U jednom postu u kojem je najavljeno uvođenje ove promjene, WhatsApp, koji ima dvije milijarde korisnika, je saopštio da je njegova misija da “poveže svijet uz privatnost”.
WhatsApp je prvi put uveo “nestajuće” poruke prošle godine sa opcijom da četovi budu automatski izbrisani poslije sedam dana, ali je od ovog ponedjeljka to dopunjeno sa dva nova vremenska roka: od 24 sata ili 90 dana.
Mark Zakerberg, izvršni direktor kompanije Meta, pod čijim je okriljem WhatsApp, je na svojoj Fejsbuk stranici napisao: “Ne moraju sve poruke da ostanu tu zauvijek”.
“Postoji izvjesna magija u tome da samo sjedimo sa nekim lice u lice i dijelimo svoje misli u povjerenju, znajući da oboje imamo privatnost u tom momentu”, navodi se na WhatsApp blogu.
Kako se dodaje, važno je imati slobodu u tome da se bude iskren, znajući da konverzacija nije snimljenja i negdje sačuvana zauvijek, a odluka o tome koliko će se poruke čuvati je u rukama korisnika.
Kako prenosi Gardijan, britanska humanitarna organizacija Nacionalno udruženje za sprječavanje okrutnosti nad djecom (NSPCC) je saopštila da je ovaj potez “veoma loše osmišljen” i da će stvoriti “toksični koktel rizika” kada bude udružen sa planovima kompanije Meta za enkripciju poruka na svim servisima, uključujući Fejsbuk i Instagram.
“Počinioci vrebaju djecu na otvorenim platformama kao što je Instagram prije nego što ih navedu na WhatsApp gdje mogu da ih zloupotrebljavaju zato što su tamo manje šanse da će biti otkriveni”, kaže Endi Barouz, šef odjeljenja za onlajn bezbjednost djece u NSPCC.
“Ovaj veoma loše osmišljen potez će omogućiti da počinioci brzo izbrišu svaki dokaz zloupotrebe djece, zbog čega će organima za sprovođenje zakona biti teže da optuže počinioce i zaštite djecu”, dodaje on.
Barouz kaže da smatra da kombinacija nestajućih poruka i enkripcije – koja onemogućava da pripadnici snaga bezbjednosti i tehnološke platforme vide poruke tako što osigurava da samo pošiljalac i primalac imaju uvid u njihov sadržaj – neće proći proces procjene rizika u okviru nacrta britanskog zakona o onlajn bezbjednosti, po kojem onlajn platforme moraju da dostavljaju detalje o rizicima po korisnike regulatornom tijelu Ofkom.
Britanska ministarka unutrašnjih poslova Priti Patel, poznata kao snažni protivnik Zakerbergovih planova o enkripciji, rekla je da “neće dopustiti” da dođe do situacije koja sprječava pripadnike snaga bezbjednosti da sprječavaju “užasna krivična djela”.