Politika

Politički analitičar o razgovorima vlasti i opozicije

Vukadinović: Preveliki politički zahtjevi koče dogovor

U Budvi ne bi bilo problema da institucije rade svoj posao, kaže analitičar

Vukadinović: Preveliki politički zahtjevi koče dogovor Foto: UGC
Portal AnalitikaIzvor

Predstavnici vlasti i opozicije nisu uspjeli da postignu dogovor o prevazilaženju blokade Skupštine zbog maksimalističkih zahtjeva, kazao je za Dan politički analitičar Srđan Vukadinović.

Kako ističe, obje strane svoje zahtjeve žele da ostvare po svaku cijenu, pa čak i po cijenu blokade parlamenta.

“Međutim, u politici se ne može insistirati na maksimalističkim zahtjevima. Uvijek se mora ići ispod toga da bi se ostvario nekakav opšti interes. A u ovom slučaju je opšti interes sjednica Skupštine Crne Gore na kojoj bi se usvojio budžet, kao najvažniji dokument na godišnjem nivou”, naglašava Vukadinović.

Sporazumom je predviđeno da se podnese zvaničan zahtjev Venecijanskoj komisiji za mišljenje o odlukama Ustavnog odbora i konstatovanja prestanka funkcije sudiji Ustavnog suda Crne Gore Dragani Đuranović, što Vukadinović ne vidi kao dobar potez.

“Nije dobro da bilo ko sa strane rješava sporna pitanja u Crnoj Gori. To pokazuje slabost i nezrelost političkih elita u Crnoj Gori. Mi često govorimo da ćemo ići u Evropsku uniju, ali se tamo ne ide tako što će se zadovoljiti samo administrativni zahtjevi Brisela”, istakao je Vukadinović.

Dodaje da predlog da se uključi Venecijanska komisija ima nekoliko slabosti.

“Prvo, u smislu nekakvih vrijednosti, da se stvar ne može razriješiti na osnovu nekih unutrašnjih dogovora. Pa hoće li sjutra za bilo koji problem opet neko sa strane da se uključi, nebitno je li to Venecijanska komisija, Savjet Evrope, Evropski parlament...? S druge strane, veoma je nepovoljno što vidimo da dio parlamentarne većine, osim PES-a, nije baš raspoložen za takvu preporuku Venecijanske komisije. I treća stvar, stranke se moraju obavezati da će poštovati preporuku Venecijanske komisije, a kakva je situacija u Crnoj Gori, oni kojima to ne bude odgovaralo reći će da je to samo preporuka i da se ne mora poštovati, da oni imaju jedan broj ruku u parlamentu koji može donijeti nešto sasvim drugo”, pojašnjava Vukadinović.

Kako je ocijenio, trenutno je mnogo kriznih momenata.

“Ono što je suština i što Crnu Goru udaljava od Evropske unije, to je što Crna Gora, bilo njene političke elite, a vjerovatno i drugi dio establišmenta, ne baštini evropske civilizacijske vrijednosti, koje se zasnivaju na tome da se odluke donose većinom u parlamentu, pri čemu se ne mogu zaobilaziti pobjednici izbora. Mnogo toga ukazuje da je Crna Gora, kada je u pitanju sistem vrijednosti, daleko od Evropske unije, a formalno je to već neka druga priča. Ipak, ta politička priča nema puno veze sa vrijednostima koje su kulturološke i civilizacijske vrijednosti Evrope”, zaključio je Vukadinović.

U Budvi ne bi bilo problema da institucije rade svoj posao

Vukadinović je ocijenio da u Budvi ne bi bilo problema ukoliko bi institucije sistema radile svoj posao.

“Ukoliko Ministarstvo unutrašnjih poslova i Specijalno državno tužilaštvo i sudovi budu radili svoj posao, onda tu neće biti nikakvog problema. Kada to kažem, mislim da u gradskom parlamentu u Budvi budu samo oni koji su dobili mandate i koji čine saziv skupštine, a ne da tamo bude i mnogo i mnogo lica za koja se ne zna ni ko su ni šta su. Ali, ukoliko institucije sistema ne budu radile svoje poslove, doći će do nove blokade i biće očito da neko želi da Crnu Goru pretvori u državu krize”, kaže analitičar.

Smatra da uz ove zahtjeve parlamentarne opozicije, u kojima se pominje Budva, treba staviti I zahtjeve oko Kotora i Šavnika.

“Mnogo prije oko Šavnika jer je nečuveno da država koja pretenduje da bude u Evropskoj uniji ne može za dvije i po godine da okonča izbore. Nezamislivo je i da su po potanju Kotora Opštinska izborna komisija i Državne izborna komisija u potpunoj suprotnosti”, rekao je Vukadinović.


Portal Analitika