Kako najavljuju organizatori, program za Svjetski dan knjige i autorskih prava kod nas će ove godine podrazumijevati raznovrsne kulturne programe koji će biti upriličeni u bibliotekama, knjižarama, obrazovnom institucijama, kulturnim centrima i svim mjestima za promociju knjige i autorskog rada.
UNESCO je 1995. godine proglasio 23. april za Svjetski dan knjige, simbolično ga povezujući sa danom kada su 1616. umrli Migel de Servantes, Vilijem Šekspir i Inka Garsilaso de la Vega. Na isti dan, tokom godina, rođeni su ili umrli Moris Druon, Haldor Laksnes, Manuel Mehija Valjeho i Đozep Pla. Sama zamisao proslave nastala je prema katalonskom običaju darivanja knjiga i ruža na Dan Svetog Đorđa, koji se slavi i u Engleskoj. Obilježavajući Svjetski dan knjige i autorskih prava, UNESCO poziva čitaoce, autore, prevodioce, izdavače, nastavnike, bibliotekare, javne institucije, neprofitne organizacije i privatni sektor da promiču knjigu, čitanje i izdavaštvo, uz zaštitu autorskih prava.
- Noć knjige, koja se kao značajan događaj obilježava u SAD, Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Irskoj, je godišnja proslava kojom se afirmiše ljubav prema knjizi i čitanju, za koju se štampaju posebne besplatne knjige i dijele svima željnim čitanja. Očekuje se da će ove godine širom svijeta biti podijeljeno tri miliona knjiga. U regionu, Noć knjige se već treću godinu zaredom obilježava u Hrvatskoj. Naši susjedi 22. aprila obilježavaju i Dan hrvatske knjige, koji se odlukom Sabora slavi od 1996, u spomen na Marka Marulića koji je na taj dan 1501. godine dovršio „Juditu“ – navode organizatori crnogorske manifestacije, uz poziv i institucijama i čitaocima da se uključe u ovaj događaj.
Više detalja o programu Noći knjige, kao i učesnicima u Crnoj Gori biće poznato u ponedjeljak.