Rojters je u avgustu izvijestio da će Luiz Inasio Lula da Silva, izabran za predsjednika Brazila krajem oktobra, tražiti partnerstvo sa dvije druge nacije koje imaju najveće prašume kako bi izvršio pritisak na bogati svijet da finansira njihovo očuvanje.
Brzo uništavanje prašuma, koje kroz svoju gustu vegetaciju služe za smanjenje ugljenika, oslobađa ugljen-dioksid koji zagrijava planetu, ugrožavajući globalne ciljeve za usporavanje klimatskih promjena.
Obnavljanje prethodno uništenih šuma smanjuje emisiju gasova staklene bašte koji su već u atmosferi.
Predstavnici tri zemlje, na čijim površinama se nalazi 52 odsto svjetske tropske prašume, potpisali su zajedničku izjavu na pregovorima u Indoneziji uoči Samita G20, odnosno Grupe 20 industrijalizovanih nacija, koji počinje u utorak.
"Saradnja jug-jug - Brazil, Indonezija, DRC - je veoma prirodna", rekla je ministarka za životnu sredinu Demokratske Republike Kongo Eve Bazaiba prije potpisivanja.
"Imamo iste izazove, istu priliku da budemo rješenje za klimatske promjene", istakla je ona.
U sporazumu je alijansa navela da zemlje treba da budu plaćene za smanjenje krčenja šuma. Zemlje će takođe raditi na pregovorima o „novom održivom mehanizmu finansiranja“ kako bi pomogli zemljama u razvoju da očuvaju svoj biodiverzitet, kao i na povećanju finansiranja kroz REDD+ program Ujedinjenih nacija za smanjenje krčenja šuma.
Pregovori G20 poklapaju se sa drugom i poslednjom nedjeljom klimatskog samita Ujedinjenih nacija COP27 u Egiptu, gdje je Lulina savjetnica za životnu sredinu Izabela Tejšeira rekla da će Brazil nastojati da u partnerstvo uključi druge zemlje u basenu Amazona, koji obuhvata devet zemalja.
"Šume su važne, priroda je važna. I vjerujem da bez zaštite Amazona ne možemo imati klimatsku bezbjednost", rekla je Teišeira, koja je bila ministarka životne sredine pod Lulom tokom prethodnog predsjedničkog mandata koji je završio 2010. godine.
"Vjerujem da Brazil treba da promoviše udruživanje sa drugim zemljama. Do sada su razgovori o alijansi za zaštitu prašuma propali zbog 'institucionalnih poteškoća'", rekla je Teikeira.
U zajedničkom saopštenju se navodi da je sastanak tri zemlje na prošlogodišnjem samitu o klimi u Glazgovu bio uvod u razgovore koji su postigli cilj u posljednjim nedjeljama predsjednikovanja desničara Žaira Bolsonara prije nego što Lula preuzme dužnost 1. januara.