Tenzije u odnosima dvije zemlje podignute su i zbog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovesti, kojim po ocjeni SPC-a Crna Gora želi da otme srpske manastire. Najviši srpski zvaničnici javno su tada podržali proteste koje je Crkva organizovala crnogorskim ulicama, dok je početkom januara, tokom protesta ispred crnogorske Ambasade u Beogradu, došlo do pokušaja paljenja zastave Crne Gore, piše Nova.rs.
Da potezi vlasti u dvije države i ponašanje njima bliskih medija djeluju kao nacionalna huškanje i stvaranje neprijatelja, potvrđuje i Ilija Vujačić, profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. On navodi da svi govore da to ima veze sa izborima u jednoj i drugoj zemlji i da obe strane traže targete koje treba gađati, ali da se stvara zla krv i izazivaju sukobi, koju u jednom trenutku neće moći da se kontrolišu.
“Vjerujem da poruke koje oni šalju nisu upućene spolja, jedni ka drugima, već služe za unutrašnju političku upotrebu. To je neki vid negativne homogenizacije stanovništva i procjenjuje se da bi to moglo da donese vlasti neki poen”, kaže Vujačić.
Srbija sa gotovo svim zemljama u okruženju ima loše odnose. Ranije su tenzije konstantno bile podignute u odnosima sa Zagrebom ili Sarajevom, a sada su, već neko vrijeme, okrenute prema zvaničnoj Podgorici.
“Iz Srbije to sada najvjerovatnije kreće prema Crnoj Gori jer tamo postoji slabost stanovništva prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi. U ovom trenutku nije zanimljivo postavljati pitanje Srba u Hrvatskoj ili na Kosovu. Sada se mogu usplaliti mase na pitanju Srba u Crnoj Gori i SPC-a”, zaključuje Vujačić.
Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam navodi da “tinjajući” spor sa Crnom Gorom postoji još od proglašenja nezavisnosti, da ju je Koštunica zvao “kvazi državom”, a da su odnosi dvije države bili loši i za vrijeme vlasti DS-a u koalicijama sa SPS-om i DSS-om, čak gori nego u jednom periodu vlasti SNS-a.
“Stalno je bilo ljutnje na ,,mlađeg brata". Nikada se vlasti u Srbiji nisu pomirile sa činjenicom da je Crna Gora nezavisna država, a ne ,,mlađi brat". Kad je bio posljednji popis stanovništva u Crnoj Gori, Srbija se u to otvoreno miješala da bi se što više građana izjasnio kao Srbi”, navodi Popov.
On kaže da je svaki problem koji postoji između dvije države politizovan, bilo da je riječ o jeziku ili crkvi.
“Umjesto da se sastanu dvije vlade, kao što smo se na primjer sastali sa onom iz Slovenije, zloupotrebljavaju se ovi događaji za unutrašnju upotrebu. Važno je da političari zajedno sjednu i razgovaraju, a ne da se podgrijavaju neprijateljstva pred izbore, jer nema razloga za to”, smatra Popov.
Komentari (6)
A, oprosti - mi smo stariji brat! 184 godine imamo starijega sveca od njih. 139 godina smo prije postali kraljevina od njih. Bili smo 100-nama godina tačka na zemljopisu Evrope kad ih nije niđe bilo. Preci mu nam bili naoružani (slobodni građani) kad su oni bili razoružani. Mi smo napisali Miroslavljevo jevanđelje. Naš gen, pamer, znanje i umijeće je izgradilo Visoke Dečane. Etc., etc. Mi smo podosta u svemu stariji!!!
Ovakvo relativizovanje stvari i podjednako pripisivanje krivice objema stranama je krajnje demagoško, površno i tendenciozno. Zapravo ono predstavlja manevar i izvrtanje istine u duhu one: "da se Vlasi ne dosjete". Samo neko krajnje neinformisan i neupućen u dugotrajnu, duboku problematiku u odnosima dva susjeda mogao bi njihove međusobne probleme smjestiti u ovakvu ravan, što nikako ne možemo reći za ovu dvojicu sagovornika. Svođenjem problema na unutrašnju političku upotrebu, Crnoj Gori se osporava pravo nužne odbrane od brutalnih nasrtaja spolja i iznutra na samo njeno postojanje kao nezavisne države, njenu legislativu. Zaista je zlonamjerno, ali isto tako groteskno, tvrditi da CG i njeni organi nacionalno huškaju i ugrožavaju bilo koga. Izanđale imperijalne floskule o "mlađem i starijem bratu" je više degutantno slušati, jer ovdje se radi o jednom agresivnom velikodržavnom projektu koji nastoji da po svaku cijenu poništi realnost crnogorskog postojanja i konačno ostvari svoj cilj.
Suština je da ste dozvolili ulazak Poljacima, a Srbima niste iako Poljska ima više zaraženih po glavi stanovnika od Srbije.
Da bi se doslo do istine i jednom za svagda U Srbiji i Crnoj Gori,moraju sjesti ISTORICARI sa pisanim i arheoloskim istorijskim dokazima i ustanove sta je sta i ko je ko i da to bude novi pocetak u odnosima dvije drzave,za buducnost bez negacija i stvaranje zle krvi,ali nikako politicari!
Ma dragi Popov nismo djeca, dajte uozbiljite se i recite o čemu se radi - a znate da se radi o destabilizaciji CG od strane velikosrpskih fašista!
Kada se jednom jedan narod ili država stigmatizuje kao neprijatelj - na način kako se to radi u Srbiji - teško je vratiti se na stanje prije početka ove zle propagande mržnje prema CG. S druge strane, možda je bolje sto je taj "gnojni čir" veljesrpske mržnje prema CG pukao sada, nego da se, i dalje, glumi lažno prijatlejstvo? Velikosrpstvo pokušava da ponovi zločin 1918 i u 21-om vijeku? I neće prestati dok god postoji ta bolesna povezanost imperijalističke državne politike Srbije iz 19-og vijeka i etno-filetističke, srednjevjekovne, “spske”Crkve Možda je vrijeme da se, najzad, istoričari iz dvije države sastanu i da pokušaju da, zajednički, - objektivno koliko god je to moguće – razmotre i definišu jednu objektivniju i istinitiju istoriju dva bliska naroda. Jer, "istorije" koja se danas uče u školama (posebno u Srbiji) su daleko od istine. Jasno je kuda to vodi.