Stav

STAV

Zlužite li votku?

U Crnoj Gori se sa najviše zemaljske adrese, bliske najbližoj nebeskoj, „kroz šalu“ antifašisti nazivaju fašistima, sa Javnog servisa nositelji simbola „Z“ „drugom grupom koja slavi Dan državnosti Crne Gore“, a iz medija čiji je vlasnik najbližu nebesku adresu nazivao emancipatorskom, Crnogorci ekstremistima

„Z“ na majicama osoblja „Ruskog bara“ Foto: Pobjeda
„Z“ na majicama osoblja „Ruskog bara“
Duško MIHAILOVIĆ
Duško MIHAILOVIĆAutor
PobjedaIzvor

Vojni simbol ruske propagande, kao znak podrške invaziji te zemlje na Ukrajinu, latinično slovo „Z“ koje se širom svijeta naziva i zvastika – kao referenca na nacističku svastiku (kukasti krst) – osim na majicama koje nose pripadnici takozvanih pravoslavnih bratstava, našao je mjesto i na uniformi ugostiteljskih radnika u, gle čuda, ,,Ruskom baru“ u podgoričkom Bloku V.

Od sredine marta vlada Rusije koristi ovaj simbol za proratnu propagandu, a prigrlili su ga i podržavaoci proputinovske politike i u Crnoj Gori. Kao međunarodni odgovor na ratnu propagandu, Češka je zabranila upotrebu ovog simbola, a tamošnje Ministarstvo unutrašnjih poslova ga je klasifikovalo kao ekvavilent nacističkoj svastici.

U Njemačkoj je upotreba ovog simbola takođe zabranjena i kažnjiva do tri godine zatvora. U Kazahstanu i Kirgistanu ruski vojni simboli takođe su zabranjeni za upotrebu u javnosti. Letonija je takođe prepoznala slova „Z“ i „V“ kao simbole glorifikacije vojne agresije i ratnih zločina i stoga je zabranila njihovu upotrebu u javnosti, izjednačavajući ih sa nacističkom svastikom.

U Litvaniji i Moldaviji takođe je zabranjena upotreba ova dva simbola, ali i traka Svetog Đorđa – ruski vojni simbol koji je služio kao komponenta za visoka vojna odlikovanja još od vremena ruske imperije, preko Sovjetskog saveza, do danas.

U Poljskoj, svakoga ko koristi ili promoviše simbole u znak podrške agresiji Rusije na Ukrajinu, može čekati zatvorska kazna do dvije godine.

U Crnoj Gori, koja zvanično podržava politiku Evropske unije prema Rusiji, sa adrese najbliže nebesima, šalju se poruke da su ,,događaji u Ukrajini posljedice bezbožništva koje se bilo ukorijenilo“ i projekcije Crne Gore kao „male Ukrajine“.

U Crnoj Gori se, iako je Krivičnim zakonikom strogo sankcionisano, toleriše veličanje osuđenih ratnih zločinaca na opskurnim portalima bliskim najbližoj nebeskoj adresi.

U Crnoj Gori se sa najviše zemaljske adrese, bliske najbližoj nebeskoj, „kroz šalu“ antifašisti nazivaju fašistima, sa Javnog servisa nositelji simbola „Z“ „drugom grupom koja slavi Dan državnosti Crne Gore“, a iz medija čiji je vlasnik najbližu nebesku adresu nazivao emancipatorskom, Crnogorci ekstremistima.

U tako kreiranom Westworldu - futurističkom zabavnom parku u kojem se „dobro povezani“ igraju heroja i zločinaca, a programirani se „domaćini“ (botovi) ponašaju po zacrtanim scenarijima sa minimumom improvizacije – ne može začuditi ni pojava konobara sa ruskim okupatorskim simbolom „Z“ na grudima. Doduše, ne na srcu. Srce je rezervisano za grb Rusije koji, i pored nevjerovatne sličnosti crnogorskom, sljedbenici ruskog i srpskog „sveta“, nikada nijesu nazivali kokoškom.

U takvom „zabavnom parku“ nije za čuđenje ni da se sa stranice jednog ugostiteljskog objekta šalje poruka „Dogodine na Lovćenu!“. Moguće da su vlasnici ,,Ruskog bara“ tako interpretirali poruku Dritana Abazovića nakon tajnog potpisivanja takozvanog temeljnog ugovora sa Crkvom Srbije u Vili ,,Gorica“ koja je glasila „nastavljamo dalje“.

U scenariju, da ne kažemo narativu, đe je državna zastava provokacija, đe je petokraka na Dan ustanka protiv fašizma jeres, đe se služe parastosi ratnim zločincima i izdajnicima iz Drugog svjetskog rata, đe se suspenduju zakoni da bi ljubitelj helikoptera ostvario, moguće, još jedan dječački san premijeru, zdrav razum i logika predstavljaju iznenađenje.

Međutim, autori narativa u cijelu priču ipak su, čini se, ušli samo sa gomilom bilježaka, bez razrađenog trećeg čina. Priča sve manje drži vodu i uzalud joj se pokušavaju otvarati novi rukavci. I, dok gost u ,,Ruskom baru“ moguće pita „Zlužite li votku?“, jedno drugo mjesto, pod Lovćenom, gromko odzvanja porukom svog velikog Mladena Lompara – „Neće nas naslijediti tišina“.

Portal Analitika