Nakon mjeseci iščekivanja, različitih tumačenja i čitanja međunarodnih poruka, sada je izvjesno: Crna Gora ove godine neće biti pozvana da uđe u NATO.
„Sa Crnom Gorom ćemo početi intenzivne i usredsređene razgovore, a najkasnije do kraja 2015.godine ćemo odlučiti da li da je pozovemo da uđe u savez “, saopštio je u četvrtak ujutro generalni sekretar Alijanse Anders fog Rasmusen.
Shodno velikim očekivanjima koja su pothranjivana iz vrha crnogorske države, odluka Savjeta ministara NATO djeluje prilično razočaravajuće: odgađanje poziva u članstvo za nekih 15 mjeseci nije baš sjajna vijest niti je “vjetar u leđa” brzom ostvarivanju proklamovanog državnog cilja - evroatlasnkih integracija.
Zato bi valjalo odgonetnuti: što ova odluka Savjeta znači za Crnu Goru i kakve sve reperkusije se mogu očekivati na unutrašnje-političkom planu?
Pregovori velikih iza kulisa: Neke naznake onoga što se iza kulisa dešavalo ovih mjeseci može da pruži i analiza same terminologije saopštenja.
U dosadašnjoj komunikaciji Alijanse u procesu priključenja NATO termin “intezivni i usresređeni razgovori” - nije korišćen, više liči na način izražavanja blizak Evropskoj uniji. U NATO terminologiji se pozivnica obično naziva “početak pristupnih pregovora” što je, u stvari, drugo ime za proceduru pripreme dokumenata koja traje neka četiri mjeseca. Stoga je razumno zaključiti da je novi termin rezultat političkog internog kompromisa unutar ključnih političkih igrača Alijanse: poruka da je Crna Gora napredovala, ali da – dok se ne regulišu teška pitanja odnosa sa Rusijom, položaja i statusa Ukrajine - još nije vrijeme za proširenje.
Prva saznanja iz diplomatskih izvora govore da evropski saveznici, u prvom redu Francuska i Njemačka, nijesu željele da novim proširenjem NATO, pa čak i sa malom Crnom Gorom, dodatno „staju na žulj“ Rusiji, uplašene zbog svoje (čitaj:evropske) energetske zavisnosti prema ekonomskom energetskom džinu sa Istoka. Diplomatski izvori takođe potvrđuju da je u korist prijema Crne Gore, osim naših susjeda Hrvatske i uvijek prijateljske Slovenije, lobirala značajna grupa država Srednje i Istočne Evrope, predvođena Slovačkom. I neke druge zemlje, poput Turske ili nekih skandinavskih država, smatrale su da politika “otvorenih vrata” NATO nema mnogo smisla - ukoliko kroz ta vrata niko ne može da prođe. No, očito je prevagnula briga za mir unutar NATO-kuće, a sve u cilju dalje normalizacije odnosa sa Rusijom.
Stoga se može otvoreno reći da nije daleko od istine tvrdnja poslovično dobro obaviještenog vojnog analitičara iz Beograda Aleksandra Radića da je Crna Gora „kolateralna šteta geopolitičke situacije gdje velike sile pažljivo mjere i povlače svaki potez ne želeći da se previše zamjeraju jedna drugoj“.
Nekoliko sati nakon prvobitne izjave Rasmunsen je dodatno obrazložio stav Savjeta NATO, navodeći da je odluka - pozitivna po Crnu Goru. U prevodu na običan jezik, generalni sekretar Alijanse je odao priznanje Crnoj Gori da je jedini pravi kandidat među zemljama koje teže članstvu u ovoj vojno-političkoj organizaciji.
Proširenje između dva samita: Stavom sjevernoatlantskog Savjeta, Makedonija i Bosna i Hercegovina, zbog poznatih političkih razloga, trenutno nemaju nikakvih izgleda za članstvo, a najavljeni posebni akcioni plan za Gruziju, zbog geopolitičke situacije, praktično znači da zvanični Tbilisi u narednih nekoliko ne može realno očekivati da će dobiti pozivnicu za NATO.
