Kako je Pobjeda juče objavila Skupština Komore donijela je, prema ocjeni Mugoše, nezakonitu odluku i ukinla sve organe tog strukovnog udruženja, a na osnovu rješenja koje je 4. februara donijela ministarka zdravlja.
Skupština Ljekarske komore, na čijem je čelu Milena Popović-Samardžić, prije dva dana je na „zum“ sjednici ukinula sve organe ovog strukovnog udruženja i proglasila nju za v.d. predsjednicu Komore do izbora predsjednika.
- Da li je ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović postupila u skladu sa čl. 121 st. 4 Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti? Pozivam nadležne državne ograne da ispitaju postupanje ministarke u vezi predmetnog akta, a u odnosu na odluke Skupštine Ljekarske komore Crne Gore - napisala je Vuksanović-Stanković u Tviter objavi.
Popović-Samardžić nije se oglašavala povodom dešavanja u Komori, nije odgovorila na naše telefonske pozive i poruku. Tražili smo da, pored ostalog, prokomentariše Mugošine tvrdnje da je Skupština nezakonito ukinula sve organe Ljekarske komore, te da pojasni zašto u Komori nije zavedena odluka o pokretanju postupka izbora predsjednika i zamjenika ovog strukovnog udruženja.
Dr Aleksandar Mugoša juče nam je rekao da mu se niko još nije zvanično obratio i ponovio da njegov mandat, po sili zakona, prestaje tek u januaru 2022. godine i da se neće kandidovati za drugi.
- I to iz prostog razloga što smatram da bilo koji ljekar ne bi trebalo da bude na ovoj funkciji duže od četiri godine. Bilo bi mi prihvatljivo da moj mandat bude skraćen u zakonitom postupku, ali dok se to ne desi, nastaviću da se suprotstavljam svakom protivzakonitom djelovanju unutar institucije, a posebno bilo kakvom uplivu politike u rad Ljekarske komore - poručio je Mugoša.
On je prije dva dana za naše novine rekao da se Borovinić-Bojović na najgrublji način umiješala u rad nezavisnog udruženja doktora medicine, jer je, kako je objasnio, svojom odlukom praktično prekinula mandat svim organima Ljekarske komore.
Kako smo objavili, Mugoša se ranije obratio ministarki zdravlja povodom dešavanja u Komori i na osnovu dokumentacije koju joj je dostavio 2. februara donijela je odluku da je nesporno da mu mandat traje do 2022.
Navodi se da je Mugoša „u legalnom mandatu predsjednika Ljekarske komore Crne Gore počev od 4. januara 2018. godine, u trajanju od četiri godine, do 4. januara 2022. godine“.
Međutim, samo dva dana kasnije, Borovinić-Bojović se predomislila – donijela je novu odluku (4. februara) i poništila prethodnu. Prema novoj odluci ministarka je utvrdila da je Mugoši mandat istekao izborom nove Skupštine Ljekarske komore.
Ovu odluku Komora zvanično nije dobila, a Mugoša je za nju saznao 5. februara kada im je dostavila Popović-Samardžić, mejlom. Ono na što posebno ukazuje Mugoša, dokument je bez pečata.
Taj akt je proslijeđen i delegatima Skupštine, pred sjednicu u ponedjeljak, 8. februara, na osnovu čega su, smatra Mugoša, delegati i podržali inicijativu Popović-Samardžić i ukinuli organe Ljekarske komore do izbora novih ljudi.
Ljekarska komora i nakon smjene prethodnog rukovodstva, 2017. godine, bila je u ozbiljnim problemima i blokirana čitavu godinu. I tada je smjenu inicirala Popović-Samardžić, a Mugoši je dala podršku. Ubrzo po njegovom zvaničnom imenovanju 2018. godine njih dvoje su ušli u sukob koji do danas traje.
Nakon što je Popović-Samardžić na sjednici 21. decembra prošle godine izabrana za predsjednicu Skupštine Ljekarske komore, istog dana pokrenula je proceduru za izbor novog predsjendika Komore, što Mugoša ocjenjuje nezakonitim postupkom.
Mugoša podnio krivičnu prijavu
Predsjednik Ljekarske komore Aleksandar Mugoša podnio je ranije krivičnu prijavu protiv dr Milene Popović-Samardžić zbog, kako tvrdi, njenih nezakonitih poteza.
- Jednako je tačno da sam pokušao da je odvratim od vršenja krivičnih djela koje je počinila i da sam krivičnu prijavu podnio tek u trenutku kada definitivno nijesam uspio u toj namjeri. To je bila moja obaveza kao odgovornog lica institucije za čiji zakoniti rad odgovaram - naveo je on.
Krivičnu prijavu podnio je zbog „falsifikovanja službene isprave, protivzakonitog uticaja, navođenja na protivzakoniti uticaj, zloupotrebe službenog položaja i nesavesnog rada u službi“.
Samovlašće
Aleksandar Mugoša je kategoričan i da Milena Popović-Samardžić pravi toliki pritisak na ljude u Ljekarskoj komori, te da to ide dotle da je u jednom aktu „optužena za samovlašće“.
U dokumentu u koji je Pobjeda imala uvid, a koji je Komora uputila delegatima Skupštine, navodi se da je Popović-Samardžić tražila od zaposlenih da pečatiraju akt koji je ona pripremila - odluku za pokretanje postupka za izbor predsjednika i zamjenika Komore. Oni su to kategorično odbili, a razloge pojasnili u aktu proslijeđenom Skupštini.