Stoga sindikat, u suradnji s Međunarodnom pomorskom organizacijom (IMO) i Međunarodnom federacijom transportnih radnika (ITF), radi na uspostavljanju koridora za transfer pomoraca, bez obzira u kojoj se zemlji nalaze, kazao je.
Po podacima Sindikata pomoraca u Hrvatskoj je više od 20.000 pomoraca, dio ih je u kabotaži (prevozu na području unutar države), a u međunarodnoj plovidbi ih je oko 16.000. Sada je na brodovima u međunarodnoj plovidbi njih oko 7000, dok se oko 3500 pomoraca trenutno ne mogu vratiti svojim kućama.
Da bi se pomorci mogli vratiti, kaže Melvan, potrebno je najprije da država, preko koje se radi repatrijacija, to dopusti. No mnoge su države zbog pandemije zatvorile granice, a uz to, za povratak je potrebno da su aerodromi otvoreni, da ima avio linija.
Dio hrvatskih pomoraca "zapeo" je, na primjer, u Aziji, u zemljama iz kojih se inače obavlja najviše repatrijacija; dio pomoraca koji se ne mogu vratiti radi i dalje, a ima pomoraca koji su radi pandemije "zapeli" kod svojih kuća, što, takođe nije dobro, ocijenio je Melvan. Ističe da ima ljudi koji su na brodovima i po godinu dana.
Dubrovnik očekuje prvu grupu pomoraca
Melvan je najavio da se u srijedu ujutro u Dubrovniku očekuje kruzer kompanije Karnival, s kojeg će se iskrcati prva grupa od 50 hrvatskih pomoraca, koji već duže vrijeme čekaju na povratak, te drugi pomorci iz zemalja u regionu, koji će se takođe vraćati u svoje zemlje. Po njegovim riječima, još nekoliko kruzera uplovljavaće sljedećih dana.