
Nakon sjednice skupštinskog Odbora za prosvjetu, nauku i kulturu, koju je obilježila burna rasprava o tome da li bi se uvođenjem vjeronauke u osnovne i srednje škole u potpunosti obesmislili ustavno definisani principi sekularne države i građanskog društva, odlučeno je da sporna peticija o uvođenju vjeronauke u crnogorski obrazovni sistem ipak neće biti upućena Vladi.
Premda je peticiju podržao veći dio parlamentarne većine, ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović mišljenja je da vjerskoj nastavi nije mjesto u obrazovnim ustanovama.
Podsjećamo, 114 NVO i devetoro građanskih aktivista i aktivistkinja oštro su se usprotivili nametanju vjeronauke kao predmeta zasnovanog na dogmama, umjesto na činjenicama i kritičkom promišljanju, na kakvom se temelje naučne discipline koje su sastavni dio kurikuluma definisanog Zakonom o opštem obrazovanju i vaspitanju.
I dok dio javnosti smatra simboličnim to što se ova tema ponovno pokreće baš između dva vjerska praznika, politikolozi i istoričari uglavnom su saglasni u ocjenama da je u pitanju neka vrsta zakulisne postizborne igre, nakon nedavno lokalnih izbora u Nikšiću i Herceg Novom.
Takav stav dijeli i istoričar Vukota Vukotić, koji u razgovoru za Portal Analitika ukazuje da navedena peticija nema veze sa vjerskim praznicima, već više sa nedavnim izborima.
“Iz ovoga vidimo da se vladajućoj većini, kao i Crkvi Srbije, žuri i da žele da iskoriste svaku priliku. Otuda i ubrzani postupak oko peticije, kao i njeno jedva legalno sastavljanje”, podvlači Vukotić.
Arhitekte srpskog sveta u Crnoj Gori vide vladikat koji žele da ostvare
Sagovornik Analitike ocjenjuje da je jedini cilj uvođenja vjeronauke u osnovne i srednje škole dodatno i totalno potčinjavanje Crne Gore Crkvi Srbije.
“Arhitekte tzv. srpskog sveta u Crnoj Gori vide samo vladikat i to žele da ostvare”, upozorava Vukotić.
Zato ih, kako kaže, nije briga što već imamo predmete koji obrađuju religije u školama.
“Ovo je čin da nas sve pretvore u veliko pravoslavno bratstvo i svežu u nacionalističke torove. Jer kroz taj predmet naša djeca dobijaće više nacionalističke naobrazbe nego vjerske”, izričit je Vukotić.
Na sceni silovanje ljudskih prava radi uvođenja retrogradnih ideologija
Iako inicijativa za prosljeđivanje peticije Vladi nije dobila zeleno svijetlo na matičnom skupštinskom odboru, sagovornik Analitike uvjeren je da se od nauma za uvođenje vjeronauke neće odustati.
“Za parlamentarnu većinu i Crkvu Srbije čini se sad ili nikad”, naglašava Vukotić.
Kako ističe, svakako treba pozdraviti to što se ministarka Jakšić-Stojanović usprotivila, ali, kako kaže, to ne znači da su odustali.
“Što vidimo i po obrazloženju predsjednika skupštinskog odbora. Iz izjava predstavnika većine izlazi da treba da učimo dogmu radi kritičkog mišljenja, što je apsurdno”, kategoričan je Vukotić.
Ukazuje da je na sceni silovanje koncepta ljudskih prava kojim se pokušavaju uvesti retrogradne ideologije.
Korak unazad kad je riječ o konceptu građanskog i sekularnog društva
Analizirajući ovu tematiku s istorijskog aspekta, Vukotić napominje da nam je trebalo dosta vremena da se odmaknemo od uticaja crkve.
“Ipak, još od knjaza Danila Petrovića postali smo društvo koje se zasniva na građanskom i sekularnom konceptu društva”, pojašnjava sagovornik Analitike.
Vladajućoj većini, kao i Crkvi Srbije, žuri se i žele da iskoriste svaku priliku
Odatle se, kako ukazuje, jasno vidi koliki bi ovo bio korak unazad.
“Zato je jasno da se iza svega krije politički interes koji bi da potčini Crnu Goru”, podvlači Vukotić.
Propao projekat pravoslavnih gimnazija pa se šapa stavlja na cijelo obrazovanje
Sagovornika Analitike upitali smo i da li se ovakvom peticijom po ko zna koji put neskriveno daje primat jednoj vjerskoj zajednici, odnosno, Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
“Definitivno, jer izgleda da je propao projekat pravoslavnih gimnazija, pa se sada ide na stavljanje šape na cijelo obrazovanje. Očigledno je da se Crkva Srbije i pored svih privilegija ne osjeća sigurno, pa želi da ugrabi svaku priliku”, izričit je Vukotić.
Govoreći o posljedicama koje bi moglo proizvesti uvođenje vjeronauke u škole, Vukotić ističe kako je siguran da bi došlo do potpunog zbunjivanja djece jer bi se na jednom času tvrdilo jedno, a na drugom nešto suprotno.
“Sve bi to bio ogroman korak unazad. Uz to, otvorio bi se put za nacionalšovinističku propagandu na kojoj počiva svetosavlje”, izričit je Vukotić.
Jasno je da se iza svega krije politički interes koji bi da potčini Crnu Goru
Kako ukazuje, sve ono što smo uspjeli da izbjegnemo u posljednjih 40 godina, sada bi se vratilo uz jedan agresivni revizionizam prošlosti.
“Sve to bi sasvim sigurno vodilo ka getoizaciji države”, upozorava Vukotić.
Nemamo nijedan politički odgovor na kontrarevolucionarni udar
On poručuje da bi se ovime na mala vrata srušio ustavni poredak Crne Gore i sve ono što je tamo zapisano da su temeljni principi na kojima počiva ovo društvo.
“Ako ovakve peticije prođu, od ustavnih načela bi ostalo samo prazno slovo na papiru papiru. Vrlo je teško očekivati neki građanski otpor, jer trenutno nemamo nijedan politički odgovor na kontrarevolucionarni udar koji nam se desio 2020. godine”, zaključuje Vukotić.