Abiznis

GVOZDENOVIĆ: Krajem godine javna rasprava za planski projekat Crnogorskog primorja

1407brano2
J
edan od najinteresatnijih planskih projekata koje trenutno radimo jeste onaj koji se osnosi na Crnogorsko primorje. Očekujem da javna rasprava o tom projektu bude u novembru ili decembru, i da arhitekate u njoj aktivno učestvuju, kazao je ministar održivog razvoja i turizma Branmir Gvozdenović.

GVOZDENOVIĆ: Krajem godine javna rasprava za planski projekat Crnogorskog primorja
Portal AnalitikaIzvor

Obraćajući se učesnicima Ljetnje škole arhitekture – Kotor APSS na završnoj konferenciji, on se osvrnuo na najznačajnije korake vezane za planiranje prostora koje je Ministarstvo proteklih nekoliko godina preduzelo i aktuelnim projektima u tom resoru.

- Radimo na tome da uvedemo informacioni sistem koji će uvesti pravila ponašanja, i time obezbijediti da se planovi rade u skladu sa postojećim pravilnicima. Jer, najveći problem imamo upravo u tome – da li arhitektima odgovaraju ta pravila. Zato smo tražili od arhitekata i drugih stručnjaka da napišu te pravilnike, kako bismo od svih tražili da ta pravila poštuju.

Gvozdenović dodaje kako ni pisanje ni implementacija pravilnika kroz informacioni sistem nisu jednostavan proces, ali da će se s time izboriti.

Obraćajući se crnogorskih studentima arhitekture koji su proteklih skoro deset dana radili sa kolegama iz četiri države regiona i mentorima iz Slovenije i Švajcarske, on je istakao značaj spozanvanja i usvajanja stranih praksi, najboljih rješenja.

- Jer, kada pričamo o investitorima, govorimo o onima koji poštuju naš prostor i to je nešto što treba da im nametnemo. Ali, i mi treba da poštujemo određene elemente koje su vezane za njihove potrebe. Ljudi koji danas sjede s nama rade upravo sa tim investitorima, jer 95 odsto investicija u Crnu Goru stižu sa strane – pojasnio je Gvozdenović.

Ministar održivog razvoja i turizma je podsjetio da su prije četiri godine u Crnu Goru stiglo desetak stranih planerskih kuća koji su radili sa ovdašnjim timovima, „kako bi se podigao nivo kapaciteta naših planerskih kuća“.

- Mislim da smo dobili dobar rezultat. Zahvaljujući tim iskustvima bili smo spremni da mijenjamo zakonsku regulativu i prilagođavamo je svjetskoj praksi. Sada već radimo desetak velikih planova vezanih za Jadransko-jonski autoput, za energetske projekte, za nacionalne parkove. Jedan od najinteresatnijih projekata koje trenutno radimo jeste onaj obalnog područja, koji se osnosi na Crnogorsko primorje. Očekujem da javna rasprava o tom projektu bude u novembru ili decembru. Takođe očekujem od vas, arhitekata, da aktivno učestvujete u tome. Ova radionica zbilja ima smisla upravo ako aktivno učestvujete u javnoj raspravi. Javna rasprava je namijenjena svim učesnicima u procesu, ali prije svega – da struka da svoj doprinos – zaključio je Gvozdenović.

Portal Analitika