Član asocijacije kazneno-popravnih ustanova SAD Džorž Kemp rekao je američkom dnevniku "Vol strit džurnal" da je zatvor u Luizijani po svaku cijenu morao da smanji troškove vezane za plate zaposlenih.
Kako je prenio francuski dnevnik "Figaro", u najvećem zatvoru u SAD, koji se prostire na površini od 73 kvadratna kilometra, polovina od ukupno 5.000 zatvorenika su ubice, a 75 posto je osuđeno na kaznu doživotnog zatvora.
Zbog smanjenja budžeta ustanove, manje od 20 miliona dolara za period od pet godina, direkcija zatvora bila je primorana da otpusti 105 od 1.200 čuvara i 35 od 42 agenta za nadgledanje.
Direkcija od 2011. godine koristi 80 pasa-vukova za čuvanje zidina zatvora. Dok održavanje 80 životinja godišnje košta 48.000 eura, jedna godišnja plata zatvorskog čuvara u prosjeku iznosi oko 27.000 eura.
Ove životinje su mješavina Aljaskog malamuta i sivog vuka i teže oko 55 kilograma, a čuvaju četiri metra visoke zatvorske žice kroz koje je sprovedena struja i koje okružuju sedam zgrada u zatvorskom kompleksu.
Životinje je neophodno odgajati sa puno predostrožnosti i "mješanjem sa velikim brojem toplokrvnih pasa", izjavio je "Vol strit džurnalu" zatvorski kerovođa Robert Tajler.
Prema njegovim riječima, to iziskuje dosta vremena i teško je dobiti povjerenje životinja.
- Bilo bi mi potrebno 100 čuvara da bih obezbijedio rječne tokove, obale i puteve. Moram da platim svim tim ljudima i prekovremeni rad - rekao je američkom dnevniku direktor zatvora Barl Kejn.
On je dodao da su bekstva iz ovog zatvora prilično r0jetka, ali da je rizik uvijek prisutan. Jedan dan potrage za odbjeglim zatvorenikom košta, kako je naglasio, oko 15.000 eura.
Kejn je dodao da svaki pas-vuk pokriva oko 300 metara prostora i to čini mnogo brže nego čuvar u automobilu.
- Uvijek možete da trčite, ali oni će vas uhvatiti - priznao je njujorškom dnevniku zatvorenik Lou Kruz, koji je osuđen na doživotni zatvor.
foto: Blic.rs