Podgorica

Korigovane cijene zakupa tezgi na podgoričkim pijacama udar na budžet prodavaca

Zakupci nezadovoljni novim cijenama tezgi: Obećali im minimalno poskupljenje, pa povećali za 50 odsto; Uprava Tržnica - ćuti

Ceklić: Tri tezge sam plaćao 415 eura, a sad plaćam 681 eura. Rekli su da će poskupiti, ali nijesu kazali koliko 

Kovačević: Sa nama niko nije razgovarao, samo su donijeli da potpišemo papire na kojima su pisale nove cijene zakupa

Zakupci nezadovoljni novim cijenama tezgi: Obećali im minimalno poskupljenje, pa povećali za 50 odsto; Uprava Tržnica - ćuti Foto: Portal Analitika
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Zakupci tezgi na podgoričkoj Velikoj pijaci nezadovoljni su novim cijenama zakupa. Ističu da su nakon odluke Skupštine Glavnog grada cijene zakupa tezgi veće i za 50 odsto. Poručuju da nijesu očekivali toliko poskupljenje. 

“Cijena je poskupila dosta, plaćao sam 138 eura sada plaćam 227 eura. To je 90 eura skuplje i to je puno. Tezge su poskupile više nego što je trebalo”, kaže za Portal Analitika prodavac voća i povrća, Slavko Đukić. 

Bez sluha za zahtjeve prodavaca

Naš sagovornik poručuje da Uprava Tržnica i pijaca nije imala sluha za njihove zahtjeve.

“Nijesu nas čuli. Jesu najavljivali da će poskupiti tezge, ali nijesu najavili koliko. Ovo poskupljenje je previše. Manje-više cijene proizvoda su skoro iste, a cijene tezgi su porasle. Teško da građani mogu da plate veće cijene proizvoda, jer već je slaba i kupovna i prodajna moć. Mislim da je trebalo da sagledaju sve i u normalnom okviru poskupe tezge”, kaže Đukić. 

Da su cijene zakupa tezgi visoke čulo se nedavno i od ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vladimira Jokovića. 

Rada Stanić u Gintašu ima tezgu na kojoj prodaje mliječne proizvode. Ističe da je zarada mala, a da su tezge preskupe.

“Tezga nam je skuplja oko 150 eura. Pomalo se radi, ali nije to to. Kada platimo tezge, kada isplatimo sireve, gdje smo tu mi? Besplatna smo radna snaga, ali šta ćemo, sve s narodom. Uprava se tu nije mnogo pitala, Opština je donijela odluku o poskupljenju. Nama uprava Tržnica uvijek izađe u susret, u ponoć ili u podne, ali se oni nijesu pitali”, smatra Stanić. 

Očekivali poskupljenje do 20 posto, pa se neprijatno iznenadili

Cijenama zakupa tezgi nijesu zadovoljni ni prodavci jaja. 

“Tezge su nam skuplje oko 50 posto. Sve zavisi od tezge do tezge, jer nije za svaku ista cijena. Moramo da radimo, a da nam se isplati to je sve teže, ali šta ćemo? Ja 20 i više godina držim tezgu, imamo svoju farmu koka nosilja, šta sad da radim? Nemamo izbora, moramo pristati na njihove uslove”, iskrena je jedna od prodavačica. 

Podsjeća da im je rečeno da će poskupljenja biti minimalna. 

“Očekivali smo poskupljenje do 20 posto, ali šta god da poskupi 50 odsto to nije minimalno.Mi smo bili ušli u januar i tek onda smo doznali cijenu tezgi. Preskupe su u odnosu na prodaju i zaradu“, poručuje ona.

Uprkos poskupljenju cijene zakupa, prodavci tvrde da su cijene proizvoda ostale iste. 

“Tri tezge sam plaćao 415 eura, a sad plaćam 681 eura. Rekli su da će poskupiti, ali nijesu kazali koliko. Zaradi se manje, ali opet moramo da radimo. Kod mene su iste cijene, nijesmo mijenjali. A što se tiče prodaje ide više kada građani prime plate i penzije, ostalim danima nekad manje, nekad više”, kaže Vlado Ceklić. 

Nove cijene zakupa problem su i za prodavce cvijeća. Ističu i da je prodaja ove godine lošija nego prošle. 

“Tezge su nam skuplje skoro 50 odsto, to nimalo ne valja. Kakva nam je prodaja, to je previše. Da je 10-20 posto pa bi se to moglo tolerisati, ali odjednom 50 posto, to nije u redu. Prodaja cvijeća je slabija nego prošle godine, u odnosu na cijene zakupa i prodaju ona stara cijena se mogla tolerisati”, kaže jedan od prodavaca cvijeća. 

Prodavačica cvijeća Bisera Kovačević ističe da nijesu imali izbora.

“Sa nama niko nije razgovarao, samo su nam donijeli da potpišemo papire na kojima su pisale nove cijene zakupa”, ističe Kovačević. 

Bez odgovora od Tržnica i pijaca

Iz Uprave Tržnica i pijaca na pitanja Portala Analitika nijesu odgovarali. Ostali smo uskraćeni pojašnjenje zašto je došlo do rasta cijena zakupa prvobitno, a zbog čega do nove korekcije.

Nijesu odgovorili ni koliko je precizno sada potrebno izdvojiti mjesečno za zakup jedne tezge u Gintašu i jesu li cijene iste za sve tezge. 

Od Uprave nijesmo saznali da li su prilikom donošenja odluke o korekcijama cijena kontaktirali zakupce i razgovarali sa njima, s obzirom na to da je njihovo nezadovoljstvo veliko, ali smo od prodavaca čuli da su odluku donijeli bez konsultacija sa njima. 

Portal Analitika