Povodom 23. januara - Dana novinara Crne Gore, Ministarstvo kulture i medija Crne Gore upriličilo je konferenciju „Mediji u Crnoj Gori – dostignuća i izazovi“ u Naučno-tehnološkom parku u Podgorici.
Cilj konferencije je da podstakne dijalog o ključnim dostignućima i izazovima medijskog sektora u Crnoj Gori, kroz uvodna obraćanja visokih zvaničnika i diskusije na panelima sa stručnjacima, predstavnicima medija, akademske zajednice i međunarodnih partnera.
Ministarka kulture i medija Tamara Vujović istakla je da je ovo “druga najsmrtonosnija godina za novinare” u svijetu od 1990. godine od kada sa prati ova statistika, sa više od 104 smrtna slučaja prema podacima Međunarodne federacije novinara.
“Više od polovine stradalih novinara ubijeno je u Gazi, Zapadnoj obali ili Izraelu. Čak 520 novinara širom svijeta zarobljeno je usred ratnih sukoba i porasta globalnog autoritarizma. U Crnoj Gori, prema Sindikatu medija, u 2024. godini zabilježeno je 19 napada na novinare, dok Uprava policije bilježi 16 takvih napada. Indeks bezbjednosti novinara bilježi pad sa 3,35 na 3,33. Posebno težak bio je fizički napad na novinarku Anu Raičković, kao i prijetnja novinarki Dragani Šćepanović, što je dovelo do brze reakcije i procesuiranja počinitelja. Ne zaboravljamo neriješene slučaj ubistva Duška Jovanovića i pokušaj ubistva Olivere Lakić,” kazala je Vujović.
Ona je istakla da prijetnje, ekonomski i politički pritisci, dezinformacije i naročito pojava vještački generisanih sadržaja predstavljaju samo neke od izazova sa kojima se novinari danas suočavaju.
“Naša odgovornost kao Ministarstva i svih nadležnih institucija je da vas zaštitimo i osiguramo uslove za slobodan i dostojanstven rad. Pravo građana da znaju i vaše pravo na siguran rad su kriterijumi po kojima se vrednuju temeljna prava u poglavljima 23. i 24”, navela je Vujović.
Osvrnula se i na izvještavanje crnogorskih medija o tragediji na Cetinju.
“Zahvaljujem se crnogorskim medijima na profesionalnom izvještavanju u najtežim trenucima poput tragedije na Cetinju. Sačuvali smo čojstvo i dostojanstvo što je danas ravno junaštvu. Apelujem na rijetke medije koji su se povodili za prizemnim senzacionalizmom da ne ponavljaju te greške”, istakla je ona.
Današnja konferencija bila je fokusirana na dvije ključne teme za budućnost medijskog sektora u Crnoj Gori - borba protiv dezinformacija i percepcija građana o medijima.
“Dezinformacije direktno utiču na povjerenje građana u medije. Povjerenje u mejnstrim medije je duboko poljuljano, mnogi su primjeri gdje su i “najveći” pali na testu povjerenja i etičkog izvještavanja koje su godinama gradili. Umiveno prikazivanje ili prikrivanje istine – takozvani whitewashing doveli su nas kao čitaoce i građane do ravnodušnosti. Stoga budite čvrsti i nepokolebljivi u služenju istini, etici i profesionalizmu. Vaša riječ nije samo informacija, već je pokretač neke akcije i odluke”, kazala je Vujović.
Potpredsjednik Vlade Crne Gore, Filip Ivanović podsjetio je da su prošle godine usvojili set medijskih zakona i dobili medijsku strategiju, što je između ostalog rezultiralo dobijanjem pozitivnog IBAR-a i zatvaranjem pregovaračkog poglavlja 10 - Informatičko društvo i mediji.
“Svjesni smo da imamo još posla na ostvarivanju potpunih medijskih sloboda, ali i zadovoljenja pravde u slučajevima zločina protiv novinara i slobode govora. Samo zajedničkim naporima institucija, medija, akademske zajednice i civilnog društva možemo unapređivati medijski prostor kako bi u potpunosti odražavao vrijednosti istine, slobode i odgovornosti”, saopštio je Ivanović.
Danas se obratio i šef Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori Johan Satler koji je istakao da naša društva ne mogu biti slobodna bez slobode medija.
“Crna Gora mora da usvoji politiku nulte tolerancije na bilo koju formu nasilja protiv medija. Treba zajedno da nastavimo da gradimo napredak koji je Crna Gora ostvarila tokom prethodnih godina i zajedno stvorimo kulturu odgovornosti, profesionalnosti i uzajamnog poštovanja, Tako možemo ojačati demokratsko tkivo ove zemlje i osigurati Crnoj Gori zasluženo mjesto u EU. Tačnošću, poštovanjem i dužnom pažnjom osiguravamo da mediji ostanu stub demokratije, koji osnažava građane. EU je uz vas na svakom koraku tog putovanja”, naveo je Satler.
Nakon uvodnih izlaganja analize o dezinformacijama u Crnoj Gori predstavio je prof. dr Nikolaos Panagiotou.
Uslijedio je prvi panel na temu "Put ka zaštiti društva od dezinformacija" gdje su panelisti bili doc. dr Jovana Davidović Vuletić (Fakultet političkih nauka), direktorica Agencije za audiovizuelne medijske usluge Sunčica Bakić i načelnica PR službe Vrhovnog državnog tužilaštva Dragana Maljević.
Istraživanje o radu medija i nezavisnosti novinara/ki u Crnoj Gori predstavio je prof. dr Miloš Bešić.
Tema drugog panela je bila "Šta građani Crne Gore misle o svojim medijima", a panelisti su bili urednik Portala RTCG Marko Vešović, glavni i odgovorni urednik dnevnika "Vijesti" Mihailo Jovović, generalni direktor Radio televizije Nikšić Nikola Marković i glavni i odgovorni urednik lista "Dan" Mladen Milutinović.