Kako se navodi u studiji, Crna Gora je posljednjih godina dala prioritet novom razvoju sektora putovanja i turizma, gdje su već vidni rezultati aktivnosti, sa fokusom na održivi razvoj, kao i investiranje u tu granu i infrastrukturu.
Svjetski savjet za putovanja i turizam (WTTC) nedavno je sproveo treće istraživanje u Crnoj Gori, u saradnji sa Oxford Economics, dok su prve dvije realizovane 2004. i 2007. godine. Studija iz 2011. obuhvata četiri izvještaja, i to simulirani satelitski obračun u turizmu, odnosno ekonomski uticaj turizma, zatim trendovi i perspektive, ekonomsko i političko okruženje i investicioni potencijal.
Prema najnovijem istraživanju WTTC-a, direktni doprinos sektora putovanja i turizma crnogorskoj privredi u 2011. godini, procjenjuje se na 278,3 miliona eura, odnosno 8,1 odsto ukupnog domaćeg bruto proizvoda, generišući 12.000 radnih mjesta, ili 6,9 odsto zaposlenih. Brzina ekspanzije se nije smanjila od 2008. godine, što ne iznenađuje, ali je u 2011. ostvaren povratak na dvocifreni rast, za koji se predviđa da će se održati i u narednoj deceniji.
Ukoliko se indirektni i izvedeni uticaji uzmu u obzir, doprinos putovanja i turizma BDP-u i zaposlenosti je još impresivniji: predviđa se rast ukupnog doprinosa za 12,4 odsto godišnje, na 1.915 miliona eura u 2021. godini, što je 36,3 odsto BDP-a. U putovanjima i turizmu će iste godine privređivati 62.000 radnika, ili 33,2 odsto ukupno zaposlenih u Crnoj Gori. Brzi rast se očekuje i u potrošnji turista i investicijama iz inostranstva, što bi trebalo Crnoj Gori da pomogne da ostane jedna od najbrže rastućih ekonomija na globalnom nivou, u ovom privrednom sektoru u svijetu. Najnovije prognoze koje zajednički rade WTTC i Oxford Economics sugerišu da će Crna Gora u tome biti na drugom mjestu po realnom godišnjem rastu.
U godini za nama, trećina svih kapitalnih investicija u zemlji je realizovana u sektoru putovanja i turizma. Takođe, do 2021. godien se predviđa da će udio biti 50,8 odsto, odnosno 876,4 miliona eura. Iako je globalna ekonomska kriza tokom 2008. i 2009. godine rezultirala većim zastojima, čak i odlaganjem nekih „grinfild“ projekata i unapređivanja postojećih kapaciteta, počele su privatne investicije u veće projekte, kao što su Sveti Stefan, Porto Montenegro i Oraskomov integrisani razvoj Luštice. Prosječna stopa rasta u Crnoj Gori u narednih deset godina procijenjena je na 16,4 odsto, i bila bi viša nego u bilo kojoj drugoj zemlji svijeta, a dva puta veća nego u Indiji i Kini.
Uticaj putovanja i turizma bi bio još veći od prognoziranog, kako vjeruju u WTTC-u, ukoliko osnovni okvir politike nastavi da bude usmjeren na rast. Vlada Crne Gore mora da nastavi da stvara osnovne pretpostavke za rast ove privredne grane kroz osnovnu infrastrukturu, čime stimuliše i olakšava investiranje, i da podržava gradnju novih hotelskih kapaciteta sa pratećim sadržajima, ali uz očuvanje i zaštitu prirodnih i kulturnih resursa za buduće generacije. Neizbježno je da postoje izvjesne slabosti koje treba razriješiti, kako bi se izbjegle zamke koje su zadesile konkurentske destinacije, ali WTTC u svom izvještaju navodi da Crna Gora sigurno može postići - čak premašiti - polazne prognoze, istovremeno razvijajući diverzifikovani turistički proizvod, sa fokusom na širok spektar tržišta i segmenata.