Crna hronika

Određeno zadržavanje osumnjičenima za paljenje državne zastave u Budvi

Zbog paljenja zastave uhapšeni Radenović, Šoškić i Šećković

Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, trojica mladića u Budvi rade u ugostiteljstvu, jedan je angažovan skoro, sezonski, a dvojica su u ovom gradu duže vrijeme. Dvojica su kuvari, a jedan radi kao konobar

Zbog paljenja zastave uhapšeni Radenović, Šoškić i Šećković Foto: Facebook
PobjedaIzvor

Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru odredilo je zadržavanje Ivanu Radenoviću (30), Novaku Šoškiću (26) i Mitru Šećkoviću (25) zbog sumnje da su tokom vikenda u Budvi zapalili državnu zastavu Crne Gore.

Kako su saopštili iz Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru, „osumnjičenima R. I, Š. N. i Š. M. stavlja se na teret izvršenje krivičnog djela povreda ugleda Crne Gore“.

- Nakon saslušanja u Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru, osumnjičenima je određeno zadržavanje u trajanju do 72 sata. Izviđaj je u toku - piše u saopštenju koje potpisuje državna tužiteljka i portparolka ovog tužilaštva Tijana Čelanović.

Sumnja se da su njih trojica zapalili u Budvi crnogorsku zastavu koja se vijorila na jarbolu kod plažnog bara „Time Out“ na Slovenskoj plaži, vlasništvo Ž. Z.

Uhapšeni Radenović je iz Plava, Šoškić iz Andrijevice, a Šećković iz Danilovgrada.

Kako je kazao rukovodilac jedinice za opšti krimInalitet u Centru bezbjednosti Budva Vesko Nedović,, dežurna služba je oko pola sata nakon ponoći u nedjelju obaviještena da je zapaljena zastava države Crne Gore koja je bila istaknuta na jarbolu na šetalištu Slovenska obala u blizini rta Zavala.

- Odmah po prijemu obavještenja na lice mjesta su izašli službenici Centra bezbjednosti Budva koji su ustanovili da je zastava spuštena sa jarbola i zapaljena. O predmetnom događaju upoznat je nadležni državni tužilac u Kotoru po čijem nalogu su službenici Centra bezbjednosti Budva izvršili uviđaj i naložio da se preduzmu sve mjere i radnje na rasvetljavanju predmetnog događaja i identifikaciji izvršilaca - naveo je on.

Kazao je da je policija odmah nakon uviđaja preduzela niz operativno-taktičkih mjera i radnji kako bi identifikovali i pronašli počinioce.

- Pomenute mjere i radnje koje su preduzimali službenici CB Budva rezultirale su identifikacijom osumnjičenih lica, a radi se o licima I. R. (30) iz Plava, N. Š. (26) godina iz Andrijevice i M. Š. (25) godina iz Danilovgrada. U vezi navedenog upoznat je nadležni državni tužilac u Kotoru, po čijem nalogu su pomenuta lica lišena slobode zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili krivično djelo povreda ugleda Crne Gore iz člana 198 KZCG. Imenovani su uz krivičnu prijavu privedeni osnovnom državnom tužiocu u Kotoru na dalju nadležnost i postupanje - saopštio je Nedović.

Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, trojica mladića u Budvi rade u ugostiteljstvu, jedan je angažovan skoro, sezonski, a dvojica su u ovom gradu duže vrijeme. Dvojica su kuvari, a jedan radi kao konobar.

Zapaljena državna zastava na Slovenskoj plaži samo je jedan u nizu primjera skrnavljenja državnih simbola i crnogorskog kulturnog nasljeđa od kada je u našoj zemlji otvorena priča o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, a sve je eskaliralo od usvajanja Zakona krajem decembra prošle godine.

Protestne litije i molebani koje organizuje Srpska pravoslavna crkva glavna je aktivnost protivnika Zakona, ali njih prate i organizovane huliganske akacije, iza kojih se, za sada, ne zna ko stoji.

Prvo su počeli sa farbanjem u boje srpske trobojke raznih objekata, pa i kulturno-istorijskih spomenika, u Pljevljima su nakon litije sprejem, pred kućama Muslimana i Bošnjaka, na elektro ormarićima iscrtali krstove sa četiri S, u nekim gradovima su ispisivali poruke mržnje – „Smrt Crnogorcima“ i „Smrt Crnoj Gori“, a onda je od nedavno na red došla i crnogorska zastava.

Nedavno su učenici podgoričke Osnovne škole „Vlado Milić“ pocijepali crnogorsku zastavu u školskom dvorištu i to objavili na društvenim mrežama.

Istog dana, kako se pretpostavlja, grupa djece je, van školskog dvorišta, promovisala srpsku državnu zastavu, mašući njom i uzvikujući poruke koje se čuju na protestnim litijama.

Prvi pokušaj paljenja crnogorske zastave organizovan je u Srbiji, na meti je, u dva navrata, bila zastava na zgradi gdje je Ambsada Crne Gore. Huligani su pokušavali da je zapale vatrometom koji su ispaljivali u nju. Zastava je, iako „izranjavana“, izdržala oba napada, koji su se dogodili u nekoliko dana. Za to u Srbiji, prema dostupnim informacijama, niko nije odgovarao. U rulji koja je atakovala na crnogorsku zastavu bili su i poslanici u crnogorskom parlamentu Milan Knežević i Milutin Đukanović, članovi prosrpske političke koalicije Demokratski front.