Ono što je dobro za Crnu Goru jeste da je Rasmusenovim stavom ostala otvorena mogućnost da NATO napravi presedan - da se savez proširi između dva samita. Time je zvanično potvrđeno da je Crna Gora postigla napredak u evroatlantskim integracijama i da ministri vanjskih poslova - a ne premijeri ili predsjednici država članica - mogu donijeti odluku o pozivu za Crnu Goru.
Istini za volju, u istoriji postojanja NATO, u šest krugova proširenja, ona su po pravilu vršena samo na samitima proširenja, od kojih je posljednje bilo 2008. godine kada su Hrvatska i Albanija pozvane da postanu članice NATO.

Optimizam bez pokrića: E tu već dolazimo i domaći teren i ovdašnje teme. Prije svega: sada je bjelodano da se optimizam državnih zvaničnika pokazao – nedovoljno utemeljenim, moguće i propagndnim potezom jačanja vlastitog rejtinga pred lokalne izbore.
Doduše, posjeta premijera Mila Đukanovića u aprilu mjesecu Vašingtonu, koja je izazvala i pozornost i oštru reakciju Moskve, ali i vrlo pozitivne reakcije iz Vašingtona, pa zatim posjete ministara odbrane, pravde i MUP-a takođe Vašingtonu kao i dolazak Rasmusena u Crnu Goru krajem maja podgrijavale su nade da je uslovna pozivnica nešto što se realno može očekivati od Samita u Velsu.
Pozitivna očekivanja podgrijavala je donekle i bivša američka sekretarka, i vjerovatni kandidat za budućeg predsjednika SAD, Hilari Klinton, koja je kazala da je Samit u Čikagu 2012. godine bio posljednji na kojem neće biti proširenja.
Zato je sada analitičarima i bezbjedonosnim stručnjacima je sve teže govoriti o politici proširenja, ako se uzme činjenjica da već šest godina nije vršeno proširenje Alijanse, odnosno nijesu upućivane pozivnice za NATO. Primjer Albanije koja je 2008. godina dobila pozivnicu za NATO a tek ove godine stekla status kandidata za EU, bez otvaranja pregovaračkih poglavlja, je dokaz da je odluka o prijemu ipak političke prirode.
Tačnije: nije bilo političke volje za proširenjem.
(Ne)ispunjeni uslovi: I gdje je sada Crna Gora glede NATO; ako se ostave po strani međunarodna dešavanja na koje Crna Gora nije mogla uticati, ostaje pitanje: da li je ovdje urađeno sve – baš sve – što je bilo neophodno?

Na osnovu Rasmusenove izjave da se zaključiti da - nije, jer je državi prvi put dat konkretan rok od godinu dana da dalje sprovede tražene reforme.
Od četiri uslova koja su od NATO ranije postavljena pred Crnu Goru: vladavina prava, reforme u vojnom sektoru, reforme u bezbjedonosnom sektoru i podrška javnog mjenja očito se najviše uradilo na ovom posljednjem, jer je u posljednjih godinu dana stepen podrške javnog mjenja porastao za više od 15 odsto.
U javnosti je dobro zazvečala Rasmusenova izjava da će sa Crnom Gorom u narednom periodu fokus biti - reforma sektora bezbjednosti. Šta to konkretno znači? Prije svega reforma bezbjedonosnih službi, u prvom redu ANB-a. Nije tajna da su iz država Alijanse posljednjih godinu dana u zvaničnim i nezvaničnim razgovorima upozoravali našu vlast na potencijalno “curenje informacija” prema ruskim obavještajnim krugovima. Prema saznanjima Portala Analitike neke personalne izmjene, nakon Đukanovićeve posjete Briselu i Vašingtonu, su i učinjene. Očito: biće potrebno još promjena, prvenstveno u organizacionoj strukturi bezbjednosnih službi.
Ali i uspostavljanju mehanizama za jačenje vladavine prava. „Vidljivi rezultati u ovom smislu su u prvom redu uspostavljanje institucije VDT-a, transparentan rad sudova, broj zaključenih presuda u sudskim procesima na svim nivoima i konkretnim procesuiranjem počinilaca krivičnih djela bez obzira sa kog nivoa i iz kojeg društvenog miljea”, kazao je Aleksandar Dedović iz Alfa centra, nevladine organizacije koja se zalaže za članstvo Crne Gore u NATO.
