Kultura
  • Portal Analitika/
  • Kultura /
  • „Zašto i zato – Borka Pavićević, veče s prijateljima“: Kultura otpora kao zajednički imenitelj svih eseja i kolumni

Matica crnogorska u Herceg Novom organizuje program u sjećanje na dramaturškinju i građansku aktivistkinju

„Zašto i zato – Borka Pavićević, veče s prijateljima“: Kultura otpora kao zajednički imenitelj svih eseja i kolumni

Nasljeđe Borke Pavićević (1947–2019), dramaturškinje i građanske aktivistkinje u polju kulture, publicistike, civilnog društva i aktivizma čini je jedinstvenom personom, kako u jugoslovenskom, tako i postjugoslovenskom kontekstu

„Zašto i zato – Borka Pavićević, veče s prijateljima“: Kultura otpora kao zajednički imenitelj svih eseja i kolumni Foto: UGC
Portal AnalitikaIzvor

Program pod nazivom „Zašto i zato – Borka Pavićević, veče s prijateljima“ biće održan u petak, 29. novembra u 19 sati u prostorijama Ogranka Matice crnogorske u Herceg Novom. 

Matica crnogorska organizuje ovaj program u znak sjećanja na istaknutu dramaturškinju i građansku aktivistkinju koja je preminula prije pet godina.

Plakat-MATICA-29-XI-B-Pavicevic

U programu učestvuju Ljiljana Dufgran, publicistkinja, nekadašnja predsjednica PEN Centra Švedska, višegodišnja članica upravnog odbora Savjeta za kulturu Švedske i članica Matice crnogorske, prof. Radmila Vojvodić, pozorišna rediteljka i dramska spisateljica, Želimir Žilnik, filmski reditelj,prof. dr Nedžad Ibrahimović, književnik i teoretičar književnosti i filma, nekadašnji predsjednik PEN Centra BiH i prof. mr Janko Ljumović, producent i član upravnog odbora Matice crnogorske.

Kako podsjećaju iz Matice, nasljeđe Borke Pavićević (1947–2019), dramaturškinje i građanske aktivistkinje u polju kulture, publicistike, civilnog društva i aktivizma čini je jedinstvenom personom, kako u jugoslovenskom, tako i postjugoslovenskom kontekstu. 

Nakon diplomiranja na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu radila je u više beogradskih pozorišta, Ateljeu 212, Bitefu, teatru „Nova osećajnost“ koji je osnovala, KPGT-u, i Beogradskom dramskom pozorištu, iz koga je sa mjesta umjetničke direktorice smijenjena 1993. godine zbog političkog i javnog djelovanja. 

Osnivačica je i direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju (1994–2019). Dobitnica je nagrade Hirošima fondacije za mir i kulturu 2004, nagrade „Routes Princess MargrietAward“ Evropske kulturne fondacije za 2009. godinu, nagrade „Osvajanje slobode“ koju dodjeljuje fond „Maja Maršićević Tasić“ 2005. godine, i nosilac je Ordena legije časti Republike Francuske 2005. godine.

Njene knjige eseja i kolumni „Moda“ (1994), „Na ex – Postdejtonska moda“ (1998), „Glava u Torbi“ (2017) i „Glava u torbi II“ (2024) čine složenu mrežu ljudi i događaja kojima je zajednički imenitelj kultura otpora, a svjedoče vrijednosti koje je zastupala u polju aktivističke kulture i umjetnosti, antiratnih pokreta i građanskog aktivizma, interkulturnog dijaloga, politike pomirenja i mnogih drugih važnih tema. Tekstovi i projekti Borke Pavićević predstavljaju uzbudljiv arhiv kome se može prilaziti na različite načine, pa tako i kroz veče sa prijateljima u Herceg Novom, gradu koji je voljela i u kojem je često boravila. 

Zbog svega toga naslov programa je jednostavan„Zašto i zato – Borka Pavićević“.

„„Zašto i zato“je i naslov njenog predgovora za knjigu „Glava u torbi“, ali i naslov koji se čita kao jasan i uvijek spreman odgovor Borke Pavićević da kaže i djeluje polazeći od potrebe da razumije vrijeme u kome smo živjeli, da potakne pamćenje protiv zaborava događaja i ličnosti i kako sama ističe „pojma o celini, i današnju preku potrebu, da se razume, a time i menja stvarnost.“ Na svako „Zašto?“ Borka Pavićević je beskompromisno odgovarala: Zato!“, poručili su iz Matice.

Portal Analitika