Politika

Zašto EU ćuti na otvoreno miješanje Srbije u crnogorske izbore

Vučiću se gleda kroz prste zbog Kosova?

Otvoreno miješanje u unutrašnja pitanja Crne Gore i nezapamćenja kampanja srpskih vlasti i medija prije i nakon izbora dočekana je potpunim mukom u Evropskoj uniji. Sa evropskih adresa nije stigla nijedna osuda ovakvog ponašanja zvaničnog Beograda kojem su puna usta regionalne saradnje i poštovanja susjeda. 

Vučiću se gleda kroz prste zbog Kosova? Foto: Foto: Screenshot/YouTube
PobjedaIzvor

Analitičari smatraju da to ima veze sa pregovorima koji se sa Beogradom vode o pitanju Kosova ali odbaciju tezu da je Crna Gora prepuštena Srbiji da bi Beograd priznao Kosovo.

(Dis)kontinuitet

Koopredsjednik Igmanske inicijative Aleksandar Popov smatra da negativna kampanja iz Srbije i otvoreno miješanje nije ništa novo.

- To se radilo i u vrijeme vlada koje su prethodile SNS-u. U vrijeme vlade Vojislava Koštunice bilo je mnogo loših izjava prema Crnoj Gori, i poziva na linč, pa neki taboid objavi kako vrebaju ajkule na Crnogorskom primorju i tako dalje. Naši mediji su nedavno objavili govor Nikole Selakovića, visokog funkcionera SNS, koji je održan na Kongresu DPS-a juna 2015. godine. Taj govor je pun hvale i izgledalo je kao da su SNS i DPS ideološki bliske ili bratske stranke da dijele iste vrijednosti – a nisu. Dakle, sadašnja kampanja je samo nastavak priče od ranije, samo je sada malo pojačana zbog svega što se dešavalo - kaže Popov.

On smatra da se djelovanje Vučića u regionu ne kritikuje i da mu EU gleda kroz prste zbog pregovora sa Kosovom.

- Po mojoj ocjeni, izbori u Crnoj Gori su bili održani u mnogo povoljnijoj atmosferi nego posljednji izbori u Srbiji. Bez obzira na to na Vučića se gleda tolerantno zbog rješavanja problema Kosova. Poslije ovog sastanka na dnevnom redu je i Evropa, jer stvari oko Kosova treba privesti kraju. EU je svjesna nivoa korupcije koja vlada u Crnoj Gori kao i u Srbiji, samo što se Srbiji gleda kroz prste, a Crnoj Gori ne u toj mjeri kao Srbiji – dakle, rješenje kosovskog pitanja je jedan od razloga što su oni mirno gledali na to što se dešava u Crnoj Gori-kaže Popov.

Popov se pita i zašto se Zapad nije brinuo da li će se odlaskom DPS-a promijeniti i evropski kurs Crne Gore osim ako od opozicionih lidera nisu dobili garancije da se to neće desiti.

- Dakle, nisu brinuli da li će Crna Gora skrenuti od evropskih integracija ka Rusiji i da li će se odustati od nekih drugih stvari koje su značajane za Evropu – kaže on.

Ipak smatra da se zaokretanje sa evropskog kursa za sada ne nadzire zato što su lideri tri opozicione koalicije postigli sporazum koji je na toj liniji i zato ta dešavanja ne brinu Evropu. Da li će se taj sporazum sprovesti ili ne, to je već drugo pitanje.

Ideološka spoticanja

Američki analitičar Januš Bugajski kaže da rezultate izbora treba poštovati i svi moraju biti strpljivi da vide da je vladajuća koalicija formirana i šta će biti u fokusu njene unutrašnje i spoljne politike.

- Takva ideološki raznorodna koalicija vjerovatno neće biti dugog vijeka, posebno ako pansrpski nacionalisti pokušaju da podriju temeljne odluke o nezavisnosti Crne Gore i članstvu u NATO-u. Nova vlada suočiće se sa teškim ekonomskim vremenima, a ako ozbiljno želi da iskorijeni korupciju, moraće da istraži i finansiranje pro-beogradskih i pro-moskovskih partija u koaliciji.

Ističe kategorično da ne postoji plan SAD ili EU za razmjenu Crne Gore za Kosovo.

- Ovo zvuči kao dezinformacija jednog od Putinovih trolova da pokuša da podijeli i izoluje zemlju. Crna Gora je pouzdan i cijenjen američki saveznik -zaključuje Bugajski.

Portal Analitika