O svim tim “detaljima” država, ali i vladajuća koalicija, moraće da podrobno vode računa u narednih desetak mjeseci, što podrazumijeva strategijske korake.
Uticaj na domaću političku scenu: Ali i političku stabilnost u državi.
Zanimljivo, na vijest o odgađanju poziva za NATO prvo su reagovali – doskorašnji protivnici priključenja Crne Gore Alijansi. Prvo je Predrag Bulatović iz DF-a zatražio ostavku šefa diplomatije Igora Lukšića “zbog neuspjeha u evroatlantskim integracijama”, potom je Velizar Kaluđerović iz SNP-a izrazio zabrinutost SNP-a zbog “neispunjavanja uslova za članstvo u NATO”. Veoma čudne izjave na „prvu loptu”, imajući u vidu da se i SNP – kao i politička grupacija kojoj pripada Predrag Bulatović – jasno i glasno izjasnili protiv članstva Crne Gore u NATO, napadajući čak i državnu politiku Crne Gore jer je „okrenula leđa Rusiji”. No, izgleda čudno samo na prvi pogled: borci protiv NATO pokušavaju da prikupe političke poene. I ponovo na pogrešan način.
Ali, to je već ispričana priča. Ono što je bitnije razlučiti: kako će se izostanak NATO poziva uticati na odnose u vladajućoj koaliciji?
Koalicioni (ne)sporazum: Zanimljivo, i DPS i SDP, su različito intepretirali odluku Sjevernoatlantskog savjeta.
Za čelnike DPS-a, ova je odluka uspjeh državne politike, ili, što bi rekla Milica Pejanović Đurišić, odluka Savjeta ministara je “priznanje za brojne i značajne rezultate koje je država postigla u procesu evro-atlantskih integracija”. Na drugoj strani, čelnici SDP-a su još ranije kazali da će - ako izostane poziv - “tražiti odgovornost”, što je prekjuče izjavom potvrdio šef poslaničkog kluba Borislav Banović.
Djeluje kao najava novih nesporazuma unutar vladajuće koalicije. Ili, možda, kao traženje alibija za nesporazume.
U suštini, pred SDP-om su i dalje samo dva puta: da napravi koaliciju sa DPS-om na lokalnom nivou u većim gradovima i da zajedno nastave da ispunjavaju uslove za članstvo ili da napravi, kako to nedavno reče jedan funkcioner socijaldemokrata, restart odnosa, i okrenu se koaliranju sa Demokratskim frontom i SNP-om. Samo, u slučaju drugog scenarija, da li iko vjeruje da bi izvršna vlast - u kojoj bi dominantan uticaj imali DF i SNP, protivnici savezništva sa Alijansom - mogla da uvede državu u NATO?
Na to pitanje ćemo uskoro znati odgovor. A za prijem u NATO – čekaćemo još makar 15 mjeseci.
Nenad ZEČEVIĆ / Draško ĐURANOVIĆ
Komentari (29)
JE LI DRAŠKO PROČITAO ANALIZU ROJTERSA....PREVEDENO ZNAČI NATO NIKAD ZA NIKAD...E NEĆE OVI PRISTAT NA ZADATE USLOVE NIKAD NI PO KOJU CIJENU....OBJASNI TO DRAŠKO ČITAOCIMA......POPLAVE IZ SRBIJE SU NAM DONIJELE INFORMER.....E S TIM SE NEMA KUD MOJ DRAŠKO....
Dobra analiza gospode Zečevića i Đuranovića. Jasno se vidi između redova a i direktno kazano koji su razlozi nepozivanja.. Mislim da javno mjenje nije problem koliko možda folirantski odnos nekih zapadnih saveznika...
