Je li ove godine pojačana Zemljina seizmička aktivnost, i dali su zemljotresi međusobno povezani? Najnovija žrtva “bijesa majke Prirode” sada je zapadna Kina. Prema podacima kineskih stručnjaka, zemljotres koji je pogodio južni dio pokrajine Qinghai, odnosno Tibetanski plato, bio je magnitude 7,1 stupnjeva prema Rihteru. Američki Geological Survey tvrdi ipak da je magnituda iznosila 6,9 prema Rihteru.
U svakom slučaju, tibetanski zemljotres spada u snažne i samo nastavlja seriju zemljotres započetu 12. januara, kada je zemljotres magnitude 7,0 na Haitiju usmrtio 200.000 ljudi. Haiti, Čile, SAD, Japan, Indonezija, Turska, Rusija i još niz zemalja ove su se godine suočili s jakim zemljotresima.
Agencija ANSS (Advanced National Seismic System) do 11. aprila zabilježila je šest zemljotresa mangnitude veće od 7 i čak 61 zemljotres magnitude veće od 6 stepeni prema Rihteru. Najsnažniji je bio zemljotres magnitude 8,8 koji je 27. februara pogodio Čile, peti po snazi od 1900. godine. Taj je zemljotres pomaknuo Zemljinu osu za osam centimetara i skratio dan za 1,26 mikrosekundi.
- Nema u tome ništa neobično. Svake godine širom svijeta bilježi od 15 do 20 zemljotresa magnitude 7 i veće - potvrdio je američki geofizičar prof. Don Steeples sa Univerziteta Kansas.
Slično misli i vodeći hrvatski seizmolog prof. Marijan Herak s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.
- Analize statistike zemljotresa magnitude veće od 6 i veće od 7 stepeni u katalogu ANSS pokazuju da je sve u okviru normale. Zasad je malo više od prosjeka - rekao je prof. Herak. Prema katalogu ANSS, najviše zemljotresa magnitude veće od 6 i veće od 7 u posljednjih 10 godina zabilježeno je 2007. Ali, postoji li međusobna povezanost ovogodišnjih zemljotresa?
- O povezanosti jako udaljenih zemljotresa još ima kontraverzi. Moguće je da ta interakcija na daljinu postoji, ali je to teško dokazati - zaključio je Herak.