Kultura

Barski ljetopis: Književno veče i koncert

barski
U okviru književnog programa “Barskog ljetopisa”, autorsko veče imaće Ljubica Zeković, spisateljica oštećenog vida iz Podgorice.

Barski ljetopis: Književno veče i koncert
Portal AnalitikaIzvor

Program posvećen njenom stvaralaštvu održaće se na platou ispred Dvorca kralja Nikole, večeras u 21 h. Moderator književne večeri je dipl. filozof i književni kritičar Božidar Denda, direktor Biblioteke za slijepe Crne Gore i aktuelni predsjednik Saveza slijepih Crne Gore, a uvodničarka u program je Mila Čordašević, urednica književnog segmenta Festivala.

Ljubica Zeković spada među najistaknutije crnogorske literarne stvaraoce sa oštećenim vidom. Pisanjem se počela baviti u poodmaklim godinama života, a pažnju javnosti je na svoj dar skrenula 1996. kada je objavila roman prvijenac “Milja”. Potom slijede romani “Evo ga moj sin” (1998.), “Nejasne čežnje” (2009.) i najnoviji “Davni miris sjenokosa” (2011.) za koji je dobila Unireksovu nagradu “Dušan Kostić”. Zapažene su joj i zbirke priča “Sunce na zalasku” (2005.) i “Želja” (2012.), a pojedinačne priče je objavljivala u brojnim časopisima, kako zvučnim, tako i štampanim na crnom tisku i na Brajevom pismu. Sa šest priča zastupljena je u antologiji najboljih pjesničkih i proznih ostvarenja slijepih stvaralaca koja je, pod naslovom “Zrnevlje svetlosti”, publikovana 2007. godine u Beogradu.

Sat vremena kasnije, u 22 h, u Starom gradu Baru, na Ljetnjoj pozornici nastupiće piano trio Vladimira Domazetovića, u kom su, pored njega, i Veljko Klenkovski, klarinet, i Katarina Stanković, violončelo.

Domazetović (klavir) je rođen u Baru. Kao najmlađi student Univerziteta Crne Gore, u šesnaestoj godini upisuje Muzičku akademiju u Titogradu. Studirao je kod profesora Vladimira Bočkarjova u čijoj klasi je 2003. godine i magistrirao. U periodu od 1995. do 1998. boravi u Parizu, gde na Visokoj školi Alfred Cortot, u klasi profesora Marijana Ribickog stiče diplomu pijaniste - izvođača. Pobjednik je Prvog međunarodnog pijanističkog takmičenja u Novom Sadu (1992.), iako se kao petnaestogodišnjak takmičio u studentskoj kategoriji. Dobitnik je druge nagrade na međunarodnom takmičenju u Rimu (1993.) i bio finalista uglednog pijanističkog takmičenja u Senigaliji (1994.). Koncertirao je u Crnoj Gori, Srbiji, Grčkoj, Bugarskoj, Rusiji, Velikoj Britaniji, a često je svirao i u Parizu, u prestižnoj sali “Alfred Cortot”, kao i u Poljskoj ambasadi i Jugoslovenskom kulturnom centru. Ostvario je 2008. saradnju sa eminentnim gudačkim orkestrom “Virtuosi di Praga”, izvodeći Bahov Koncert u f-molu. U Podgorici je u Crnogorskom narodnom pozorištu s Beogradskom filharmonijom svirao Klavirski koncert u b-molu Petra Čajkovskog, dok je sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom prvi put nastupio kada je imao samo 14 godina, svirajući solističku partiju u Mocartovom Koncertu u C-duru KV 467. Vladimir Domazetović je angažovan već više godina kao selektor muzičkog dijela festivala “Barski ljetopis”, a asistent je za nastavu klavira na Muzičkoj akademiji na Cetinju.

Veljko Klenkovski je Pančevac, koji je završio srednju muzičku školu “Kornelije Stanković” u Beogradu, nakon čega nastavlja svoje školovanje u Parizu, na konzervatorijumu “George Bizet”. Na “Conservatoire National superieure de region de Paris” diplomirao je sa najvišim ocjenama, a dvije godine kasnije magistrirao na “Ecole Normal de Paris”, a potom i na Akademiji Umetnosti u Novom Sadu. Osvojio je niz nagrada u svojoj zemlji i inostranstvu.

Nastupao je kao solista sa Kraljevskim orkestrom iz Brisela, Beogradskom filharmonijom, Orkestrom RTS, Simfonijskim orkestrom iz Niša, gudačkim orkestrom “Gudači Svetog Đorđa”, Filharmonijom Nacija-Nemačka ili kao solista u Španiji, Rusiji, Kini, Njemačkoj, Francuskoj, Sloveniji, Austriji, Švajcarskoj, Italiji, Grčkoj, Slovačkoj, Češkoj, SAD i Indiji. Od 2002. godine nastupa kao prvi solista Beogradske filharmonije, a takođe je i stalni član Balkanske kamerne Akademije. Osnivač je i član duvačkog kvinteta Beogradske filharmonije i Beogradskog duvačkog trija. Snimao je za radio i televiziju, a dobitnik je Oktobarske nagrade i nagrade za pedagoški rad.

Katarina Stanković je završila nižu i srednju muzičku školu “Josip Slavenski” u Beogradu, potom Fakultet Muzičke Umetnosti u Beogradu u klasi prof. Sandre Belić, pa specijalističke studije iz violončela na FMU u Beogradu. Od 2000. do 2002. godine bila je član “Gudača Svetog Đorđa”, sa kojim je nastupala na koncertnim turnejama u Sloveniji, Mađarskoj, Crnoj Gori... Kao član klavirskog trija “Azzuro” osvojila je prvu nagradu na međunarodnom takmičenju “Petar Konjović” i usavršavala se na kursevima u Sloveniji i Austriji. Bila je član Balkanske kamerne akademije. Od 2002. godine stalno je zaposlena u grupi violončela u orkestru Beogradske filharmonije.

 

Portal Analitika