FinTech

Perperzona

Za ono što dolazi

Za ono što dolazi Foto: Pixabay
Ana Nives Radović
Ana Nives RadovićAutorka
PA - FintechlopedijaIzvor

Ako ste među onima koji ne razumiju najbolje šta sve obuhvata finansijska tehnologija, ili skraćeno FinTech – treba da znate da ste u većini. Ako vam bilo ko kaže da dobro poznaje ovu oblast – znajte da je taj neko tek uvjeren u to. FinTech je nešto što nastaje paralelno sa hiljadama procesa koji su dio naše svakodnevice, razvija se u pravcu koji nije predvidljiv, dinamikom koja ne omogućava da propratimo svaki detalj.

Svako vrijeme od postanka civilizacije oblilježeno je stvaranjem nečega što se razvijalo tako da njegovi savremenici toga i nijesu bili sasvim svjesni, da bi nekim kasnijim generacijama život bez toga bio nezamisliv. Mnogi od vas pamte kako je svijet izgledao prije uvođenja interneta i pojave mobilnih telefona, kada tek rijetki nijesu govorili da ne znaju ni šta je to, ni zašto bi to nekome moglo da zatreba. Nekoliko prethodnih decenija obilježila je naučno-tehnološka revolucija koja je čovječanstvu donijela više promjena nego sve ono što je vjekovima unazad stvarano. 

Još živimo u vremenu u kojem industrijske revolucije možemo lako da prebrojimo, opišemo i povežemo s epohama u kojima su se javljale, intelektualnim pokretima, umjetničkim stilovima i načinom življenja u vremenu u kojem su nastajale. Nekim budućim generacijama to neće biti toliko jednostavno, jer će velike promjene nastupati u sve kraćim intervalima. Ovo je mnogo jednostavnije razumjeti ako pomislimo kako bez problema možemo hronološki poredati romantizam, realizam i impresionizam u poređenju sa poimanjem hronologije specifičnih umjetničkih stilova koji su se pojavili u ovom vijeku. 

Svaka promjena razmišljanja, stila ili djelovanja uvijek je nastala iz želje i potrebe da se ostvari neki novi cilj – u nauci da život učini kvalitetnijim, a lakšim; u umjetnosti i da ga obogati, u filozofiji da nečemu dâ ili oduzme smisao. FinTech je koncept koji ima odlike svega toga. Nastao je iz potrebe da racionalizujemo sopstvene resurse, posebno kada je u pitanju upravljanje vremenom koje nam je na raspolaganju.

Da li zaista volite da više od pola sata provedete čekajući ispred šaltera banke? Da li vam je potrebna ona nervoza kada ne možete da se sjetite tek promijenjene lozinke e-mail naloga? Račune već odavno možete da račune platite jednim klikom, a identitet potvrdite otiskom prsta ili pogledom u ekran. Neko to praktikuje već godinama, neko će to ubrzo usvojiti. Kada su se pojavile električne pegle mnogima je bilo nezamislivo da se zbog njih odreknu onih starinskih u koje se stavljao žar – neko zbog nepovjerenja, neko iz navike, neko zbog cijene, neko iz straha...

Nepovjerenje prema nečemu novom, stare navike koje se teško mijenjaju, ocjena da je nešto preskupo i strah prate svaku promjenu nabolje, bez obzira na to što vrijeme kasnije potvrdi njenu neminovnost ili dragocjenost. Ovakva osjećanja iščezavaju onog trenutka kada se uvjerimo da je promjena bila korisna za nas, da nam štedi vrijeme, energiju, novac... 

Kada je u pitanju FinTech, barijerama koje su pratile navikavanje na nekadašnje inovacije treba dodati i konstantno preispitivanje nivoa pouzdanosti, bezbjednosti i privatnosti. Da nije bilo sumnje u to koliko smo zaštićeni, koliko je naš elektronski novac neotuđiv i koliko je naš digitalni identitet bezbjedan FinTech ne bi ni postojao. Ono što mu omogućava da se razvija ovom dinamikom je konstantan angažman na usavršavanju sistema koji nam omogućavaju više sigurnosti i koji nas štite od potencijalne opasnosti. 

Upravo zbog toga danas na ovoj stranici aktivirana je Fintechlopedija – elektronski pojmovnik koji sadrži sve relevantne elemente digitalnih transakcija i sa njima povezanih pojava, situacija, procesa i inovacija. U seriji tekstova napisanih jednostavnim jezikom narednih dana otvaraće se polja sa novim pojašnjenjem, sortirajući ih prema kategorijama

0-9, A, B, C, Č, D, E, F, G, H, I, K, L, M, N, O, P, R, S, Š, T, U, V, Z.

Fintechlopedija je rezultat istraživanja koje je počelo prije tačno 700 dana, pokrenutog iz potrebe da se unutar sve brojnije globalne FinTech zajednice klasifikuju i definišu procesi unutar ove oblasti. Vrijeme je pokazalo da su te informacije još potrebnije ljudima izvan tog kruga i da je neophodno da budu što razumljivije.

Plan

Tokom narednih 35 sedmica biće obrađeno 150 pojmova iz ove oblasti. Projekat se sastoji iz dva segmenta. 

U prvom se kroz svaki od 165 članaka omogućava bliže upoznavanje sa svim važnim pojedinostima. Generalni sponzor Fintechlopedije je kompanija Visa. Svaki članak biće dostupan i na engleskom jeziku, na posebnoj stranici – Fintechlopedia

Drugi segment odnosi se na sedmičnu video-lekciju u kojoj će se naći dodatna pojašnjenja relacija između FinTech pojmova. Podršku projektu dala je kompanija Mastercard. 

Pored predstavljanja pojmova ovaj segment predstaviće i rezultate 15 anketa i istraživanja vezanih za finansijsku tehnologiju na crnogorskom i regionalnom tržištu.

Portal Analitika