Prije nego što se u atmosferi naše planete pojavio kiseonik, Zemlja je periodično imala magličastu atmosferu od organskih hemikalija, uključujući metan, pa je tokom tih perioda atmosfera bila više nalik onoj na Titanu nego danas na Zemlji, prenosi Blic.
“Kompjuterski modeli su ranije pokazali da je Zemljina prva atmosfera mogla da bude zagrijana slojem organske izmaglice. Geohemijske analize podmorskih sedimenata iz ovog vremenskog perioda obezbijedile su prvi dokaz o postojanju takve atmosfere”, izjavio je dr Obri Zerkl sa Univerziteta Njukasl.
Naučnici smatraju da su mikrobi, pre 2,5 do 2,65 milijardi godina unazad, već proizvodili kiseonik u okeanima. Međutim, veoma malo tog kiseonika je uspjelo da uđe u azotnu atmosferu. Umjesto toga, tu se kretala izmaglica od ugljovodonika, uglavnom metana, dakle prirodnog gasa, ali sa malo etana i propana.
To je slično današnjoj atmosferi na Titanu, džinovskom Saturnovom mjesecu, ali je tamo toliko hladno da ugljovodonici često padaju kao kiša i formiraju “jezera” – “voda” se tu ponaša više kao stijena.
Titanova jezera čine tečni etan i metan, a atmosfera najvećeg Saturnovog mjeseca je po sastavu većim dijelom molekularni azot (94 odsto), argon (6 dosto), sa nešto metana.
Novo istraživanje objavljeno je u žurnalu “Priroda geonauke”.
foto: socialtimes.com