja u Crnoj Gori. Strukture organizovanog kriminala biće razbijene u paramparčad prije nego što se država približi EU, a folirantima će biti izvučen tepih ispod nogu''.
LAMERS: Uvijek kažem isto – i Vladi i opoziciji. Vaša zemlja mora uraditi sve ono što jednako očekuju i EU i NATO. A to je borite se protiv korupcije, borite se protiv organizovanog kriminala, ustanovite pravi pravosudni sistem. I ništa drugo nijesam rekao ljudima koji su me posjetili u Berlinu! Zato nema razloga da se to drugačije interpretira. Uvijek kažem isto i mislim da je to u redu.
Jer, morate ispuniti preduslove i vi ste na dobrom putu da to učinite! To će vas odvesti ka članstvu u EU i NATO. I kada to ispunite – naša vrata će vam biti otvorena.
Kada je riječ o mom odnosu sa vašim premijerom, to je jedan izuzetno prijateljski odnos. Sreli smo se i u Budvi i u Čikagu prije nekoliko sedmica i naši susreti su prijateljski nastrojeni, kao i uvijek.
ANALITIKA: Koji su to ključni izazovi sa kojima se Crna Gora mora uhvatiti u koštac u narednom periodu?
LAMERS: Izazove sam već pomenuo. To je sve ono što podrazumijevaju Poglavlja 23. i 24., to su jednako zahtjevi i NATO-a i EU: pravosudni sistem, sloboda medija, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, a to vam je sve poznato jer na tome već radite.
To je ono što moraju da ispune sve zemlje kako bi se približile EU i NATO. To je normalno. No, smatram da je vaša zemlja veoma zainteresovana da se uključi u evropske i atlatske strukture, i za to ima veliku, snažnu podršku unutar EU, kao rastuću podršku zemalja koje su u NATO strukturama.
Zato moramo stalno biti u kontaktu – što NATO želi od vaše zemlje, na koji način teku integracije kao i doprinos misijama u Avganistanu. To je nešto što ima veoma veliku vrijednost i što se cijeni unutar NATO-a.
ANALITIKA: Da li će Njemačka na sastanku Savjeta za opšte poslove EU 26. juna podržati otvaranje pristupnih pregovora sa Crnom Gorom?
LAMERS: Mislim da će naša odluka biti u skladu sa preporukom Evropske komisije i da ćemo preporučiti otvaranje pristupnih pregovora.
Nenad ZEČEVIĆ