U odluci Vlade Crne Gore da zaustavi rad asfaltne baze ima elemenata za krivičnu odgovornost, a Građevinsko urbanistička inspekcija je, smatra, postupila protivpravno sa namjerom da nanese štetu glavnom gradu.
“Ne znam koji su bili motivi i da li je to bila naredba određenih rukovodilaca u Ministarstvu prostornog planiranja, ekologije i urbanizma. U katastar nepokretnosti se upisuju kuće, zgrade, stanovi. Nema logike da takav objekat koji je pokretan upisuje u katastar nepokretnosti. To je pokretna stvar i asfaltna baza ima svoj identifikacioni broj i znate gdje je proizveden i koja je zemlja porijekla. Jedna takva asfaltna baza je dopremljena u Podgoricu 2005. godine iz Italije i kao takva fukcioniše 17 godina na istoj lokaciji”, kazao je Vuksanović.
Inspektori su prekoračili svoja ovlašćenja, jer je, kako je kazao, na rješenje u kojem se navodi da treba da upisati tu asfaltnu bazu kao u katastar nepokretnosti, priložena žalba koja je odložila njegovo izvršenje.
Objekti se, kako je kazao, pečate ukoliko postoji neposredna ugroženost ili opasnost po zdravlje i život, a prilikom pečaćenja doo Putevi nisu dobili nikakav zapisnik ili pravni akt o činu pečaćenja.
“Mi smo tražili odlaganje izvršenja koje su oni prihvatili i usvojili naš prijedlog i prihvatili odlaganje izvršenja rješenja. U međuvremenu je Ministarstvno prostornog planiranja, ekologije i urbanizma donijelo oduku kojom odbija žalbe Puteva i istog trenutka je građevinsko urbanistička inspekcija izašla na teren i zapečatila taj objekat čime su, po našem mišljenju, prekoračili svoja ovlašćenja jer postoje pravila kako se rješenja izvršavaju”, kazao je Vuksanović.
Glavni grad je, kako je naveo, kupio novu bazu i ona će uskoro biti instalirana kao privremeni objekat.
Odluka nadležnih o pečaćenju, cijeni Vuksanović, uticaće na rad Puteva, ali će se Glavni grad potruditi da građani Podgorice to ne osjete. Podsjetimo, gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković, poručio je da će odgovorni snositi pravne posljedice.