Kultura

Organizatori FIAT-a nezadovoljni dobijenim novcem na konkursu Glavnog grada, Sekretarijat za kulturu odbacuje optužbe

Vukotić: Urušen značaj FIAT-a; Medigović: FIAT-u više od šestine

Umanjena sredstva za FIAT, koji se godinama suočava sa problemima finansiranja, kako je kazala Ana Vukotić, znače da će morati još jače da se bore za održivost i realizaciju Festivala

Teatro Dei Venti iz Italije i predstava „Mobi Dik“ na otvaranju FIAT-a prošle godine Foto: FIAT
Teatro Dei Venti iz Italije i predstava „Mobi Dik“ na otvaranju FIAT-a prošle godine
PobjedaIzvor

Sekretarijat za kulturu i sport Glavnog grada ove godine prvi put je sproveo konkurs za za sufinansiranje projekata u oblasti kulture, kojim je za sve kulturne djelatnosti izdvojeno 122.200 eura. A, nakon što su rezultati konkursa objavljeni, prva reagovanja došla su iz Festivala internacionalnog alternativnog teatra (FIAT), za koji je opredijeljena trećina novca manje nego ranije.

Rezultati konkursa objavljeni su 30. juna, a Glavni grad podržao je ukupno 52 projekta, a najviše sredstava otišlo je festivalu Siti gruv – 30.000 eura.

KONKURS

Umanjena sredstva za FIAT, koji je dobio 21.000 eura, umnogome će otežati realizaciju, a kako je za Pobjedu kazala direktorica Festivala Ana Vukotić, kulturna politika Glavnog grada najbolje se ogleda u tome da je Program razvoja kulture Glavnog grada 2014 – 2019. odavno istekao, a da novog nema.

"Gotovo da ništa od ciljeva koji su postavljeni u tom izuzetno površnom dokumentu bez strategije nije ostvareno. Takođe, svjedoci smo rasula gradske kulture što se jasno vidi i iz načina kako su raspodijeljena sredstva na konkursu za raspodjelu sredstava za sufinanciranje projekata iz oblasti kulture 2022. Iz tog dokumenta jasno se vidi nedostatak vizije razvoja kulture u Podgorici. Gradski oci jednostavno nemaju stručnog kapaciteta da prepoznaju koja su najvažnija kulturna dešavanja koja treba nesebično podržati i na njima strateški razvijati kulturne politike. Takođe, sve gradske ustanove kulture su zarobljene partijskim zapošljavanjem", kazala je Vukotić.

Kulturna politika FIAT-a, kako je objasnila, ne korespondira sa tim.

"Mi u FIAT-u se zalažemo za umjetnike buntovnike, a ne umjetnike poslušnike koji su ovakvim političarima jedino prihvatljivi. I to je veliki problem i zato naše društvo propada umjesto da razvije institucije i podstiče kritičku ulogu umjetnosti. Podržavanje komercijalnih muzičkih i drugih sadržaja ne bi smjelo budžetski da utiče na opstanak kvalitetnih umjetničkih proizvoda kakvi su Made in New York Jazz Festival Montenegro koji Crnu Goru može da pozicionira u top 10 svjetskih džez destinacija i UnderhillFest koji je takođe sjajan odraz duha grada sa nedovoljnom podrškom. Svakako, FIAT je prošao najgore i pitam se kakvu nam poruku time šalju gradske vlasti nakon fantastičnog prošlogodišnjeg izdanja FIAT-a? Pitam se i kolika će biti cijena ovih izrečenih istina?", ispričala je Vukotić.

Formalni razlozi za prvo sprovođenje konkursa za sufinansiranje projekata iz oblasti kulture, kako je Pobjedi kazala sekretarka Ana Medigović, sadržani su u Zakonu o kulturi, gdje su u poglavlju VI „Podsticaj i podrška razvoju kulture“ razložene procedure koje se odnose na sufinansiranje projekata iz oblasti kulture (članovi 68-82).

"Shodno navedenom Zakonu i Statutu Glavnog grada, gradonačelnik Podgorice donio je odluku o sufinansiranju projekata iz oblasti kulture na osnovu koje je i sproveden ovogodišnji konkurs. Glavni grad i Sekretarijat za kulturu i sport su i ranijih godina opredjeljivali značajna sredstva u cilju podrške brojnih kulturnih inicijativa, manifestacija i festivala. Smatramo da se raspisivanjem javnog konkursa na prezicniji i adekvatniji način definišu prava i obaveze, kako Sekretarijata i Glavnog grada kao sufinansijera, tako i kulturnih subjekata kao realizatora kulturnih inicijativa", kazala je ona.

Takođe, Medigović smatra da je konkurs već opravdao svoje postojanje.

"Istovremeno se podstiču akteri na kulturnoj sceni da se aktivnije uključe i apliciraju za obezbijeđena sredstva, čime se posljedično obogaćuje kulturna ponuda Glavnog grada, kroz selekciju najkvalitetnijih projektnih ideja i njihovo finansiranje. Podatak da smo na ovogodišnjem konkursu imali preko 80 prijava, od kojih su opredijeljena sredstva za finansiranje 52 projekta, potvrda je opravdanosti sprovođenja konkursa", objasnila je Medigović.

