Društvo

YIRH :Više nadležnosti zaštitniku

Izvor

Koordinator u YIRH Milan Radović kazao je da novim zakonom kao jedna od nadležnosti treba da bude precizirana i mogućnost da ombudsman postupa za slučajeve diskriminacije koji se dešavaju i u privatnom sektoru.

„Jako je važno da, kada je već zaštitnik određen za Nacionalni mehanizam za zaštitu od diskriminacije, svi slučajevi diskriminacije budu obuhvaćeni. Tako nećemo doći u situaciju da zaposleni u privatnom sektoru nemaju kome da se obrate zbog diskriminacije koju dožive na poslu, a što je trenutno jako izražen problem u Crnoj Gori", naveo je on.

Zbog toga je, smatra Radović, veoma važno da se nadležnost ombudsmana proširi i na privatni sektor i to jasno zakonski precizira.

„Mora se omogućiti zaštitniku da ima nadležnost da procesuira slučajeve diskriminacije i zlostavljanja kroz podnošenje krivičnih prijava nadležnom državnom tužilaštvu. Prije svega, jer se radi o ranjivim grupama kojima je pomoć i podrška neophodna", kazao je on.

Prema njegovim riječima, zlostavljanje se najčešće vrši prema licima koja su u pritvoru i prema osuđenim licima koja često nemaju mogućnost, a ni informisanost da podnesu krivične prijave.

Radović je ukazao i da je česta pojava da zaposleni, koji su diskriminisani zbog pritisaka koje trpe na poslu, nijesu u mogućnosti da podnesu krivične prijave.

„U ovim i sličnim situacijama, jako je značajno da ombudsman moralno stane iza žrtava i pruži im besplatnu pravnu pomoć u vidu podnošenja krivičnih prijava nadležnom tužiocu, koji će slučajeve dalje procesuirati", naveo je on.

YIHR smatra i da je neophodno zakonom urediti da zaštitnik ima obavezu da dva puta godišnje podnosi Skupštini Crne Gore izvještaje o radu, umjesto jednom kako je sada slučaj.

„Time bi se doprinijelo većem kontinuitetu praćenja rada ombudsmana, ali i praćenja stanja ljudskih prava, te aktualizovanjem kritičnih oblasti", kazao je Radović.

Prema njegovim riječima, s obzirom da ombudsman osniva radno tijelo za posjete mjestima u kojima se ljudi zadržavaju, neophodno je da se preciziraju načini posjete i sastav i izbor članova tog tijela i njihova aktivnost.

Radović je ocijenio i da zaštitnik treba da ima ovlašćenja da postupa po anonimnim prijavama.

„YIHR smatra da ombudsman mora postupati po prijavi iako je anonimna, a naročito kada se radi o navodima o ozbiljnoj ugroženosti ljudskih prava", istakao je on.

Zakonom, dodao je Radović, treba predvidjeti i precizirati saradnja zaštitnika sa civilnim sektorom i medijima.

„Na taj način značajno će se doprinijeti većem stepenu ostvarivanja i zaštite ljudskih prava i zaštite od diskriminacije", smatra on.

Radović je naveo da je neophodno i da se dodatno ojačaju i osnaže kapaciteti Kancelarije ombudsmana.

„Neophodno je obezbijediti i veći budžet za funkcionisanje zaštitnika, kao i veće nadoknade za zaposlene u Kancelariji ombudsmana", kazao je on.

Radović smatra da o Nacrtu zakona o ombudsmanu treba zatražiti i mišljenja relevantnih međunarodnih organizacija, pa ga tek onda usvojiti u Skupštini Crne Gore.

Portal Analitika