Kultura ne smije biti samo potrošač, već u službi savremenih potreba društva može značajno doprinositi ekonomskom razvoju što prepoznaju Crna Gora i Albanija koje imaju uspješnu kulturnu saradnju, posebno u oblasti izdavaštva, prevodilaštva, kinematografije.
To je saopšteno na sastanku ministarke kulture i medija dr Tamare Vujović sa ministrom ekonomije, kulture i inovacija Blendijem Gonđom tokom zvanične posjete Albaniji, a povodom Sedmice kulture Crne Gore u Albaniji.
Vujović je zahvalila na srdačnoj dobrodošlici naglasivši da se Sedmica kulture Crne Gore u Albaniji organizuje drugi put.
“Prošle godine uspješno smo prezentovali našu kulturnu baštinu i savremeno stvaralaštvo. Radujemo se što će i ove godine naše ustanove organizovati zanimljive programe, koji će, sigurna sam, biti posjećeni. Sedmica kulture nije prilika samo za promociju kulture, već i za turističku promociju, predstavljanje naše gastronomske ponude, ali i naše države kao pogodne destinacije za inostrana ulaganja”, kazala je Vujović.
Ona je pozvala da se sljedeće godine organizuju Dani albanske kulture u Crnoj Gori što je i prihvaćeno.
“Naši narodi su bliski, dijele zajedničku istoriju i vrijednosti, saradnja u oblasti izdavaštva i prevodilaštva veoma je važna. Potrebno je dodatno unaprijediti i promovisati ovaj vid saradnje imajući u vidu da je Albanija već osnovala Nacionalni centar za knjigu i čitanje, a da Ministarstvo kulture i medija planira osnivanje Agencije za knjigu, pa bi nam albanski model mogao biti koristan”, smatra Vujović.
Podsjetila je da dva ministarstva već uspješno sarađuju u kulturi, a kroz pregokraničnu saradnju realizovano je nekoliko projekata.
“Ministarstvo kulture i medija preduzima aktivnosti u oblasti kreativnih industrija, razvojem habova za rezidencijalni boravak umjetnika i sa zadovoljstvom bismo ugostili albanske umjetnike u Kotoru i Šavniku. Ovu oblast tek razvijamo i oslanjamo se na podršku međunarodnih partnera kako bismo uhvatili korak sa savremenim tokovima”, kazala je Vujović.
Sagovornici su istakli da države sarađuju u oblasti kinematografije, da su filmski centri realizovali nekoliko zajedničkih koprodukcija, od kojih ćemo dvije vidjeti na ovogodišnjoj sedmici kulture - Sirin i Roda, kao i da obje zemlje pozicioniraju sebe kao filmske destinacije.
Kada je riječ o načinima ulaganja u kulturu, obezbjeđivanju dodatnih sredstava za investicije i mogućnostima za ekonomsku valorizaciju kulturnih dobara, Vujović je istakla da bi Crna Gora rado proučila model koji primjenjuje Albanija u toj oblasti, a koji bi mogao biti primjenjiv i u našoj državi, posebno u odnosu na privatne inicijative i kulturnu baštinu, donacije, sponzorstva i slično.
Gonđo je predstavio ministarstvo koje pod jednim krovom povezuje ekonomiju, kulturu i inovacije i istakao da taj koncept doprinosi ekonomskoj valorizaciji kulture, koja doprinosi ekonomskom razvoju, društvenoj i socijalnoj inkluziji. On je istakao i da je primjenom inovativnih rješenja budžet za kulturu dvostruko uvećan u odnosu na prošlu godinu.
“Kultura mora biti u službi savremenih potreba društva i pratiti razvoj”, jasan je Gonđo.
Istakao je da je napredak Crne Gore prema Evropskoj uniji veoma značajan i da je naša država za njih uzor u procesu integracija.
Vujović je ponudila pomoć i podršku u toj oblasti i istakla da se nada da će Crna Gora biti naredna članica EU što će i regionu pokazati da je proces proširenja živ i podići euroentuzijazam.
Na sedmici kulture u Albaniji predstaviće se Kraljevsko pozorište Zetski dom sa predstavom “Leptir“ u Skadru, Filmski centar Crne Gore sa filmovima “Sirin” i “Roda”, Pomorski muzej Crne Gore izložbom “Kartografija Boke”, Muzej savremene umjetnosti Crne Gore sa pregledom savremenog stvaralaštva Crne Gore, a nastupiće i ženska klapa Incanto iz Kotora.
Programi se realizuju u Tirani i Skadru od 7. do 12. novembra.