NATO je jedna od najjačih, ako ne i najjača, organizacija na našoj planeti. Na tu lidersku poziciju nije došao zbog toga što su ga vodili diletanti. Vodili su ga, a i dalje ga vode, ljudi koji ništa ne prepuštaju slučaju. U stanju su da godinama analiziraju stanje u nekoj državi prije nego nešto preduzmu u vezi sa njom. Oni koji misle da oni (i ne samo oni) ne znaju svaku sitnicu o nama, žive u strašnoj zabludi. Svjesni su korupcije i nepotizma koji vladaju u našoj državi više nego što bi to našoj vlasti odgovaralo. Znaju svaku našu vrlinu ali još bolje su svjesni naših mana. E sada, druga je stvar što nam to saopštavaju, nama naviknutim na grubi balkanski način komunikacije, na njima svojstven diplomatski način. Tu ostavljaju prostor vlastima da tumače njihove riječi na način koji to njima najviše odgovara. Diplomate iz NATO-a bi trebale ovom narodu saopštavati svoje stavove grubljim i nedvosmislenim riječima. Tek tada bi narodu bilo jasnije o čemu se radi. Do tada vlastima ostaje da nas ubjeđuje u svoju pobjedu. I S.Milošević je pobijedio NATO zar ne. Barem u njegovoj interpretaciji.
Sto sad kukaju ova iz opozicije mi smo vec u nATO i jos bolje nego poziv uzas i sramota
...eli se to javljaš sa barskoga tele-vona,ili si prediga u Hrvatsku,zarad "drukovanja" za NATO! No nije na odmet tebi i ostalima diplešama reći-da bi Crna Gora odavno bila u NATO-da se nalazi na mjestu Albanije,Bugarske ili Rumunije?!Bila sad ili dogodine-nšta se neće promijeniti?! Vođen se podavno "uigrava i pjevuš"i-"soto voće", po notama EU(Njemačke)-ko živ ko mrtav, Anđinoga mi života? Batalite se "analitike" to su vas "village Espanja"!
Ovo je "Deja vu " scenario koji se prije nekoliko godina desio u Hrvatskoj.Nekadasnji hrvatski premijer, Ivo Sanader, alfa i omega tadasnje politicke scene , imao je veliku podrsku Nato-a kao i Zapada. Pred sam prijem u EU, taj isti Zapad je uvjetovao Hrvatsku po pitanju korupcije i nepotizma. Par dana kasnije, Sanader je uhapsen za korupciju, drzava uzima vrijedne umjetnicke slike, blokira inozemne racune. Prica se zavrsava tako da je Sanader "zaradio" 10 godina zatvora. Rusija i Nato-a su se odavno dogovorili u vezi Krima tj. podijele Ukrajine, tako ce Krim ostati u sastavu Rusije a ostatak Ukrajine ce postati nova clanica EU. Odnos Rusije i Nato-a podsjeca na dogovor Dps-a i Sdp-a koji vec godinama uspjesno glumi opoziciju u maloj balkanskoj drzavi zvanoj Crna Gora.
Mož bit da nije na nebu, ali jeste razlog na zemlji. Šta je s tim da Amerikanci nijesu odabrani na tenderu da grade auto put? Ima li to kakvog značaja? Uvijek su pare u pitanju - energetika, putevi .....
Kad CG dokaže da je njeno opredjeljenje ka Evropi (čitaj: Zapadu) iskreno i dugoročno, tj., kad se otklone sve sumnje da ova ili neka nova vlast (na krilima nekog novog raspoloženja) može CG okrenuti prema RUS (napuštiti Alijansu ili špijunirati za interes njenih globalnih protivnika), e tek tada će CG biti pozvana.Dakle, na vlastima (ali i svima koji javno djeluju) je da u CG promovišu proZapadna/proEvropska raspoloženja, da objasne građanima da je NATO jedini prirodan saveznik i jedini kredibilan garant nezavisnosti CG.. Da je ovo odrađeno do sada (a bilo je vremena) CG je mogla biti primljena još 2009., zajedno sa HR i AL. Ovo stanje koje sada imamo je jako opasno jer stvara privid. Naime,(vlast) CG ispunjava obaveze koje se očekuju od članica, a NATO joj pritom zauzvrat ne garantuje ništa. CG se previše osvrće put SR i mnogo više sjedi u procjepu nego što se to nama čini.
