Roćen je između ostalog naglasio da se ne radi o političkom projektu DPS, ili bilo koje druge partije. Članstvo Crne Gore u NATO nije ekskluzivitet Vlade, vlasti, ili opozicije, već je to stvar države i cijelog crnogorskog društva. Radi se o jednom od najvažnijih državno-političkih ciljeva, na kojem smo izvojevali i referendumsku pobjedu, što je sadržano i u skupštinskoj Deklaraciji o nezavisnosti prije sedam godina. Ovaj cilj je neodvojiv od evropskog puta Crne Gore, na kojem ostvarujemo zapažene rezultate u pregovaračkom procesu za pristupanje EU.
Ustvari, riječ je o istorijskim promjenama kroz reforme ukupnog crnogorskog društva, koje doprinose bržem ekonomskom razvoju, većem standardu i boljem životu naših građana, što vodi našu zemlju u evropsku i evroatlantsku zajednicu demokratskih, razvijenih društava. Članstvo Crne Gore u NATO biće i još jedan značajan korak ka učvršćivanju regionalne stabilnosti, što je od presudne važnosti za sve države i narode na Zapadnom Balkanu.
U objašnjavanju razloga za izbor ovog strateškog cilja moramo se osloboditi predrasuda i emocija, kao i natruna prošlosti i dnevnopolitičkih propagandnih nadgornjavanja. Moramo voditi civilizovan dijalog, uz uvažavanje drugačijih mišljenja.
Ako nešto hoćemo, onda jasno moramo pokazati zašto to hoćemo. Demokratska partija socijalista uvijek je u odsudnim trenucima preuzimala političku odgovornost i vodeću ulogu u pripremi i donošenju odluka kojima je trasiran evropski i evroatlantski put naše moderne države. Tako je i sada u ovom periodu kada nas čeka ispunjavanje poznatih uslova kako bi učinili sve što je do nas u očekivanju poziva za članstvo na predstojećem Samitu NATO u Velsu. Jedna od tih obaveza je i šira podrška javnosti za članstvo u NATO u čemu značajno može pomoći i respektibilna partijska mreža širom Crne Gore. Rukovodstva DPS na svim novoima imaju u tome posebnu obavezu i odgovornost, istakao je, između ostalog Roćen.
Komentari (3)
Treba li da vjerujem u ovo.Likovi se ponašaju kao da su im jednom zauvjek povjerene uloge koje imaju u politici.Mi majmuni, neka što ne možemo da ih promijenimo, nego bi izgleda trebali i da ćutimo i vjerujemo u svaki zaokret i svaki politički salto, i da nam je normalno da nas isti ljudi angažovano vode i u Rusiju i u NATO...
Clantvo u NATO je apsolutno neophodno iz vise aspekata a vojni je manjeg prioriteta. Cio region ce biti u NATO (nadam se i Srbija). Koliko su dobronamjerni oni koji su protiv najbolje govori njihov identitet. 90% tih je bilo i protiv suverenosti ove drzave.
Veoma interesantno. Ovo je prvi put da se glavni politički u javnosti pominje u kontekstu NATO??