U ovoj godini do sada je oglašeno 6.810 sezonskih radnih mjesta od čega u: Budvi - 4522, Baru - 694, Herceg Novom - 505, Podgorici - 433, Ulcinju - 209, Kotoru - 207, Tivtu -135.
Najtraženija zanimanja su: konobari (3.500), kuvari (1.200), sobarice (1.000), recepcioneri (250), ostali pomoćni radnici oko dvije do tri hiljade.

Ova procjena se može potkrijepiti i velikim brojem izdatih radnih dozvola za strance, kojih je u ovoj godini više od 8.800.
- Procjenjujemo da je upravo među mladima veliki potencijal za angažovanje na sezonskim poslovima, jer imamo oko 8.000 maturanata. Zatim, više od 20.000 studenata je slobodno u ljetnjim mjesecima, i sve veći broj njih je zainteresovano za sezonske poslove, kazala je Danka Ćetković.
Zavod za zapošljavanje Crne Gore svake godine pravi operativni plan sezonskog zapošljavanja nezaposlenih, a ove godine je predviđeno zapošljavanje 6.000 lica sa evidencije Zavoda, što čini povećanje od 10 odsto, u odnosu na prošlu godinu.
Po biroima rada kvota za zapošljavanje nezaposlenih sa evidencije izgleda ovako: Biro rada Podgorica - 1.900; Biro rada Bar - 1.300; Biro rada Herceg Novi - 1.200; Biro rada Nikšić - 530; Biro rada Bijelo Polje - 430; Biro rada Berane - 320; Biro rada Pljevlja - 320.

Već drugu godinu Zavod realizuje projekat „Zaposlimo naše mlade na sezonskim poslovima”, čiji je cilj podrška poslodavcima pri zapošljavanju naših mladih do 25 godina starosti na sezonskim poslovima.
Subvencioniraju se poslodavci u iznosu od 100 eura mjesečno, ako zaposle lice bez ikakvog radnog iskustva ili 80 eura mjesečno za lice koje ima nekog radnog iskustva.
- Prošle godine odziv poslodavca je bio izuzetno dobar, i na ovaj način se zaposlilo preko 1.700 mladih u sezoni. Cilj projekta je stimulisanje zapošljavanja mladih, sa posebnim akcentom na zapošljavanje mladih bez radnog iskustva. Razlog tome je što želimo da mladima pružimo mogućnost sticanja prvog radnog iskustva, da se uključe na tržište rada i da postanu njegov kvalitetan i konkurentan akter, akcentovala je Ćetković.

- Do sada je na sezonskim poslovima zaposleno preko 3.000 nezaposlenih lica, međutim smatramo da ima još dosta prostora za zapošljavanjem domaćih radnika, iz razloga što tzv. špic sezone još nije ni počeo i uprkos velikoj zainteresovanosti i radne snage iz regiona (Srbija, Makedonija, Bosna i Hercegovina), svakako prednost bi trebalo dati kvalitetnoj domaćoj radnoj snazi, dodale je Ćetković.
Za sve zainteresovane važno je napomenuti da u svim gradovima Crne Gore, u biroima rada postoje savjetnici, koji su zaduženi za sezonsko zapošljavanje i koji su svakodnevno svim poslodavcima na usluzi, kao i nezaposlenima koji traže sezonske poslove.
Zavod sarađuje i sa studenskim organizacijama koje se bave podrškom u zapošljavanju mladih na sezonskim poslovima. Već pet godina sa NVO „Tvrđava” radi na formiranju baze i posredovanju poslodavcima, zainteresovanih maturanata i studenata za sezonske poslove.
U toj bazi se nalazi preko 15.000 zainteresovanih mladih, a samo ih se ove godine prijavilo oko 3.000.
- Zavod će i dalje nastaviti da podržava sve aktivnosti koje mogu doprinijeti većem zapošljavanju domaće radne snage, prvenstveno mladih, zaključila je Ćetković.
foto:world-and-local-news.com