Obično dijelim stavove sa uvaženim autorima teksta, no to ovdje nije slučaj. Razlozi koji su navedeni u tekstu, a kao uzrok izostanka poziva uglavnom stoje, no, po meni, oni nijesu ključni. Osnovni razlog zašto CG nije još u NATO jeste taj što se CG javno mnjenje još nije nepovratno opredijelilo da pripada zapadnom civilizacijskom krugu. Rumuni, Bugari, Albanci i svi drugi na Balkanu (sem naravno Srba) jesu i zato su već u NATO-u. Niko iz NATO-a njima nije tražio da prečiste službe, niti ih tjerao da predugo čekaju, zato što su to zemlje i narodi koji se nikada tokom istorije nijesu DOBROVOLJNO stavljali u službu Rusije i njenih interesa. NATO je (iznad svega) vojno-bezbjednosni blok Zapada, a ne barometar za demokratičnost neke države i u svoje redove prima samo one koji dokažu da su se spremni odricati (pa i žrtvovati) za zajedničke interese država tog kruga.
Sta je stav autora teksta? Umjesto citata izjave celnika jedne NVO, sta autori misle o "vidljivim rezultatima u uspostavljanju mehanizama za jačanje vladavine prava "? Bio bi red da, umjesto faktografije, konačno o nečemu čujemo jasan stav. Ili, možda dvojica autora ne mogu da se dogovore?
Pa kako nisi registrovao, eto spomenuli su da je tamo negdje Marko zamijenio Janka. Što bi ti još?
@Abu - Ono sto zaista postaje degutantno je kolicina samo-zavaravanja u medijima od strane predstavnika vlasti - ali i drskih obmana opozicije! Vlast je kriva sto je lose vodila kampanju za ulazak u NATO (neka oni utvrde ko je u njihovoj partiji bio opstrukcija). No, vlast CG ne odlucuje o primitku u clanstvo NATO-a. Tako da je za odluku, ipak, "kriv"- NATO! A ni oni se nijesu bas proslavili s "objasnjenjima". Sto oni mogu, kad CG nikako da dostigne nivo "demokratkih promjena" - u Albaniji, na primjer? Mnogo toga ukazuje da su nase clanstvo u NATO-u, u prvom redu, zaustavili: los "timing" (kriza u Ukrajini), kao i interesi velikih Evropskih sila da se, po svaku cijenu, nagode sa Rusijom. U tom kontekstu, postaje interesantna i cudna samouvjerenost nekih opozicionih lidera, uoci Samita, da CG nece biti primljena u clanstvo? Sada vise nije cudna. Cilj je postignut. A, CG mora da i dalje ceka....Godoa?
Iako sam želio poziv ne mogu tvrditi da sam ga očekivao, jer suviše sam star i prešao dosta kilometara da bi me Kentera i slični vodili u nešto.Haj'mo reći Kentera je nebitan.Ali ko je bitan? Da li držatvotvorni i euroatlantski SDP, koji hoće koaliciju sa nacionalistima,koji su svi u ovom trenutku u Rusiji na nekom euroazijskom kongresu? Ili "granitni" i odlučni DPS koji je te iste euroazijce zvao u vlast,maltene bez izbora. I onda čika Rasmunsen vidi s kim ima posla pa nam kaže: lijepo,lijepo napledovali ste polasli, ali sada valja plati zubiće, plije lucka lukice, i ne valja da se laže, a ako budete dobri ćiko će vam najkasnije do kraja 2015. kupiti medenjak. Tačno je da su u ovom trenutku i Albanija i Turska i Grčka i Rumunija i Bugarska diskutabilne po nekom od onih demokratskih kriterija.Ali su predvidive i pouzdane i znaju šta hoće.Da li smo mi svjesni političkog provizorijuma u kojem živimo?Očito ne.
