Zanzibar je ostrvska poluautonomna pokrajina koja se ujedinila sa Tanganjikom 1964. i formirala Ujedinjenu Republiku Tanzaniju. To je arhipelag u Indijskom okeanu, 25-50 km od obale afričkog kopna, a sastoji se od mnogih malih ostrva i dva velika: Unguja (glavno ostrvo, neformalno nazvano Zanzibar) i ostrva Pemba.
Pored ostrva Unguja i Pemba, Zanzibar se sastoji i od brojnih koralnih grebena i manjih ostrva. Ostrva su izuzetno niska, visina najvišeg vrha je samo 120 metara.
Glavni grad je Zanzibar Siti, koji se nalazi na ostrvu Unguja. Njegov istorijski centar, Kameni grad, nalazi se na listi svjetske baštine.
Turizam na Zanzibaru je nedavna aktivnost, vođena promocijom vlade koja je izazvala povećanje sa 19.000 turista u 1985. na 376.000 u 2016. Na ostrvu je dostupno preko pet luka i Međunarodni aerodrom Abeid Amani Karume, koji može primiti do 1,5 miliona putnika godišnje.
Morski ekosistem Zanzibara je važan dio privrede ribarstva i kulture algi i sadrži važne morske ekosisteme koji djeluju kao rasadnici riba za riblje populacije Indijskog okeana. Štaviše, kopneni ekosistem je dom endemskog Zanzibarskog crvenog kolobusa, Zanzibarskog sjervalinskog geneta i izumrlog ili rijetkog Zanzibarskog leoparda.
Pritisak turističke industrije i ribarstva, kao i veće prijetnje kao što je porast nivoa mora izazvan klimatskim promjenama, stvaraju sve veću zabrinutost za životnu sredinu u cijelom regionu.
Postoje značajni dispariteti u životnom standardu stanovnika Pembe i Unguje, kao i razlika između gradskog i seoskog stanovništva. Prosječan godišnji prihod je 2.500 dolara. Otprilike polovina stanovništva živi ispod granice siromaštva.