U prostorijama Narodne čitaonice i biblioteke “Ivo Vučković” u Baru juče je promovisana knjiga “Studije i ogledi o crnogorskoj prošlosti” istoričara Petra Lekića.
Riječ je o zbirci od 12 naučnih radova koji na multidisciplinaran način pristupaju fenomenima crnogorske istorije, s naglaskom na srednji vijek i rani novovjekovni period.
Knjigu je objavio Fakultet za crnogorski jezik i književnost. Na promociji su govorili profesor Neđeljko Đurović, dekan FCJK i jedan od urednika izdanja Aleksandar Radoman, jedan od recenzenata Vukota Vukotić i autor. Promociju je moderirala Ivana Rondović.
Đurović je istakao važnost metodološkog pristupa koji Lekić primjenjuje, oslanjajući se na različite naučne discipline.
“Hronološki ispisane i po svojim istorijskim izvorima povezane teme u ovoj knjizi predstavljaju interesantan i pregledan naučni omnibus - iako imamo samostalne narativne cjeline, njih okvirno vezuju uzročno-posljedična dešavanja na prostoru današnje Crne Gore u razdoblju od I do XX vijeka”, kazao je on.
Dodao je da je Lekić očima primjerenog medieviste ispitao i osvijetlio duboko ukorijenjenu dukljansku tradiciju u našoj kolektivnoj memoriji koja svoj početak vezuje za nastanak rimskog grada Duklje i koja svoje konačno ishodište dostiže u razvoju državne misli tokom XVIII vijeka.
Govoreći o strukturi i značaju knjige, Vukotić je naglasio da Lekićevi radovi izlaze iz okvira floskula i šablona.
“Upravo na stranicama koje danas promovišemo, nalazimo sve ono što istoriju kao nauku odvaja od šablona, floskula i petparačkih interpretacija,” rekao je on.
Kako je dodao, ova knjiga uvodi u središte podsvijesti ovog naroda.
“Vješto prateći često skrivene tokove istorijske zbilje, pred nas stavlja mozaik ličnosti, svetaca, vojnika, biblijskih ličnosti, vladika, zapovjednika, jeretika, koji su vječno upisani u istorijski kod našega naroda”, naveo je Vuković.
Radoman je dao detaljan pregled pojedinačnih radova iz knjige, ocijenivši ih kao vrijedne osnove za dalja istraživanja.
“Skoro pa bi se svaki od navedenih radova mogao, uz dodatna istraživanja i dopune, transformisati u zasebnu monografiju,” rekao je, ističući autorovu posvećenost terenskom radu i preciznoj interpretaciji istorijskih izvora.
Autor knjige, Petar Lekić, govorio je o istraživačkom procesu i pristupu kojim se vodio prilikom rada na knjizi. Istakao je da radovi, iako tematski raznovrsni, zajedno predstavljaju prilog crnogorskoj društvenoj istoriji.
“Ova knjiga ima namjeru da analitički sagleda istorijske tokove, te sasvim izvjesno može podstaći nova istraživanja,” rekao je Lekić.
Na kraju promocije publika je imala priliku da učestvuje u razgovoru sa autorom i ostalim učesnicima te je promocija protekla u znaku dijaloga, uz prisustvo velikog broja građanki i građana Bara.
Knjiga “Studije i ogledi o crnogorskoj prošlosti” prepoznata je kao vrijedan doprinos crnogorskoj istoriografiji i podsticaj za nova, sveobuhvatnija istraživanja slojevite prošlosti Crne Gore.