Na stranu naša i moja želja da uđemo u NATO,ali treba biti realan. Te želje su moramo priznati više produkt želje za garantovanom bezbjednošću,koju mala zemlja poput nas teško može sama ostvariti, nego oduševljenja politikom Alijanse i Alijansom uopšte. Sa druge strane ni Alijansa nije baš manita za nama, jer da jeste primila bi nas ne gledajući nam u zube,kao što je ranije činila sa zemljama koje su im bile interesantnije. Osim drugih problema ,oni sa nama imaju i veliki lingvistički problem.Kako nama objasniti da insistiranje na pravnoj državi znači razlaz sa korupcijom, kriminalom,lopovlucima i lažima, a da nas ne uvrijede?Stoga izmišljaju ove eufemizme i kao hrabre nas napretkom.Mi to doživljavamo kao avanture Kanjoša Macedonovića u kojima naš čovjek zajebava imperiju.Na kraju imperija uvijek mora da nas zvekne da dođemo pameti.Prestanimo se lagati i uozbiljimo se.
Crna Gora: 1 CG Pro-srpska opozicija: 2. Opozicija ga smjesti, DPS-u takođe i Crnoj Gori.
Vi Danilo, ka da ste ođe a ne daleko u inostranstvo. Naprave grijesku, lose rade, a onda da shednu i prave strategiju i kratkorocne ciljeve. Od devedestih oni to rade intenyivno. Ostvaruju svoje kratkorocne ciljeve i prave strategije, pune svoje, a prazne dzepove građana. Doveli su nas u moderni srednji vijek, u kojem vlada beskrajna bijeda morala. U tom modernom srednjem vijeku oni su naravno feudalci, carevi, kraljevi, crkveni velikodosjnici, a građani su tu da se zaglupljuju i plaćaju poreze svojim močnim zastitnicima. Kad se već tako zdusno borite za CG iz dalekog Vam prebivalista, onda imajte malo razumijevanja za njen, u svakom pogledu unisteni narod, kojemu izgleda nema spasa. Vi tome iz daljine zdusno pomažete svojim plitkim savjetima politicarima i politici.
@Anonimus - Da li zelite da kazete da bi nas mrzitelji CG (DF & SNP) izvukli iz ekonomskih problema? I napunili prazne dzepove? I rijesili sve probleme koje stvorio DPS? Zar zaista vjerujete da je onaj kilavi Lekic sposoban da ista dobro napravi? Posebno za CG i njene gradjane? Pa, mozda ste u pravu. Oni ne bi oklijevali da primjene "radikalnu terapiju" na CG. Zauvjek bi "uspavali" CG. I time bi nestali problemi gradjana CG. Bili bi tada to problemi "gradjana Srbije". A tamo, kako vidimo, sve cvjeta? U Srednji - i to najmracniji - vijek vodi vas mitropolit Amfilohije i njegova SPC. I politicari opsjedniti idejom "carstva dusanova" a.k.a. "velike Srbije". P.S. Blizina ili daljina su relativne stvari. Vi ste, recimo, daleko od stvarnih interesa CG. Jer, najvazniji interes drzave CG trenutno je sacuvati goli zivot. Nazalost, tako je bilo i tokom cijele nase istorije.
Postovani Danilo, u Srednji vijek vodi nas ne mitropolit CPC, nego npr. predsjednik Filip Vujanovic koji je slomio 6000000 eura da napravi najgrdji srednjevjekovni hram, na poklon tom mitropolitu kojeg ponimjete. U srednji vijek vode nas neznalice i nesposobnjakovici iz organa Vlade, koji su iskljucivo posveceni svojim feudalnim interesima. U srdnji vijek odvukli su nas DPS i sve politicke partije Crne Gore, koje jedinstveno rade na zarobljavanju uma normalnog gradjanina. Jedan od instrumenata za unistavanje crnogorskog naroda je patriotizam u formulaciji DPS, SDP, LSCG, LP, CDU koji ka veli da je crnogorski, a drugi je patriotizam koji njeguju i razvijaju DF, Nova,SPC, SNP i ostale grupice a koji je po njihovom ka srpski, ruski, pravoslavni. Svaka verzija patriotizma u funkciji feudalizacije Crne Gore je grozna po gradjane Crne Gore i one ustvari imaju isti cilj, ubijanje prava na zivot, kroz pravo da se slobodno misli i radi. Svi DPS-i CG su u tome nenadmasni
Postovani Danilo, najvazniji interes Crne Gore, je da dobije gradjane koji nece biti robovi i koji ce misliti svojom glavom. Svi ovi koje Vi smatrate cuvarima Crne Gore poslali su gradjane u prljavi, primitivni rat uporediv sa najgorim zbivanjima u srrednjem vijeku. To su zajedno radili sa ovijema koji su protiv Crne Gore ukljucujuci i srednjevjekovnu SPC. Zajednicki su; unistili svaku privrednu aktivnost u CG. Kasnije su se mimoisli oko raspodjele plijena, Sada su na putu usaglasavanja kako bi sacuvali svoje feudalne pozicije. Mi koji smo neposredno, iz blizine osjetili surovost i nemilosrdnost politicara i crkve u CG, koji smo upoznali njihovu gramzivost i prevrtljivost, kojima je unisten zivot desetina generacija, imamo pravo da se osvijestimo i da tragamo za onima koji ce omoguciti zivot dostojan cojeka. Ovo je jako slozen problem u zemlji gdje su vladari unistavali svoj narod vjekovima i trenirali ga da samo bude apsolutno poslusni podanik.
