Na internet stranici Američke svemirske agencije objavljen je poziv pojedincima, vladinim agencijama, međunarodnim partnerima i akademskoj zajednici na pronalaženje 'svih asteroida koji su potencijalna prijetnja cijeloj civilizaciji'.
"Stotinak astronoma amatera već je uključeno u pomoć astronomima iz Nasinog programa za objekte bliske Zemlji (NEO). Koristeći se svjetlosnom analizom svemirskih stijena, oni sastavljaju slike tih objekata kako bi se utvrdila njihova obilježja", rekao je Džejson Kesler iz Nasinog programa. "Kako raste broj otkrivenih asteroida, povećava se i Nasina potreba i zato nam je potrebna pomoć građana," dodao je Kesler, prenijeli su mediji.
Iz Nase upozoravaju kako čak i manje svemirske stijene mogu biti opasne i to bez obzira na to da li udare u Zemlju. Meteorska kiša, uzrokovana raspadom jednog meteora, koja je u februaru pogodila slabo naseljeno područje Čeljabinska na Uralu, povrijedila je gotovo hiljadu osoba. Prema izjavama svjedoka, prozori su pucali, kuće su se tresle, a telefoni su prestali da rade.
Još jedna svemirska stijena, promjera 46 metara, prohujala je u februaru pored Zemlje na udaljenosti od svega 28.000 kilometara, što je bio najbliži prolazak asteroida u posljednjih 15 godina, otkada naučnici rutinski prate njihovo kretanje.
"Cilj Nasine inicijative i poziva građanima je otkrivanje svih svemirskih objekata (NEO) promjera većeg od 30 metara," rekao je Kesler.
Svemirska agencija takođe najavljuje planove hvatanja malih asteroida, njihova preusmjeravanja u stabilnu orbitu i slanja ljudi da ih proučavaju već 2021. godine.