Program naplate zagušenja u Njujorku, prvi te vrste u Sjedinjenim Državama, prvobitno je zahtijevao dnevnu putarinu od 15 dolara za putnička vozila koja se kreću kroz Menhetn južno od 60. ulice počevši od 30. juna.
London je uveo sličnu naknadu 2003. Međutim, neposredno prije tog datuma, Hočul je stavila plan na čekanje na neodređeno vrijeme, navodeći visoku inflaciju i želju da ne obeshrabruje putnike i turiste.
Ali Njujork sada žuri da uvede taksu prije nego što novoizabrani predsjednik Donald Tramp preuzme dužnost. Tramp je u četvrtak rekao da se uopšte ne slaže sa odlukom da se uvede taksa.
„To će staviti Njujork u nepovoljan položaj u odnosu na konkurentske gradove i države, a preduzeća će pobjeći“, rekao je on.
Hočul je rekala da će nova osnovna naknada za putnička vozila biti 9 dolara, 40 odsto manje nego što je prvobitno najavljeno. Ona je rekla da je putarina ključna za nova ulaganja u njujorške metroe i autobuse i da će podržati 15 milijardi dolara zaduživanja za ulaganje u poboljšanja javnog prevoza.
Kamioni i autobusi će plaćati do 21,60 dolara, a putovanja preko noći biće snižena za 75 odsto. Naknada će se naplaćivati jednom dnevno vlasnicima automobila bez obzira na broj vožnji, dok će taksi plaćati 75 centi po vožnji u zoni Menhetna, a vozila Ubera ili Lifta rezervisana preko aplikacije 1,50 dolara.
MTA, koji je odgovoran za njujoršku metro, autobusku i prigradsku željeznicu, koju svakodnevno koristi šest miliona ljudi, procenjuje da bi uvođenje naknada moglo da smanji gužve u saobraćaju za 17 odsto, kao i da poboljša kvalitet vazduha i poveća korišćenje javnog prevoza za 1 do 2 odsto.