
Gimnazija „Sveti Sava“ u Podgorici raspisala je literarni konkurs na temu „Nemanjin grad u zagrljaju Petrovića.
Kako su kazali iz ove obrazovne ustanove čiji je osnivač Mitropolija crnogorsko-primorska Crkve Srbije, konkurs su raspisali „u cilju podsticanja kreativne svijesti i podsjećanja na duhovno, moralno i materijalno nasljeđe i značaj naših korijena“.
Podsjetimo, Nemanjin grad je neformalni naziv za dio podgoričke Stare varoši kod ušća Ribnice u Moraču. Koliko veze rodonačelnik srednjovjekovne dinastije Nemanjića zaista s glavnim gradom Crne Gore, te šta je svrha ovakvog konkursa za Portal Analitika istoričar Vukota Vukotić.
„Istorijska nauka nikada nije našla kopču raškog kneza Nemanje sa Podgoricom“, poručio je Vukotić.
On napominje da se u žitijima Nemanjinim, koje su pisala dva njegova sina, Rastko i Stefan, kao mjesto rođenja pominje areal oko grada Ribnice.
„Naravno, nauka nikad nije utvrdila tačnu lokaciju tadašnje Ribnice, samim tim ni njeno poistovjećivanje sa današnjom Podgoricom“, ističe Vukotić.
Sagovornik Analitike dodaje i da se Podgorica u izvorima pominje tek od XIV vijeka.
„Dakle, mnogo poslije Nemanje, a kao grad tek od XV vijeka. Nažalost, propaganda od XIX vijeka, prvo u službi oslobođenja od Osmanskog carstva, a onda u promociju svetosavlja, uporno se trudi da poistovijeti Podgoricu sa mjestom rođenja Nemanje“, kazao je Vukotić.
Što se tiče tvrđave na Sastavcima, naš sagovornik podsjeća da se radi o utvrđenju Depedogen, koje su podigli Osmanlije u drugoj polovini XV vijeka.
„Ovo je nedvosmisleno utvrdio naš akademik arheolog Pavle Mijović u svom istraživanju iz 1986. godine“, kazao je Vukotić.
Ističe da je konkurs sa ovako sročenom temom samo nastavak širenja propagande i narativa kojeg forsira Crkva Srbije koji je usmjeren na negiranje postojanja crnogorske nacije.
„Zato je vrlo bitno da se razobliče ovakvi pokušaji falsifikovanje istorijskih činjenica kako bismo se efikasno oduprli prisvajanju naše istorije od strane susjednih država“, zaključio je Vukotić.