BORBA

Umanjena sredstva za FIAT, koji se godinama suočava sa problemima finansiranja, kako je Vukotić ispričala, znače da će morati još jače da se bore za održivost i realizaciju Festivala.

"Znači da je situacija teška ali da mi nećemo odustati... Znate, političari su prolazni, umjetnost je vječna. Ovu gradsku političku garnituru nemamo po čemu dobrom zapamtiti kada je kultura u pitanju. Oni čak ne prepoznaju rad i značaj Gradskog pozorišta, koje je prva gradska institucija kulture i za kompletan mandat nijesu uspjeli da otvore zgradu. To govori da za Glavnigrad kultura nije važna, a sa tim odnosom nećemo kao društvo daleko dogurati. U dokumentu „Strateški plan Glavnog grada Podgorica 2019 – 2024“ kulturi je posvećen jedan pasus paušalnih rečenica?!", rekla je Vukotić.

Sa druge strane, Medigović smatra da je Glavni grad nastavio kontinuirano da podržava FIAT, budući da je, kako je rekla, više od šestine ukupnog iznosa opredijeljenih sredstava za ovogodišnji konkurs izdvojeno je za podršku FIAT-u.

"Taj podatak najslikovitije objašnjava kakav je odnos Glavnog grada prema ovom festivalu, njegovoj tradiciji i značaju za kulturu Podgorice i Crne Gore. Treba istaći da će Sekretarijat u ovoj godini biti i suizdavač monografije FIAT-a, što takođe podrazumijeva izdvajanje značajnih novčanih sredstava. Broj i kvalitet pristiglih aplikacija, te činjenica da je nezavisna kulturna scena u Glavnom gradu sve produktivnija, obavezuju nas da što veći broj kulturnih subjekata podržimo u mogućoj mjeri, naravno, uz adekvatno vrednovanje kulturnih projekata po kojima je Podgorica prepoznatljiva", rekla je ona i dodala da Glavni grad nastavlja sa logističkom podrškom.

"Moramo istaći da, uz značajna direktna finansijska sredstva, sistem Glavnog grada obezbjeđuje i logističku podršku pri realizaciji gotovo svih kulturnih manifestacija u Podgorici, a u pitanju su aktivnosti koje, takođe, iziskuju značajne napore i novčane izdatke što, čini nam se, nije dovoljno često apostrofirano", rekla je ona.

Budući da se još uvijek čekaju odluke konkursa Ministarsva kulture, u FIAT-u se, kako je objasnila Vukotić, najviše oslanjaju na to.

"Naročito poslije ovako tendencioznog urušavanja značaja FIAT-a na gradskom konkursu, sva naša pažnja okrenuta je ka Ministarstvu kulture na čiju je inicijativu FIAT obnovljen prije 10 godina (2013) sa obećanjem da će dobiti status od „posebnog značaja za kulturu Crne Gore“ što nakon 37 godina od osnivanja zasigurno zaslužuje", rekla je Vukotić.

ČEKANJE

Prije mjesec, kako je kazala Vukotić, obratili su se ministarski Vlaović sa ovim upitom i još uvijek čekaju odgovor i poziv za sastanak.

"Grad bi morao da da punu podršku da FIAT i Made in New York Jazz Festival Montenegro dobiju status „festivala od posebnog značaja za kulturu Crne Gore“. Takođe, očekujemo i odluke Ministarstva kulture o raspodjeli sredstava za sufinansiranje projekata iz kulture i od velikog je značaja da što prije dobijemo rezultate, s obzirom na to da je selekcija FIAT 2022 završena, ali nije objavljena upravo zbog nemanja informacije sa kolikim ukupnim budžetom raspolažemo za realizaciju Festivala", rekla je ona.

U odnosu na to kako će Ministarstvo kulture odgovoriti, u FIAT-u će odlučiti na koji način će koncipirati ovogodišnji program.

"Ono što je sigurno, FIAT će biti održan od 2. do 12. septembra u Podgorici i daće adekvatan odgovor pokušaju političkog gušenja kulture i afirmisati umjetnost kao bunt i kritiku društva, što joj je i osnovna misija. Okrugli sto na temu „Gradska kulturna politika“ biće samo jedan od odgovora koji FIAT priprema", rekla je Vukotić.

Niko od podnosilaca nije zakinut

Nakon objavljivanja rezultata konkursa, Ana Medigović smatra da niko nije zakinut za finansiranje.

"Imajući u vidu finansijsku konstrukciju konkursa, te da je sufinansiranje obezbijeđeno za 52 projekta, jasno je da svi kulturni subjekti nijesu mogli dobiti iznos sredstava koji smatraju adekvatnim. Prilikom selekcije i opredjeljivanja novčanih sredstava vrednovan je kvalitet projektnih aplikacija i njihov značaj za kulturnu scenu Glavnog grada. Stoga smatramo da niko od podnosilaca nije zakinut, već je izvršena raspodjela raspoloživih sredstava, shodno postojećem finansijskom okviru, uz napomenu da je značajan broj vrijednih kulturnih inicijativa po prvi put podržan od Glavnog grada, čime dobijamo novu kulturnu vrijednost", rekla je ona.

Medigović je dodala da je izdvojeni novac za kulturu ove godine veći u odnosu na prethodne godine, te da očekuje da će se budžet konkursa postepeno uvećavati.

Portal Analitika