U pitanju je projekat koji je krajem ovog ljeta dobio status “prioritetni” na insistiranje Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, koji nema samo ekološke benefite, već i ekonomske, pišu Dnevne novine.
“Uzimajući u obzir da je sliv rijeke Bojane područje visokog rizika i da poplave nastaju kao posljedica obilnih padavina, ugrožavajući turističku infrastrukturu, cilj je da se stvori mehanizam kojim bi se na najefikasniji način smanjile brojne štete i gubici na imovini, infrastrukturi i biodiverzitetu ovog područja”, navodi se u 27. kvartalnom izvještaju koji je Vlada usvojila na prošloj sjednici.
Prema podacima Hidrometeorološkog zavoda Crne Gore, prije desetak godina, dvije godine zaredom, u slivu Skadarskog jezera i rijeka Drim i Bojane desile su velike poplave izazvane obilnim padavinama na teritoriji Albanije i Crne Gore.
Manifestovale su se plavljenjem priobalnog dijela Bojane u opštini Ulcinj i priobalja Skadarskog jezera, na teritoriji Crne Gore, kao i šire zone Skadra u Albaniji.
Hidrološki kompleks Skadarskog jezera i rijeke Bojane predstavlja veoma složen sistem, s obzirom da sliv Skadarskog jezera, Bojane i Drima čini površinu od oko 20.000 kvadratnih kilometara.
Sve vode sa ovako velikog sliva dospijevaju u Jadransko more koritom rijeke Bojane.
Kao rješenje za ove poplave i veliku ekonomsku štetu koju pričinjavaju navedena je rekonstrukcija postojećih nasipa na Bojani.
Iako sanacija plaže na Adi Bojani, koja nestaje, nije dio ovog projekta, ovaj ogromni ekološko-ekonomski problem nas opominje da je krajnje vrijeme da se preduzmu mjere.
Zbog toga su nadležne institucije odlučile da angažuju prof. dr Savu Petkovića iz Beograda da uradi kratkoročni projekat zaštite kupališta na Adi Bojani do momenta kada bude moguća primjena studije očuvanja i revitalizacije plaže na tom području, čija je izrada u toku.