„Antlogiju moderne švedske poezije“ uredio je Pavle Goranović, a izdavač je Milorad Popović. Za dizajn je bila zadužena umjetnica Suzana Pajović.
Refik Ličina - „Skandinavke“: Kratki uvid u modernu švedsku poeziju
„Dva su zlatna doba, dva snažna cvjetanja u historiji savremene švedske poezije. Prvi se događa tokom četvrte a drugi tokom osme decenije XX stoljeća. Prvi je rezultat definitivnog proboja modernizma na ovim prostorima, drugome je uzročnik grupa mladih, talentovanih pjesnikinja, upućenih u nova (feministička) književna strujanja i teorijske radove Julije Kristeve. Modernizam je dockan stigao u Švedsku i to zaobilaznim putevima, preko Finske, tačnije preko tamošnje minijaturne švedske jezičke enklave. Dok su onde uveliko nicali svi oblici avangarde, od kojih je ona ruska unikatna – skandinavski pjesnici rijetko crpe inspiraciju sa te strane – ovdašnji se parnas držao svoje samodovoljnosti i čvrsto ustrojenih nacionalno-romantičnih književnih modela. Osnovu mu drže formalno i stilski uglađeni predstavnici akademske poezije i veoma brojni nastavljači trubadurskog, idiličnog pjevanja. Nose u sebi „vedro životno osjećanje“, stoje blizu prirodi, polažu veliku pažnju u sitne detalje, a rijetki im protivnici zamjeraju na invaziji sljedbenika i epidemiji idile u doba ratnih strahota i razaranja. happy wheels Rame uz rame sa akademcima i trubadurima, stoje pjesnici koje književna historija naziva građanski intimisti. Skepticizam i formalna elegancija udarni su pojmovi njihove poetike. Uglavnom se drže zatvorenih, propisanih sfera - domaćega neba i bogova, doma, porodičnih ozarenja. Mogli bismo reći da je riječ dom zajednički imenitelj svim ovim grupama. Kod idilista i građanskih intimista ona ima konkretno značenje, dok u onim nacionalno svjesnijim lirkim tvorevinama to je domovina - naše zemno uporište, kako pjeva Verner von Heidenstam - a naličnu upotrebnu vrijednost ima i u religioznoj lirici.
Prekinuti ove konzervativne i homogene literarne konvencije značilo je posumnjati u stožerne narodne moralne i socijalne vrijednosti. Svako eksperimentisanje u jeziku i formi proglašavano je za „nasilje nad jezikom, formalnu anarahiju, poetski boljševizam“ i gurano na marginu, te će, tako, ove tradicionalne versističke forme i poetski ideali zadržati prevlast i nakon procvata moderne. Upravo je u to vrijeme dodijeljena Nobelova nagrada (1916. god.) Eriku Axelu Karlfeldtu, nestoru ove tradicionalne lirike i velikom borcu protiv modernih strujanja.”
Redizajniran sajt OKF-a
Izdavačka kuća OKF, redizajnirala sajt na postojećoj adresi: www.okf-cetinje.org
Sajt je radjen na wordpress platformi /open source koja se usavršava svakodnevno, i trenutno je br.1 u svijetu/. Sajt je rađen po posljednjim svjetski standardima, optimizovan za sve vrste mobilnih uređaja i monitora (telefoni, tableti...). Dizajner sajta je vizuelni producent Jovo Vukčević.
Vukčević je svoje usavršavanje imao na višoj računarskoj školi pri ETF-u i na Fakultetu vizuelnih umjetnosti na univerzitetu Mediteran (audio vizuelna produkcija - motion, graphics and web design).
Ima preko 14 godina iskustva u ovim oblastima, bavi se grafičkim dizajnom, izradom 2D i 3D animacija i izradom sajtova.