Ove godine viđene su čak i životinjske vrste za koje se smatralo da su izumrle prije mnogo godina. Što je još zanimljivije, neke od njih su viđene u blizini ljudskih prebivališta.
Kameleona sa Madagaskara, tzv. Felckovljevog kameleona, naučnici su poslednji put vidjeli 1913. godine. Posijle toga svi pokušaji zoologa da ga pronađu bili su neuspješni i ta vrsta je proglašena izumrlom.
Istraživači iz Minhena organizovali su naučnu ekspediciju na Madagaskar i sedam dana neuspješno istraživali najudaljenija mjesta na sjeverozapadu ostrva, gdje je ta životinja viđena prije više od sto godina. Međutim, on nije pronađen u teško dostupnim šumama, već u velikoj bašti u hotelu u kojem su boravili članovi ekspedicije.
Kameleon sa Madagaskara živi kraće od godinu dana i to je djelimično objašnjenje zašto nije viđen više od sto godina. Naime, u oktobru na Madagaskaru počinju kiše, zbog kojih je teško doći do njegovih staništa. Kada dođe sušna sezona, sve odrasle jedinke su obično već mrtve.
Ove godine je ponovo viđena i slonovska rovka ili somalijski sengi, koji, ispostavilo se, još živi na sjeveroistoku Afrike.
Somalijski sengi je srodnik slona, ali je veličine miša. Skoro pola vijeka smatran je izumrlom vrstom i čak bio uvršten na spisak 25 najtraženijih vrsta, koji je sastavila organizacija za zaštitu prirode Global Vildlife Conservation. Posljednji put istraživači su ga vidjeli 1973. godine.
U potrazi za misterioznom životinjom grupa zoologa otišla je u Afriku, ali ne u Somaliju, zbog sukoba u toj zemlji, već u susjedni Džibuti, gdje su prirodni uslovi slični kao u Somaliji.
Do ove godine i novogvinejski pas koji pjeva smatran je za izumrlu vrstu. On je po izgledu sličan australijskom dingu, ali je manji i ima neobičan glas i stvara harmonične zvukove svojim lavežom i zavijanjem.
Međunarodni tim istraživača uspio je da pronađe populaciju predaka pjevačkih pasa u planinama na zapadu Nove Gvineje. Naučnici su još 2016. mislili da su na istom mjestu pronašli pripadnike te vrste, ali je bila riječ o sličnim jedinkama.