-Najnoviji podaci o kretanju kamatnih stopa MFI, govore o enormnoj razlici između kamata MFI i kod banaka. Podatak, da se radi o kamatama preko 27 odsto, potvrđuje da se radi o “zelenaškin kamatama” koje u današnje vrijeme ne bi smjele da se dopuštaju. Uloga CBCG je po mom mišljenju tu zakazala, rekao je Lekić Portalu Analitika.
Prema njegovim riječima, loša ekonomska situacija i težak položaj građana, samo se još više otežao ovakvim kamatama.
- Izgovor da se radi o malim iznosima kredita i o rizičnim kreditima nije opravdanje za ovaj vid zelenašenja. Visina ukupne stednje od preko 1,2 milijarde eura treba da ima refleksije i na snižavanje ukupnih kamata na našem tržistu. Privreda i građani sve teže dolaze do mogućnosti da koriste bankarske kredite, jer je kupovna moć opala, glad za svježim novcem raste , a istovremeno kamate ne prate evropske trendove, objasnio je Lekić.
On je rekao da je Centralna banka ta institucija koja mora zavesti strožiju kontrolu MFI i dovesti sve bankarske institucije u jednaki polozaj.
- O nelikvidnosti privrede i potrebom za povoljnijim kreditima ne treba ni govoriti, tu je situacija više nego zabrinjavajuća, zaključio je Lekić.