Na fotografiji Opservatorije La sila u Čileu vidi se sjaj desetine hiljada drevnih zvijezda, za koje se smatra da su formirane u dalekoj prošlosti univerzuma. Jedna zvijezda, međutim, pokazuje, iznenađujuće, znakove mladosti.
Ona pripada zbijenom zvjezdanom jatu Mesijer 4, jednom od najbližih Zemlji. Jato, poznato i kao NGC 6121, nalazi se u sazvježđu Škorpije i lako se vidi uz pomoć dvogleda ili manjeg teleskopa.
Astronomi mogu da izmjere starost zvijezda uz pomoć hemijskih elemenata otkrivenih u njihovoj svjetlosti. Zvijezde koje su formirane davno, kada je univerzum bio mlad, uglavnom sadrže nekoliko teških elemenata, jer svemir tada dosta njih još nije akumulirao. Neki laki elementi, koji su bili prisutni tokom formiranja drevnih zvijezda, isrcpljuju se njihovim starenjem.
Međutim, neobična zvijezda izgleda da i dalje ima svoj dio jednog lakog elementa – litijuma.
- Izvor litijuma je - misterija. Normalno se ovaj element postepeno uništi, tokom milijardi godina života zvijezde, ali ova, među hiljadama njih, izgleda da posjeduje tajnu vječne mladosti. Ili je nekako uspjela da zadrži svoj originalni litijum, ili je pronašla način da se nadopuni novim - naveli su naučnici Evropske južne opservatorije (ESO), čiji se ogranak nalazi u Čileu.
