No, aktuelnom v. d. direktora Balši Peroviću sredinom prošle godine, svega mjesec nakon što je došao na čelnu funkciju, palo je na pamet da promijeni ovaj aljkav imidž, te je 15. maja 2023. angažovao Katarinu Kastratović da preko ugovora o djelu uređuje i vodi zvanične naloge na društvenim mrežama. Njen prvi korak, sudeći prema ugovoru, trebalo je da bude otvaranje stranica Uprave na Fejsbuku, Instagramu i Tviteru.
Pored toga, trebalo je da selektuje i priprema materijale za objavljivanje, bira fotografije, upravlja porukama i zahtjevima koji stižu putem društvenih mreža.
Direktor ćuti
Međutim, od maja prošle godine do januara 2024., na nalozima Uprave za zaštitu kulturnih dobara nijesmo vidjeli niti jednu informaciju, fotografiju i objavu, niti je sa adrese Uprave medijima stiglo bilo kakvo saopštenje koje je, uz pomoć stručnih lica, sačinila Kastratović.
Tako je i danas.
Primjera radi, pored imena organa, na društvenim mrežama navedena je samo adresa na Cetinju, mail i adresa sajta Vlade.
Stranica naFejsbuku (kreirana 12. juna 2023), recimo, ima deset pratilaca i osam oznaka „sviđa mi se“, dok na mrežiIks (bivši Tviter), po svemu sudeći, nalog nije ni otvoren.
To nije spriječilo v. d. direktora UpraveBalšu Perovićada Kastratović, po osnovu ugovora o djelu, od 15. maja do 29. decembra 2023. godine svakog mjeseca isplaćuje po 350 eura, ukupno 2.613 eura za osmomjesečni angažman.
Nekoliko izvora Pobjede iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara kazali su da Kastratović nikada nijesu vidjeli u Upravi, ali da su čuli da je angažovana. Jedan izvor ustvrdio je da „postoji legenda da je osoba za društvene mreže jednom viđena u ovom organu“. Takođe, konstatovali su da se Perović i Kastratović poznaju odranije.
Sve ove tvrdnje i glasine pokušali smo da provjerimo i zvanično, te smo pitanja 30. oktobra uputiliBalši Perovićui zamolili ga da odgovori do 2. novembra. Međutim, do zaključenja ovog broja Pobjede vršilac dužnosti direktora nije odgovorio. A pitali smo sljedeće:
1. Da li je tačno da ste tokom 2023. godine preko ugovora o djelu zaposlili osobu za PR, odnosno za vođenje i uređivanje naloga Uprave na društvenim mrežama?
2. Ako je to tačno, koliko je trajao njen angažman i zašto tokom trajanja tog angažmana nijesmo na društvenim mrežama vidjeli bilo kakav rezultat njenog zalaganja?
3. Ko je osoba koju ste zaposlili i da li u Upravi postoji sistematizovano radno mjesto za tu radnu poziciju?
4. Koliko je novca ukupno isplatila Uprava za njen angažman definisan ugovorom o djelu?
5. Da li ste u bilo kakvim prijateljskim, rodbinskim ili drugim odnosima sa tom osobom?
Pobjeda je pokušala da stupi u kontakt i sa Katarinom Kastratović, ali niko od izvora u Upravi nije imao njen broj telefona ili mejl, dok direktor Perović svakako nije pomogao svojim ćutanjem.
Poslovi
Pored ugovora o djelu saKatarinom Kastratović, Uprava za zaštitu kulturnih dobara tokom 2023. i do aprila 2024. godine sklopila je još osam ugovora o djelu, ali i 32 ugovora o dopunskom radu sa zaposlenima UZKD. Do aprila 2023. godine ugovore je u ime UZKD potpisivala tadašnja direktoricaMaja Ćetković, a potom je nastavioBalša Perovićnakon što je preuzeo funkciju v. d. direktora. Za ugovore o djelu Uprava je ukupno potrošila 36.393 eura, dok je po osnovu ugovora odopunskom radu zaposlenih ovog organa, pored redovne zarade, potrošeno još 17.402,69 eura.
Preko ugovora o djelu, od 23. januara do 23. oktobra 2023. godine, angažovana je iJelena Mitrovićda za 450 eura mjesečno razvrstava, sortira i pomaže u odlaganju dokumentacije nastale u radu ovog organa na Cetinju.
Potom je sa njom za decembar iste godine sklopljen novi ugovor o djelu, za iste poslove, ali ovoga puta za 600 eura. Uprava je sa Mitrović 3. januara ove godine sklopila novi ugovor o djelu, sve do kraja ove godine, da za 550 eura nastavi da sortira i razvrstava dokumentaciju.
Iste poslove, ali za potrebe područnih odjeljenja Uprave u Kotoru i Mojkovcu, Dražen Radunovićje obavljao takođe od 23. januara do 23. oktobra 2023. godine za 450 eura mjesečno. Ugovor je produžio i na čitavu 2024. godinu, pa će mu se za iste poslove isplaćivati po 500 eura mjesečno.
Skeniranje dokumentacije u ovom organu se plaća više, pa je saDanijelom Perović sklopljen ugovor o djelu za čitavu 2024. godinu, da za 700 eura mjesečno „skenira dokumentaciju u cilju njene digitalizacije, a za potrebe informacionog sistema kulturnih dobara Uprave“, koji inače nikada nije zaživio.
Vuk Đurovićje od 23. januara do 23. oktobra 2023. za 450 eura mjesečno obavljao „pomoćne poslove prilikom terenskih obilazaka, kao i ostalih poslova po nalogu pretpostavljenih“. Najslabije je prošao sudski vještak mašinske strukeNikola Radović, koji je za svega 30 eura imao obavezu da procijeni vrijednost putničkog motornog vozila Uprave „mercedes benz vito 115“.
Uprava će, dakle, za ugovore o djelu i ugovore o dopunskom radu, koji su sklopljeni tokom 2023. godine i do aprila 2024. godine, potrošiti ukupno 53.795 eura.
Za dopunski rad od 200 do 480 eura mjesečno
Što se tiče zaposlenih u Upravi, ugovore o dopunskom radu sklopili su Tanja Vujović, Tanja Bogdanovć, Dejan Lipovina, Ljiljana Vukotić, Ljiljana Čamdžić, Aleksandra Džaković, Sofija Hajrizaj, Jelena Vidović, Andreja Mugoša, Milan Jovićević, Jovana Lalošević-Vidović ,Miloš Dragutinović, Sanja Šoljaga, Aleksandar Samardžić, Maja Radulović i Miloš Dragutinović.
Oni su dodatno primali od 200 do 480 eura. Najviše ugovora sklopljeno je na iznose od oko 370 eura, s tim da je šestoro zaposlenih ovakvu vrstu ugovora sklopilo i na nekoliko mjeseci.
Sudeći po opisu njihovih dodatnih poslova, kao i po sadržaju ugovora, ispostavlja se da zaposleni Uprave svakog dana rade od sedam do 15 sati, ali ne stižu da završe sve obaveze, te nastavljaju još četiri sata mimo radnog vremena, pa i vikendima.
Pored redovnih obaveza koje su definisane i kroz ugovore o dopunskom radu, zaposleni ovog organa obavljali su i neke druge stručne poslove koji na prvi pogled ispadaju iz djelokruga njihovog rada, ali su usko povezani i važni za očuvanje cjelokupne baštine.