On je kazao da Vlada Crne Gore treba da preispita tu odluku i nađe način da pruži podršku daljem izlaženju ovog, kako je kazao, istorijski važnog časopisa koji je u o ovoj godini obilježio 35 godina izlaženja.
“Tim povodom pisao sam i uputio apel potpredsjedniku aktuelne Vlade dr Dritanu Abazoviću i njegovom savjetniku Filipu Adžiću”, rekao je Zeković.
Prema njegovim riječima, od prvog dana uspostavljanja aktuelne Vlade, resorna ministarka Vesna Bratić, otvoreno i uz podršku angažovanih spoljnih eksperata, sprovodi sveobuhvatnu kampanju protiv struktura, pojedinaca i konkretnih proizvoda koji su pozitivna legitimacija savremene crnogorske kulturne scene.
“Gospođa ministarka Bratić, i resor kojim ista rukovodi, sprovodi velikosrpske ciljeve tako što demonizuje i kriminalizuje izdavača najuglednijeg crnogorskog časopisa. Na taj ga način (populistička predstava za javnost) predstavljaju nedostojnim za korišćenje javnog novca, a zapravo preduzimaju odlučujuće korake u sprovođenju cenzure i nestanku prostora u kojem je moguće afirmisati savremenu kulturu, kritičke poglede i važna identitetska i društvena pitanja”, naveo je Zeković.
Istakao je kako časopis “Ars”, još od 1986. godine, svjedoči da Crna Gora ne pristaje na tretman provincije.
“Nastao je upravo kao odgovor na totalitarizam, kontrolu Saveza komunista nad intelektualnom scenom ali i na početak ekspanzije velikosrpskog nacionalizma”, podsjetio je Zeković.
Napominje da je “Ars” misiju je započeo kao vjesnik demokratskih promjena u Crnoj Gori ali i “nastavio kao žestok kritičar pristupa koji je jednoumlje, umjesto demokratijom, zamijenio šovinizmom i nasiljem, čije su posljedice i danas dominantne”.
“Umjesto da se opredijeli za zaustavljanje nacionalizma, jačanje tolerancije i pojačani nadzor nad trošenjem javnog novca, vlast koja želi da se legitimiše i kao reformistička, ne treba da guši i gasi kultni časopis bez kojeg savremena kulturna scena teško može opstati”, zaključio je Zeković.