Uvođenjem otvorenih lista, direktnog izbora predsjednika opština i njihovih zamjenika, kao i mjesnih zajednica uvodi se direktna demokratija i ove promjene bi omogućile bolju predstavljenost građana i spriječile moguće blokade funkcionisanja opština kakvim smo svjedočili, poruka je sa trećeg panela konferencije „Više izbora za građane, više odgovornosti za vlast“, koju su organizovalii Ministarstvo javne uprave (MJU) i Centar za demokratsku tranziciju (CDT).
V.d. direktorice Direktorata za lokalnu samoupravu Nina Blažić ocijenila je da je, s obzirom na to da je lokalna vlast najbliža građanima, elementarno demokratski da ti građani biraju njene organe.
„Ono što smo mi u ovom konceptu ponudili je potpuno drugačiji koncept izbora predsjednika opštine, a to jeste da se bira i njegov zamjenik“, rekla je Blažić.
Pojasnila je da će u svakom momentu ukoliko predsjednik opštine ne bude mogao da vrši svoju funkciju, iz bilo kojih razloga, imati rješenje - njegovu ulogu će preuzeti zamjenik koji je izabaran legitimno na izborima i on će u potpunosti preuzeti ulogu predsjednika.
„Na taj način nemamo blokadu sistema, ne zavisi od političke volje i onda se na taj način obezbjeđuje izvršni organ lokalne samouprave koji ima puni legitimitet da funkcioniše. Na ovaj način preveniramo prijevremene izbore“ rekla je i dodala da ukoliko prestane mandat zamjenika po nekom osnovu onda se raspisuju prijevremeni izbori.
Kazala je da je konceptom uređeno i pitanje za izbor odbora povjerenika, čiji model treba da bude drugačije koncipiran u odnosu na važeći zakon.
„Na svaki način smo kroz rad radnog tima pokušavali da obezbijedimo funkcionalnost sistema“, kazala je Blažić.
Odgovarajući na pitanje o ustavnosti odluke o izboru zamjenika, kazala je da zamjenik nije organ, dok ne zamijeni predsjednika, već da u trenutku kada postane predsjednik, ima sve nadležnosti kao predsjednik u skladu sa Ustavom.
“Ono što je važno naglasiti da smo nastojali da uvođenjem ovih modela demotivišemo prijevremene izbore, a sa druge strane šta ako se desi da se prijevremeni izbori dese par mjeseci prije opštih izbora, da li to ima smisla. Morali smo da napravimo vremensku distancu”, kazala je odgovarajući na pitanje zašto je konceptom predviđen period od godinu dana u kojem nema lokalnih prijevremenih izbora.
Predsjednik Upravnog odbora CEMI–ja Zlatko Vujović objasnio je razliku između sadašnjeg izbora poslanika i koncepta otvorenih listi.
„Razlika koju donose otvorene liste je to što će pored toga što će birač zaokružiti listu, dodatno zaokružiti pet cifara koje će odgovarati kandidatskoj poziciji kandidata na toj listi. Mandati se rapoređuju između partija, a onda se gleda ne redosled kandidata koji su oni dali, nego se pravi novi redosled liste na bazi preferencijalnih glasova. Mi dobijamo novu listu shodno tom glasanju“ pojasnio je Vujović.
Blažić je navela da je ideja i da se na izborima biraju i savjeti mjesnih zajednica koji bi onda birali predsjednika mjesne zajednice.
„Ovim rješenjem doprinosimo da se ovim rješenjem afirmišu mjesne zajednice. U Crnoj Gori imamo različite mjesne zajednice, po veličini. Ono što smo definisali jeste da se biraju savjeti mjesnih zajednica. Preduslov je i da imamo jasne granice mjesnih zajednica u svakoj lokalnoj samoupravi. Uvođenjem neposrednog izbora mjesnih zajednica uvodimo direktnu demokratiju, kako bi mjesne zajednice u punom kapacitetu funkcionisale“ rekla je ona.
Vujović je dodao da direktan izbor predsjednika opštine daje puno opcija i kada je u pitanju koaliranje, te da teza da to onemogućava pravljenje koalicija ne stoji.
„Mi na isti način biramo predsjednika države. Izmjere se kandidati u prvom krugu, pa se onda pozove da se glasa za drugog u drugom krugu“, rekao je Vujović.
To, bi, kako je rekao, dovelo do toga i da partije biraju kandidate koji su „mekši“ a ne one koji su radikalni.