Komentarišući za Pobjedu paljenje crnogorske zastave umjetnik Rajko Todorović rekao je da je cilj ovakvih akcija zapravo „nestanak Crne Gore i Crnogoraca i pretvaranje naše države u neku velikosrpsku i velikorusku guberniju“.

Predsjednik Matice crnogorske Dragan Radulović nakon paljenja crnogorske zastave u Budvi komentarisao je za Pobjedu da je to „samo prirodna posljedica svega što dio crnogorske političke scene, uključujući njihovo vođstvo – Srpsku pravoslavnu crkvu, misle o Crnoj Gori, i prirodna posljedica protesta kojima svjedočimo“.

Saopštenjem su se juče oglasili iz Ministarstva kulture ističući da su se nakon stupanja na snagu Pravilnika o bližem načinu isticanja, upotrebe kao i sastavu materijala Zastave Crne Gore stvorili svi neophodni uslovi za potpunu primjenu Zakona o državnim simbolima i Danu državnosti.

Podsjećaju da su za uništavanje državnih simbola predviđene kazne za pravno lice i do 20.000 eura, a za fizičko do 2.000 eura. K. J./K. K.

Neko se sjetio i antifašizma

U nikšićkoj opštini nema prigradskog naselja ni sela koje u posljednja dva mjeseca nije „dobilo“ trobojku.

Bestidno se farbaju razne građevine, ali i fasade zgrada, farba se po putevima, po saobraćajnim znakovima ispisuju se prijeteće i uvredljive poruke, oštećuju murali koji imaju bilo kakvu poruku da je vezana za istoriju Crne Gore.

I, u toj poplavi desilo se da je u jednoj nikšićkoj ulici osvanuo natpis koji bi, valjda, trebalo sve da pomiri. Poruka koja opominje koje bi tekovine trebalo da baštinimo, bez obzira što mislili o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti.

„Smrt fašizmu“ iscrtano je, skromno, na jednom razvodnom ormaru za električnu energiju, pored trafike u Ulici Šeste crnogorske brigade. Tek toliko da opomene. Ra. P.

Mitropolija i tri eparhije SPC osudile vandalske poteze

Mitropolija crnogorsko-primorska i ostale eparhije SPC u Crnoj Gori, kako je saopštila Svetigora pres, osudile su paljenje i skrnavljenje državnih simbola Crne Gore kao, kako su istakli, besprizorne vandalske činove.

- Ne može nam biti jasno kome je, i u koje svrhe, potreban ovakav nečasni akt – bilo da se radi o iskazivanju nečijeg nezadovoljstva ili da je riječ o smišljenoj provokaciji izašloj iz nečije političke kuhinje. Sa ovim u vezi, gnušamo se i onih javnih nastupa, od državnog vrha do građanskog sektora, koji potpuno neutemeljeno i nepromišljeno ovakve podle radnje dovode u vezu sa građanima koji učestvuju u crkvenim litijama - navodi se u saopštenju.

Zaključili su da će poruke sa litija biti molitva za bratski mir i slogu.

Zapaljena zastava i u Nikšiću

Policija je juče pokrenula istragu i o slučaju paljenja crnogorske zastave u Nikšiću, a fotografije su objavljene na društvenim mrežama. Kako je Pobjedi rečeno, utvrđeno je da je to učinio mladi Nikšićanin, a više podataka saopštiće nakon što budu okončane sve istražne radnje.

Nikolić: Licemjerne insinuacije MCP i ostalih eparhija

Insinuacije MCP i drugih eparhija SPC u Crnoj Gori kojima se, saopštio je sinoć Miloš Nikolić, poslanik DPS-a, posredno ukazuje da bi vlast mogla imati neke veze sa paljenjem državne zastave u Budvi, u najmanju ruku su licemjerne.

- Posebno imajući u vidu da je država brzo otkrila i procesuirala počinioce ovog gnusnog čina, pa ostavljamo da Mitropolija pokaže kakve su to navodne veze između ovih lica i organa vlasti ili Demokratske partije socijalista – istakao je on.

Podsjetio je i da početak kampanje skrnavljenja crnogorskih državnih simbola i neprimjerenog iscrtavanja simbola druge države, usmjerenih na provokaciju države Crne Gore i njenih građana, koincidira sa početkom crkvenih protesta i litija.

- Nikada nijesmo od predstavnika crkve čuli pozive ili molbe djeci i drugima da poštuju simbole svoje države. Kao što nijesmo primijetili da je iko iz SPC osudio pokušaje paljenja crnogorske zastave u Beogradu nakon skupova podrške crkvenim protestima u Crnoj Gori – naglasio je Nikolić.

Poručio je da se od Mitropolije očekuje da se jasnije odredi prema svim ovim događajima i da ujedno „izbjegnu jeftine i neprimjerene insinuacije, u pokušaju da skinu odgovornost za ono od čega se ne mogu odbraniti“.

Portal Analitika

Komentari (1)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
N Nick_neregistrovani
19.02.2020. 06:37

Ukoliko se ovi ne kazne zatvorom,haos će se još više nastaviti

0
0