Ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović uputiće prijedlog Vladi za izbor starješine Uprave za zaštitu kulturnih dobara, ali i svakog budućeg organa koji se nalazi u okviru sistema kojim rukovodi, kao rezultat strateškog promišljanja i u datom trenutku najboljeg mogućeg rješenja – saopšteno je iz Ministarstva kulture i medija kao odgovor na pitanja Pobjede, a u vezi s odugovlačenjem postupka imenovanja direktora/direktorice UZKD.
Podsjetimo, Ministarstvo kulture i medija od jula prošle godine odugovlači sa postupkom imenovanja direktora/direktorice UZKD, rješavajući između dva prijavljena kandidata – aktuelnog vršioca dužnosti direktora Uprave Balše Perovića i njegove pomoćnice Petre Zdravković. Prethodna ministarka Maša Vlaović nije ni završila zakonsku proceduru razgovora sa kandidatima nakon njihovog testiranja pred Upravom za ljudske resurse, već je to krajem novembra učinila ministarka Vujović i to dan-dva nakon što su joj tim povodom stigla pitanja Pobjede.
- Podsjećamo da je ministarka Vujović nakon stupanja na funkciju organizovala posjete institucijama kulture, sa ciljem da sa svojom administracijom postavi prioritete nakon upoznavanja sa stanjem u ovoj oblasti, što zahtijeva ne samo vrijeme, već i detaljnu analizu. Opredijeljenost ministarke Vujović bilo je upoznavanje sa stanjem u nacionalnim ustanovama kulture koje su u nadležnosti ovog resora, a koje su jedan od ključnih nosilaca najznačajnijih projekata kada su u pitanju razvoj i promocija kulture Crne Gore – saopšteno je iz Ministarstva kulture i medija.
DIJALOG
Kako se ističe u odgovorima Pobjedi, pokazalo se i opravdanim da „uz interaktivni dijalog sa rukovodiocima i zaposlenima, sagledamo realno stanje i potrebe zaposlenih, ali i uspješnost rada rukovodećeg kadra“.
- Iz tog razloga, a sve u cilju da prijedlog ministarke Vujović za izbor starješine ovog organa prema Vladi bude zasnovan na realnom doprinosu koji su lica sa Liste za izbor kandidata dala u proteklom periodu vršeći složene i odgovorne poslove koji su u nadležnosti tog organa, osim izvještaja o provjeri kandidata dostavljenog od strane Uprave za ljudske resurse, te rezultata razgovora koje je ministarka lično obavila sa kandidatima, cijenimo i veoma važnom posjetu tom organu, tokom koje će ministarka Vujović sagledati stanje posebno kroz razgovor sa zaposlenima. Važno je napomenuti i da ovaj organ godinama unazad opterećuje neažurnost u rješavanju zahtjeva i predmeta, izrada velikog broja HIA studija i nepreuzimanje odgovornosti za donošenje odluka od značaja za status zaštićenih područja koja su upisana na UNESCO listu, u prvom redu Kotora, te će se zbog svega navedenog posebno voditi računa prilikom imenovanja starješine ovog organa – navode iz Ministarstva.
Pobjeda je ministarki Vujović pitanja poslala 21. decembra prošle godine, a iz njenog kabineta novinar je obaviješten da će mu ona lično odgovoriti, te da će odgovore dobiti do srijede 27. decembra. Međutim, odgovore smo dobili tek u četvrtak veče, 28. decembra, dan nakon što je ministarka Vujović gostovala u emisiji „Budimo budni – pitajte Vladu“ na Javnom servisu, gdje je već odgovorila sve ono što će dan kasnije poslati i Pobjedi. U toj emisiji potvrdila je ranije pisanje Pobjede da je kandidatkinja Petra Zdravković bolje ocijenjena od Balše Perovića, ali da ona ima „diskreciono pravo“ da na osnovu ličnog utiska odabere koga želi, pa i četvrtoplasiranog da je kojim slučajem bilo četvoro kandidata, budući da joj je kao ministarki dato da „na brdu malo više stoji“ u odnosu na ostale. Takođe je dodala da su ocjene stručne komisije Uprave za ljudske resurse za dva kandidata bile prosječne, te da nijesu, sudeći po ocjenama, briljilari ni jedno ni drugo. Ministarka je jedino prećutala da je u „stručnoj komisiji“ bila samo jedna osoba iz struke, istoričarka Jadranka Selhanović, te da ostala dva člana komisije (Neđeljko Rudović i Agron Camaj) dolaze iz oblasti koje nemaju nikakve veze sa zaštitom kulturne baštine.
DOBRA
Govoreći o kulturnim dobrima, ministarka na Javnom servisu nije mogla da navede broj dobara, niti da decidno tvrdi da su sva pod zaštitom zakona, na taj način takođe potvrđujući pisanje Pobjede o haosu u zaštiti baštine i brojnim nedoumicama na koje ne umiju da odgovore ni oni koji primaju platu da bi tu baštinu štitili. Ministarka je bila kontradiktorna kada je u jednom trenutku ustvrdila da su sva kulturna dobra pod zaštitom ranijih propisa, dakle, prije donošenja Zakona o zaštiti kulturnih dobara iz 2010. godine, istovremeno ističući da Uprava za zaštitu kulturnih dobara nije imala osnova za postupanja u mnogim primjerima degradacije baštine jer takoreći nemamo kulturnih dobara zbog nezavršenog procesa revalorizacije, o čemu je Pobjeda takođe nedavno pisala u istraživačkom serijalu tekstova. J. NIKITOVIĆ
Bez odgovora o „legatu Maše Vlaović“ i nelegalnim radovima na manastirima
Pobjeda je ministarki Tamari Vujović 22. decembra prošle godine poslala i dodatna pitanja, a vezano za sporna zapošljavanja u Muzeju savremene umjetnosti Crne Gore, u koji su do danas prešla četiri doskorašnja službenika Ministarstva kulture i medija: Maša Vlaović, Milena Mijović-Durutović, Hristina Bošković i Milica Martić.
Posebno smo ministarku Vujović pitali kako to da je Vlaovićkin čin osnivanja ustanove sa pozicije ministarke kulture, pa potom zapošljavanje u toj ustanovi zajedno sa najbližim saradnicima, u intervjuu za TV Vijesti ocijenila kao jednu vrstu njihovog legata, a ne kao zlopotrebu položaja. Posebno u svjetlu činjenice kad dobro znamo da do tog „legata“ nijesu došli svojim dugogodišnjim radom, zalaganjem, nego koristeći poziciju moći, vlasti i podršku Vlade. Pored još dva pitanja vezano za Muzej savremene umjetnosti, a koja su se ticala i konkursa u toj ustanovi na koji su se „samo“ javili pomenuti službenici Ministarstva, Pobjeda je ministarku Vujović upitala i kakav je njen stav o velikom broju nelegalnih radova koje Mitropolija crnogorsko-primorska i Eparhija budimljansko-nikšićka u posljednjih nekoliko godina izvode na sakralnoj baštini Crne Gore. Odgovore nijesmo dobili, uz obrazloženje iz kabineta ministarke da je novinar „otvorio veliki broj tema“, te da bi bilo dobro da se dogovori poseban intervju. Novinar je insistirao da mu ministarka prvo odgovori na već postavljena pitanja, ali odgovore, ni nakon dvadeset dana čekanja, nijesmo dobili.