Znači SDP još nije prelomio sa kim će, čim ima potrebe da se u zaključku opet sjetuju, da se slučajno ne "zaborave". Samo kakve veze ima lokalni nivo sa scenariom na državnom, ukoliko je DPS-u primaran interes države i evroatlantski put? Tja, pa neće valjda rizikovati da na izborima ugroze taj put. Nije im valjda interes stranke ispred interesa Crne Gore. Ili analitičari misle da jeste. Pa eto je i SDP bio van lokalne vlasti u PG pa ne izazvaše raskid koalicije na državnom nivou, sve zbog brige za Crnom Gorom. Pa može se i DPS sad dokazati kako brine za istom iz opozicionih klupa lokalnog parlamenta? Što je to horor scenario za analitičare.
Ma ništa strašno se nije desilo. Nijesmo pozvani u NATO, nije bitno, ali bogami jeste ružno što mi to nijesmo ni zaslužili. Nijesmo zaslužili da budemo njihovo društvo, saopštili su nam to na fin pristojan i kulturan način. To isto će nam govoriti i za prijem u EU. Kratko i jasno - zaostala država koja baštini vrijednosti srednjeg vijeka. Ovi koji žele vlast u Podgorici i vlast u državi imaju za savjetnika najzaostaliju institucuju na kugli zemaljskoj, koja pripada tuđoj državi i koja ima podršku onih država koje su miljama daleko od EU i NATO u svakom pogledu. Najtužnije i najružnije je što to srednjevjekovno čudovite ima podršku i ovih koji su vlast a koji tvrde da su za napredak države, ma baš u svakom pogledu. Ako nam napredak dolazi tako što ćemo rasprodati sve što imamo, tako što ćemo poklanjati hiljade kvadrata na najljepim lokacijama ovim posrednicima između boga i vlasti, tako što ...
Tačno tako, nema dileme. Moramo uraditi za nas ono što možemo sami i bez daljeg ponižavanja.
Već je rečeno i ja dijelim to mišljenje da mi više nemamo nikakvoga uticaja na odluke OTANa. Možemo mi bit i najdemokratskiji na svijet, neće nas primit. Dijelim i stav da je razlog za to geopolitička situacija, ali ne i stav da nijesmo primljeni da se NATO ne zamjeri Rusiji. Ne smijemo NIGDA zaboravit ni 1918. ni 2006. kad nas je taj isti Zapad žrtvovao zarad SVOJIJEH interesa i nije ih bilo briga ni što mi o tome mislimo ni kako će nam bit. Ja ne sumnjam da smo mi i dalje adut u rukama toga Zapada i da nam je dodijeljena uloga mamca za Srbiju, e da bi se ona nekako otrgla od Rusije. Kad je riječ o NATO, odluke ne donose ni V.Britanija ni Njemačka, već USA. A, Uncle Sam ne brine mnogo za njine separatne interese. Ne zanima ga koliko košta samo da vidi Rusiju na koljenima. I nama je tu dodijeljena za njih mala, ali za nas "to be or not to be" uloga.